Životní styl

Leváci: Co je o nich pravda? Vše o dominantní levé ruce

Leváci: Co je o nich pravda? Vše o dominantní levé ruce

Určitě i vy znáte ve svém životě nějakého leváka. Mezinárodní den leváků se slaví 13. srpna, což také ukazuje na to, že je na světě těchto lidí hodně. Přestože jsou leváci většinou inteligentnější, v historii neměli tito lidé zas tak velkou důvěru. Zjistěte všechno o lidech, kteří preferují levou ruku.

Psaní levou rukou. Zdroj foto: stockphoto mania / Shutterstock.com

Kdy vzniklo „leváctví“?

Věděli jste, že podle archeologů a dalších odborníků na období pravěku se v době bronzové objevovalo stejně leváků jako praváků? Právě v době bronzové přišla chvíle, kdy se z mnoha lidí stali praváci, a to z důvodu používání většího množství pracovních nástrojů. V naší historii pak přišlo několik období, kde byli leváci nuceni používat pravou ruku – a taková orientace se brala jako chyba.

Ve středověku bylo dokonce několik lidí upáleno na hranici jen kvůli tomu, že jejich dominantní ruka byla ta levá. Ještě dodnes se i v českém jazyce označuje levák za „nešikovného“. To značí jasně negativní postoj k těmto lidem.

Jak se vytváří leváctví?

Levák má nastavený jiný proces pohybu již v mozku. Náš mozek je rozdělený na pravou a levou hemisféru, přičemž obě spolu úzce spolupracují a doplňují se navzájem. Stále není v dnešní době odborníky uvedeno, jaký vliv na nově vznikajícího člověka může být dominanta jedné z hemisfér. Některé studie ukazují, že by leváctví mohl ovlivnit stres při samotném porodu nebo dokonce vysoká hladina testosteronu v těhotenství.

Mladá studentka si dělá poznámky levou rukou. Zdroj foto: Prostock-studio / Shutterstock.com

Čína není pro leváky

Pokud se podíváte na tvar čínského písma, brzy vám dojde, že levákům se bude toto písmo psát jen stěží. Stejný problém vzniká například v arabštině. Ve staré Číně totiž věřili, že dominantní levá ruka přináší celému tělu i duchu zlo. Proto se dokonce Číňané i trestali, když se jim nedařilo přeučit na pravou ruku.

Leváci jsou špatní řidiči

Podle výzkumů je dokázáno, že leváci za volantem zaviní mnohem více dopravních nehod než praváci. Stejně „nešikovní“ jsou také v případě řemeslných prací, kde dochází k mnohem více úrazů. Problém však nebude v levácích jako takových, ale spíš kvůli automatickému nastavení automobilů či řemeslných nástrojů. V takových případech se totiž spíš počítá s lidmi, kteří preferují pravou ruku.

Přesto již v dnešní době internetových obchodů existuje mnoho firem, které se zaměřují právě na leváky. V nabídce mají mnoho nástrojů a nářadí, které lépe sedí v levé ruce, a tak je i jejich právě mnohem příjemnější a hlavně bezpečnější.

Inuité věří, že leváci jsou čarodějové

Mezi Eskymáky bylo již v historii přesvědčení, že jsou všichni leváci čarodějové. Inkové však naopak věřili tomu, že levoruký člověk přinese lidem štěstí. V jiných zemích byla levá ruka pevně vázána k tělu kvůli přeučení – a v Japonsku dokonce měl muž právo opustit svou ženu ve chvíli, kdy objevil její leváctví.

Zdroj foto: Silatip / Shutterstock.com

Levorucí lidé dobývají svět

Z historických pramenů je zřejmé, že je mezi leváky mnoho úspěšných lidí. Například při dobývání hradů se ve středověku nasazovali především lidé s dominantní levou rukou. Obranné věže měly pravotočivá schodiště, a tak se jim mnohem lépe dobývala každá další část při souboji s mečem.

Podle studií z amerických univerzit se potvrdilo, že muži leváci jsou schopni vydělat mnohem více peněz než praváci. Takové tvrzení však neplatí u žen.

  • Levoruký muž se středoškolským vzděláním dokáže vydělat až o 15 procent více než pravák.
  • Vysokoškolský levák pak vydělá dokonce až o 26 procent více.
  • Podle této studie je také mnohem více leváků s IQ nad 140.

Leváků je v dnešní době mnoho

Na celém světě je kolem 10 procent leváků. Proto se od roku 1996 i na našem území slaví Mezinárodní den leváků. Zajímavé také je, že větší procento dříve narozených dětí jsou v pozdějším věku leváci. A pokud se podíváme do zvířecího světa, pak zjistíme, že drtivá většina klokanů upřednostňuje svou levou packu.

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)