Rostliny a květinyTrvalky a skalničkyZahrada

Pěstování lilie krok za krokem. Kdy je vysadit + péče o ně

Vypěstujte si lilie je jednoduše doma. Poradíme vám, kterým druhům lilií se v našich podmínkách daří a jak o něpečovat. Označuje se jako královna mezi květinami a zaručeně ozdobí vaši zahradu. Jak se o ně starat?

Rostlina lilie

Květy lilie jsou trubkovitého tvaru a kvetou v mnoha barevných variantách. Vypěstovat si můžete růžové, červené, oranžové, žluté nebo bílé lilie, jedno mají všechny společné – kromě své krásy mají pozitivní účinky na lidský organismus.

Když dodržíte pár důležitých pravidel, odmění se rostliny bohatým květenstvím. Budou ozdobou zahrady jako solitéry, ale dobře vypadají i v různých skupinových výsadách. K dostání jsou ve všech barvách kromě modré.

Rostlina lilie s latinským názvem Lilium
Zdroj foto: gigello / Shutterstock.com

Společně s růží patří mezi ušlechtilé květiny, kterým se lidé obdivovali už v dávné minulosti. Vždyť nejstarší zobrazení je staré 3 600 let. Ve starověkých státech Egypťanů, Římanů i Řeků byla symbolem naděje, budoucnosti a také plodnosti. V heraldice je symbolem čistoty a zároveň je spojována s Pannou Marií, které Boží posel snesl zlatou lilii. Jejich květ mívali ve svém erbu francouzští králové.

V minulosti se stěny zkrášlovaly obrazy lilií. V dnešních moderních interiérech můžete stále častěji narazit na obraz lilie.

I dnes, chcete-li ženu obdarovat opravdu krásnou kyticí, vedle tradičních růží je možné ji nechat uvázat kytici z lilií. Ovšem více než ve váze se tyto květiny vyjímají na zahradním záhonku, kde dělají radost po celou sezónu. 

Druhy lilie

Latinský název je Lilium. V našich podmínkách můžeme spatřit několik druhů. Mezi nejznámější druhy lilií u nás řadíme:

  • Lilie zlatohlavá – lat. Lilium martagon
  • Lilie cibulkonosná – lat. Lilium bulbiferum
  • Lilie královská – lat. Lilium regale
  • Pavoučí lilie – lat. Lycoris radiata – nazývá se i Spider lily
  • Lilie bělostná – lat. Lilium candidum
  • Lilie dlouhokvětá – lat. Lilium longiflorum

Účinky lilie na zdraví

Bez ohledu na barvu je součástí sušených lilií velké množství vlákniny, sodíku a určité procento sacharidů. Také cibule rostliny obsahuje zdravé živiny – bílkoviny, škrob, malé množství vápníku, železa, fosforu, vitaminu B1, vitaminu B2 a vitamínu C.

Ovlivňuje zdraví srdce

Asi nejzásadnějším zdravotním účinkem lilií je jejich vliv na zdraví srdce. Rostlina obsahuje aktivní glykosidy a flavonoidy, tyto látky upravují srdeční frekvenci, snižují riziko infarktu myokardu a současně nezvyšují hladinu kyslíku v krvi, který je nutný pro správnou činnost srdečního svalu.

Léčí popáleniny

Kořeny lilie obsahují složky tlumící příznaky popálenin. Mast z kořenů urychluje nejen hojení, ale také předchází vzniku jizev z popálení.

Bojuje proti žaludečním vředům

Sušené cibule lilií mají adstringentní a uklidňující účinky. To znamená, že urychlují léčbu žaludečních vředů a zánětů. Účinky cibule se také projevují při léčbě některých žaludečních nádorů.

Zdroj foto: Molly Shannon / Shutterstock.com

Pomáhá při problémech se zrakem

Lilie je nejen velmi příjemnou květinou na pohled, ale také pomáhá k lepšímu zdraví očí. Oční kapky, jejichž součástí je i tato rostlina, léčí zánět spojivek a zklidňují podrážděné oči.

Používá se při aromaterapii

Lidé je pěstují nejen pro jejich vzhled, ale také pro jejich příjemnou a jemnou vůni. Vůně lilií má aromaterapeutické účinky na duševní zdraví. Podporuje tvorbu oxytocinu, hormonu štěstí, ten pomáhá při léčbě depresí a nespavosti.

