Rostliny a květinyStromy a keřeZahrada

Mandloň trojlaločná je okrasná dřevina. Jak ji pěstovat?

Nádherná ozdobná dřevina pocházející z Číny, která svými květy rozsvítí celou zahradu – to je mandloň trojlaločná. Dorůstá do úctyhodné výšky dvou až tří metrů.

Nejčastěji se ale udržuje ve výšce jednoho až jednoho a půl metru. V době rozkvětu ji zdobí nádherné růžové květy. Jak mandloň trojlaločnou pěstovat na zahradě a proč je symbolem zamilovaných?

Mandloň trojlaločná
Zdroj foto: GIROMIN STUDIO / Shutterstock.com

O mandloni

Mandloň trojlaločná (lat. Prunus triloba) má pouze okrasnou funkci. Skládá se z bohatě se košatící koruny, která je na jaře doslova obsypána růžovými květy, a její větve rostou do všech stran. Dobra rozkvětu nastává od dubna do května. Po odkvětu je nutné větve zastřihnout. Po zbytek roku má zelené listy a vypadá nenápadně.

Výskyt mandloně

V České republice se můžeme ve volné přírodě setkat s mandloněmi na území jižní Moravy. Tam se vyskytují mandloně nízké, které v současné době patří mezi ohrožené druhy. Tento druh se také vyskytuje v Rakousku, v oblasti jihovýchodní Evropy, na Kavkazu a také ve Střední Asii. Mandloň trojlaločná je vysazována uměle, neboť byla speciálně vyšlechtěna.

Mýty o mandloních

Mandloně byly velmi oblíbené již v době starověku. Vznikaly o nich nejrůznější mýty. Podle starých řeckých bájí a pověstí se právě v mandloň přeměnila nešťastná manželka Fyllis, čekající na návrat svého manžela. Když se její manžel vrátil, objal mandloň, o níž netušil, že to je jeho žena, a strom následně vykvetl nádhernými květy.

Mandloň byla také zasazena na hrobu svatého Valentýna, jenž se stal patronem zamilovaných. A dokonce i v Bibli je o mandloních několik zmínek. Ve Starém Zákoně je o nich zmínka jako o výborných jedlých plodech a často se právě stromy mandloní zobrazují na pozadí obrazů s Pannou Marií a Ježíškem, jakožto symboly neposkvrněného početí.

Mandloň
Zdroj foto: Kseniia Perminova / Shutterstock.com

Pěstování mandloně

Mandloně jsou teplomilné rostliny, co preferují slunné a před větrem dobře chráněné stanoviště. Nevhodné jsou do drsných podnebí, neboť velice špatně snáší mrazy. Dobře se jim daří v lehčí až středně těžké půdě, která je dobře propustná. V zahradě je sázejte co nejdále od domu, protože v dospělosti mají velice dlouhé kořeny, co by mohly poškodit zdivo a nadzvedávat i venkovní dlažbu.

Mandloně rovněž vyžadují pravidelný řez, který je vhodný provádět na jaře. Větve se totiž rychle zahojí. Pokud byste prořezávání větví zanedbali, měla by zbytečně přerostlé větve a méně by kvetla. Mandloň seženete v zahrádkářství, nejčastěji se prodává v kontejneru, jenž opatrně převážejte a chraňte před poničením. Pokud byste si chtěli mandloň trojlaločnou rozmnožit, můžete to provést na jaře metodou řízkování – použijte řízky z mateční rostliny.

Mandloň trojlaločná dodá vaší zahradě pohádkovou atmosféru, jako jedna z prvních vám bude ohlašovat příchod jara a květy vám provoní celou zahradu.


Tipy na další stromy

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)