Koláče a moučníkyReceptySnídaněVečeře

Nejlepší kynuté lívance – Tradiční recept na pochoutku

Kynuté lívance s ovocem – chutná snídaně, sladký oběd i večeře. Vyzkoušejte náš vynikající recept na lívance, jemné a nadýchané. Babiččiny kynuté nebo tvarohové, které zkusíte?

Tak lehké a tak dobré, jsou tradiční české lívance. Znaly je už naše babičky i prababičky. Jejich původ není přesně známý, ale má se za to, že se k nám dostaly z Rakouska-Uherska, jako jeden z mnoha skvělých receptů, jež u nás zdomácněly. Jak již samotný název napovídá, jde o moučník z litého těsta.

Kynuté lívance
Zdroj foto: C Teubner / Shutterstock.com

Obdoby českých lívanců najdete dnes skoro po celém světě. Například v Americe jsou oblíbené Pancakes, ale i zde se spekuluje o tom, že jde o recept kdysi dovezený z Evropy. Připravte si pravé americké lívance. My však zůstaneme u těch tradičně českých lívanců pocházejících z kuchyní našich předků. Snad každá rodina si nese svůj vlastní postup a předává si jej z generace na generaci.

A právě o takové dvě rodinné stříbra, se dnes s vámi chci podělit. U nás k lívancům bývala vždy nějaká hustá polévka, třeba fazolačka nebo babiččina naprosto dokonalá bramboračka s houbami. Než jsme ji stačili dojíst, už se k nám nesla úžasná vůně pečících se lívanečků. Babička je dělávala na pánvi, už to měla v oku, všechny byly stejně velké a přece každý byl jiný. Jako děti jsme se předháněly, kdo si uchytí ten s nejvíc „krajkovým“ okrajem.

Doporučujeme: Vyzkoušejte také recept na jablečné lívance

Recept na kynuté lívance

Upečte si s námi tyto nezapomenutelné jemné a nadýchané lívanečky nebo jejich rychlejší, tvarohovou verzi, kterou jsme rovněž milovali. Z babiččina povídání vím, že původně se pekly lívance kynuté z mouky ječné, kterou později nahradila mouka pšeničná. Na vynikající kynuté lívance budeme potřebovat následující suroviny:

Ingredience

  • ½ litru mléka,
  • půl kostičky droždí (cca 2 dkg),
  • 1 PL cukru,
  • 1 PL másla,
  • 2 žloutky,
  • 30 dkg polohrubé mouky,
  • větší špetku soli,
  • skořici,
  • citronovou kůru,
  • malinko muškátového květu,
  • 1 PL rumu,
  • sníh ze 2 bílků,
  • olej na pečení.
  • marmeláda (povidla)
  • tvaroh s cukrem a smetanou

Postup přípravy

  1. Základem úspěchu je dokonalý kvásek. Do větší nádoby nalijte vlažné mléko s trochou cukru a do toho rozdrobte droždí.
  2. Přidejte další ingredience, jako žloutky, rum, kousek másla, citronovou kůru, muškátový květ, sůl a skořici. Teprve potom za stálého míchání přisypávejte mouku a dobře míchejte. Vznikne řídké těsto, které zakryjte utěrkou a nechejte vykynout cca ¾ hodinky.
  3. Rozpálíme si pánev nebo lívanečník, lehce ho vytřeme nějakým tukem (olej, sádlo) a nyní už naběračkou naléváme těsto do tvaru nevelkých koleček, aby se nám hezky obracely.
nejlepší kynuté lívance
Zdroj foto: Ivana Lalicki / Shutterstock.com

Tip: Vyzkoušejte také rychlý recept na lívance bez kynutí, jsou skvělé a oblíbené.

Jak vylepšit kynuté lívance?

Z obou stran zlatavé lívanečky se skládají do „komínku“. Teprve po upečení všech se promažou marmeládou nebo tvarohem nebo klidně i obojím. My jsme ale milovali nejvíc variantu, kdy je babička potřeba jen rozpuštěným máslem a obalila ve skořicovém cukru. Na tu vůni se nedá zapomenout.

Jistě jste si všimli, že jsme do těsta dávali jen žloutky, a to proto, aby lívance byly opravdu jemné. Klasické bílky mají tendenci dělat těsto zbytečně hutným, což ale neplatí v případě, že je našleháme do tuhého sněhu a ten přidáme do těsta až chvilku před pečením. Takové lívanečky budou dokonale nadýchané a kypré.

Doporučujeme: Recept na tvarohové lívance

Dobrou chuť!


Share this post

About the author

Jsem jednou z redaktorek tohoto webu. Psaní mě provází celým mým životem. Své první články jsem vytvořila už na základní škole, kde sloh byl mým nejoblíbenějším předmětem. Později jsem se věnovala povídkám a dnes píši hlavně mediální články pro tisk, texty na weby, blogy, magazíny, formální texty. Taky se věnuji korektuře českého jazyka. A o čem píši nejraději? Mám ráda "běžný život", přírodu, cestování, zajímám se o historii zajímavých míst hlavně v naší republice, o recepty a moudro našich babiček, miluju zvířata ..... no, a tom všem ráda i píši.