Pročišťují krev

Lilie neutralizují nežádoucí látky v krvi, pročišťují ji a tím napomáhají organismu člověka.


Pěstování lilie

Pojďme se teď podívat na to, jak pěstovat lilie.

  1. Kdy sázet lilie?

    Lilie rostou z cibulek, pro něž je nejvhodnější dobou k výsadbě období od září do počátku října. Později už tyto květiny raději nesadíme, abychom se vyhnuli namrznutí kořenů a následnému uhynutí celé rostliny.

  2. Jak sázet lilie?

    Odhadnout hloubku sázení není těžké, stačí dodržet trojnásobek průměru cibule. Některé druhy jako například ta bělostná má ráda mělké sázení s výškou zeminy maximálně 3 centimetry.

Pěstování lilie do záhonů

Jestliže nestihneme lilie vysadit na podzim, lze je dát do půdy také na jaře. Vybíráme pro ně především slunné místo, snesou i polostín. Nedaří se jim ale v mrazových kotlinách. Lépe jim proto bude na mírném svahu i vyvýšených záhonech.

Zlatá lilie
Zdroj foto: PchelaMajka / Shutterstock.com

Pěstování lilie v květináči

Pěstovat cibule lilie můžete ve větších květináčích s minimálním objemem pět litrů a ty následně umístit třeba na terasu, na chodníky v okolí domu. Dobře vypadají keramické nebo kameninové nádoby. Pro výsadbu lilií do květináčů vybíráme hrnkové druhy.

Kvalitní substrát je podmínkou

Aby se těmto rostlinám dobře vedlo, musí mít kvalitní substrát, složený z kompostované zeminy, písku a rašeliny. Ideální variantou je si ho rovnou koupit v potřebách pro zahradníky. Lilie totiž vyžaduje kyselou a humózní půdu bohatou na živiny. Kvalitní zahradnický substrát je běžně k dostání a jeho použitím máte zaručené, že květiny dostanou to, co potřebují. Navíc jim ještě můžete přidat trochu vyzrálého hnoje.

Zalívání lilií

Jakmile lilie zasadíme, je třeba je důkladně zalít. Vodu mají rády, ale nesmí v ní stát jejich kořeny. Dále dobře zaléváme rostliny v průběhu měsíců květen a červen. Citlivé jsou na přemokření, jenž jim nesvědčí. Proto je důležité zajistit dobrou drenáž použitím písku, perlitu, listovky či drcené borky, které odvádí přebytečnou vodu pryč.

Při kypření půdy a odstraňování plevele musíme postupovat opatrně. Mělce koření a mohli bychom jim kořeny poškodit. Záhon s liliemi můžeme na podzim mulčovat. Dopřejeme jim také pravidelně hnojivo – slepičince nebo kopřivový výluh pro podporu růstu.

Co dělat když lilie odkvete?

Po odkvětu lilií je můžete na podzim sestřihnout celé. Nemusíte je vybírat ze země, na jaře vám budou znovu pěkně kvést. Nezapomeňte je přihnojit, aby měly dostatek živin.

Jak zazimovat lilie?

Většina druhů lilií je mrazuvzdorných, a tak se bát zimy nemusíte. Při větších mrazech raději přikryjte lilie například listím nebo větvemi.

Květ rozkvetlé lilie
Zdroj foto: Pelevina Ksinia / Shutterstock.com

Plísně a škůdci lilií

Rostliny často bývají posety mšicemi. Ochrana před nimi spočívá především v odstranění napadených rostlin a jejich likvidace. Problémy způsobuje také botrytida. Objevuje se zejména po velkých deštích. Prevencí je rychlé oschnutí listů po zálivce i řidší výsadba rostlin. Jinak je nutné použít fungicidy, pokud se botrytida na rostlinách objevila. 

Některé druhy se vyznačují až omamnou vůní, z níž může rozbolet hlava. Řezané květy by proto neměly přijít do ložnice.

Zdroj: gardenersworld.com, almanac.com


Další oblíbené rostlinky

Share this post

About the author

Dobrý den. Mé jméno je Jana Fojtíková. Jsem mámou dvou dětí a velký nadšenec do psaní. Tato záliba mě drží už od doby, co jsem se v první třídě naučila vládnout perem a poznávat písmena. Kromě rodiny k mým koníčkům patří historie, procházky přírodou, kynologie, akvaristika a také četba knih, klidně i v elektronické podobě.