Vzpomínáte si ještě na dobu, kdy jste byli malé děti a trávili čas v mateřské škole? Jaká byla vaše oblíbená činnost? Spaní po obědě, hry s kamarády nebo výtvarka? Právě o poslední zmíněné činnosti pojednávají následující řádky. Konkrétně o malování. Není to totiž činnost určená pouze dětem a umělcům.
Proč začít malovat?
Jste tvůrčí bytosti? Potřebujete vyjádřit své emoce a pomoci nějakého koníčku zapomenout na starosti všedních dní? Malování je činnost, která vám může pomoci odbourat stres, odreagovat vaši mysl po dlouhém a náročném dni a zklidnit vás. Můžete malovat co vás jen napadne – a popustit tak uzdu své fantazii.
Malování štětcem
Když se řekne malování, první nástroj, který se vám pravděpodobně vybaví, je štětec. Typická pomůcka malířů. Štětec používal například i Michelangelo Buonarroti, když maloval složité fresky na klenbu Sixtinské kaple. Malování štětcem je rozhodně nejrozšířenější metodou a existuje jich celá řada. Malé, střední, tenké, tlusté – na podklady se volí široké ploché štětce, které jedním tahem pokryjí větší plochu, naopak na detaily se využívají co nejtenčí štětce, většinou kulaté a vějířovité.
Malování vodovými barvami
Snad každý si vzpomíná na vodovky. Na základní škole patřily k prvotní výbavě a skvěle obarvovaly vodu v kelímku. Už z jejich názvu je patrné, že se ředí vodou, pořizovací cena se pohybuje v řádu desítek korun a s jejich použitím vznikají krásné světlé obrazy. Ideální, pokud zvažujete, že s malováním teprve začnete.
Akvarelové barvy
O třídu lepšími barvami, než jsou vodovky, jsou barvy akvarelové. Prodávají se buď v mističkách, nebo tubách. Stejně jako klasické školní vodovky jsou ředitelné vodou, nemají takové krycí vlastnosti a při malbě se dá využít jejich vzájemná mísitelnost a rozpíjení barev. Jaký je tedy hlavní rozdíl mezi vodovkami a akvarely? Jednoduše by se dalo říci, že vodovky jsou pro děti, které s malováním začínají a akvarely pro profíky, kteří to s malováním myslí vážně. To se odráží i na jejich ceně. Pořizovací cena akvarelových barev začíná v řádu stovek korun.
Malování špachtlí
Pokud vás tradiční malba štětcem neláká, možná vás zaujme technika malování špachtlí. Barva se nanáší v tlustších vrstvách a výsledný obraz je plastický. Práce se špachtlí vyžaduje určitou zručnost a zkušenosti. Skvěle se k malbě špachtlí hodí temperové barvy, které jsou husté a jednoduše se nanášejí na plátno. Kromě špachtlí se k malování používají i speciální nože. Ty se dělí podle toho, zda jsou určeny k míchání barev na paletě, nebo k samotnému nanášení barev na plátno.
Pokud vás malování zaujalo a přemýšlíte, že byste se mu začali ve volném čase věnovat, můžete začít pomocí videonávodů, ve kterých se dozvíte, jak které techniky používat a jak správně pracovat s jednotlivými druhy barev.