Magnolie (Šácholan) je ozdobou dnešních zahrad. Jaké druhy známe a kdy kvete? Dozvíte se vše o jejím pěstování, přezimování i jak bojovat proti škůdcům.
Tato rostlina s českým názvem Šácholan, se dříve vyskytovala pouze jako strom dorůstající značných rozměrů. Dnes už se dají sehnat i druhy mnohem menší, vhodné do nevelkých zahrad.
Pražská botanická zahrada, respektive její horní část, se každé jaro pyšní velkým množstvím nádherně kvetoucích magnolií.
Jsou nejen okrasou pozemku, ale při pohledu na jejich andělsky něžné květy pookřeje srdce každého člověka. Nejlépe vynikají jako solitéry, avšak ani alej či dokonce zahrada plná magnolií, nebývá výjimkou.
Význam magnolií
Kromě svého půvabu, překvapí tyto rostliny i svým stářím. Podle vědců byl tento botanický druh na naší planetě dříve než dinosauři. Otisky magnolií se totiž našly na horninách pocházejících z doby, kdy se na Zemi ještě nevyskytovaly dokonce ani včely. O opylování se tedy starali brouci.
Domovinou magnolií je Japonsko a Čína, odtud však časem pronikly prakticky do celého světa. Název získaly podle francouzského botanika Pierra Magnola a české pojmenování „Šácholan“ bylo odvozeno od staročeského výrazu „šách“, jež označuje její plod, tzv. šištici. Evropa a Amerika tento keř obdivuje pro jeho dekorativnost, Dálný východ však oceňuje především využití v medicíně.
Magnolie totiž léčí lidskou duši a taky astma. Výzkum jejich dalších pozitivních účinků probíhá poslední roky velmi intenzivně a možná se brzy dočkáme nových a velmi překvapujících vlivů na lidské zdraví.
Druhy magnolií
Jedním z nejoblíbenějších a taky nejodolnějších druhů magnolie je bíle kvetoucí a omamně vonící Magnolia Stellata, která dorůstá pouhé 2-3 metry, a je proto vhodná do menších zahrad. Pro její extrémně pomalý růst ji lze pěstovat i v nádobách.
Pokud preferujete raději růžovou barvu, pak zvolte Magnoliu liliiflora nebo její temně purpurový kultivar „Nigra“. Tyto druhy nevoní, což je vítané hlavně alergiky, vzhledově jsou ovšem překrásné. Nevýhodou je větší choulostivost na mráz a je tedy nutné je před zimou trošku chránit.
Pěstování magnólie
Pokud vám učarovala krása magnolií a uvažujete nad jejich pořízením, nabízíme stručný návod, jak o ně nejlépe pečovat. Vše však začíná jejich pořízením.
Magnolií známe několik stovek druhů, ovšem zdaleka ne všechny se dají u nás zakoupit. Přesto je jejich nabídka na českém trhu dostačující a pestrá, ale vzhledem k vyšší pořizovací ceně není úplně jednoduché se v ní orientovat.
Existují stálozelené a opadavé magnolie. Zákazníky samozřejmě láká mít celoročně krásně olistěný strom či keř.
Ale pozor! V našich zeměpisných šířkách volte raději některý z opadavých druhů, protože listy magnolií by český mráz zcela jistě nepřežily.
Taky je potřeba se rozhodnout, zda chceme mít na svém pozemku košatý strom, menší stromek či zda se spokojíme s keřem. Tyto všechny možnosti nám vyšlechtěné druhy magnolií dnes nabízejí.
Slunečné stanoviště
Šácholan miluje sluníčko, ale dobře toleruje i polostín. Ocení dobře propustnou, mírně kyselou až neutrální půdu, bohatou na živiny, a především dostatek prostoru ke svému růstu a větvení. Košatost sice lze částečně ovlivnit střihem, ale samotné magnolie jej moc rády nemají. Pokud už nějakou tu větev potřebujete odstranit, nezapomeňte nikdy ošetřit ránu a zatřít ji štěpařským voskem nebo latexem.
Zazimování magnolií
Zimní mrazy snese dobře zakořeněný strom až do mínus 30 stupňů a tuto odolnost můžeme ještě zvýšit nánosem mulčovací kůry na kořeny. Kromě tepla, zajistí kůra rostlině i potřebnou dávku vlhkosti. Říká se, že v oblastech, kde se daří meruňkám a broskvím, bude prospívat i magnolie. Nikdy ale nezapomeňte, že kořeny jsou jen velmi mělké a z toho důvodu není vhodné v jejich okolí kopat ani provzdušňovat zeminu.
Jak zasadit magnólie
Před samotnou výsadbou si vykopeme dostatečně hlubokou jámu, kterou vyplníme rašelinou s bezvápenným kompostem. Do takto připraveného místa vsadíme dostatečně provlhčený kořenový bal. Nově vysazeným rostlinám pak dodáváme zálivku během celého vegetačního období a v prvních letech po výsadbě i pravidelně každým rokem nanášíme kolem rostliny novou vrstvu rašeliny, kompostu či zeminy.
Mladé rostliny mohou po výsadbě v zimě namrzat. Stane-li se tak, pak mrazem poškozené části šetrně odstraníme.
Kdy kvete magnolie?
V našich podmínkách kvete magnolie nejčastěji v květnu nebo červnu. Zajímavostí je, že květy se objevují dříve než listy.
Ochrana proti škůdcům
Pokud nejste vyloženými odpůrci chemie, pak můžete rostlině dodávat pravidelný postřik proti škůdcům a plísním, zvlášť nutný, když se začnou deformovat nebo jinak barvit listy a pak taky, když na kmeni zpozorujete malé pavučinky či miniaturní hmyz. Jinak je péče o ně velmi snadná.
Věříte-li na symboliku rostlin, pak vysaďte magnolii před váš dům tak, aby nestínila vchod, ani do něj nezasahovala a tím umožnila průnik šťastné energie do vašeho příbytku.
Zdroj: magnoliasociety.org, thepioneerwoman.com
Další tipy na pěstování