Oddech a zábavaŽivotní styl

Letecká modelařina: Retro koníček, který se zase vrací a má své příznivce

Letecká modelařina: Retro koníček, který se zase vrací a má své příznivce

V dobách dřívějších byla letecká modelařina velmi populárním koníčkem, dnes už je ale nadšených modelářů o poznání méně. Doba se změnila a děti, které si dříve lepily doma své modely, se přesunuly k počítačům.

Zdroj foto: Chepko Danil Vitalevich / Shutterstock.com

Nových modelářů je tak stále méně, i když v poslední době zájem o tento dříve oblíbený koníček zase stoupá. Všichni modeláři se shodují na tom, že pokud s tím začnete, už nemůžete přestat. Takový koníček ale vyžaduje spoustu času, trpělivosti – a po nějaké době i značné náklady.

Letecká modelařina obecně

Modelářství nemusí být jen koníčkem, lze se tím dokonce i živit. Pod tímto pojmem se pak skrývá lepení trojrozměrných modelů. V modelářství jde především o přesnost, menší modely si vyžadují velkou pozornost a opravdu mravenčí práci, výsledek však stojí za to. Amatérští modeláři se sdružují na nejrůznějších akcích, mají svá fóra a vyměňují si zkušenosti.

Ti skutečně dobří pak mohou své modely i vystavovat či prodávat. Modelářstvím se dá ale živit i profesionálně. Modely se využívají hlavně v architektuře nebo ve filmovém průmyslu, ale i v dalších odvětvích. Profesionální modelář pak musí mít cit i pro design.

Modelářství jako koníček pro každého

Pokud by vás modelářství zaujalo, určitě je dobré vybrat si, co přesně byste chtěli tvořit. Modelářství se odlišuje podle druhu modelu, je možné věnovat se:

  • RC modelům – tedy rádiově řízeným modelům,
  • plastikovým modelům,
  • papírovým modelům,
  • autodráhám,
  • železnicím.

Dále se modelářství liší podle zobrazovaného objektu, každý totiž sestavuje něco jiného. Mohou to být právě modely letadel, tanků, aut, motorek, lodí, vlaků a železnic ale i domů, vojáčků nebo třeba vesmírných lodí.

Zdroj foto: NatalieVasilyeva / Shutterstock.com

Modelařině se může věnovat každý, obvykle tento koníček ale přitahuje muže. Je třeba počítat, že zabere skutečně hodně času, je třeba se mu věnovat pravidelně. A jsou i modeláři, kteří se svými modely tráví čas každý den. Letecká modelařina pak patří k nejoblíbenějším, sestavují se nejenom moderní, ale i historické typy letadel z celého světa.

A jak začít?

Líbí se vám letadla a chtěli byste začít právě na těchto modelech? Jako první je dobré zkusit si jednodušší modely v měřítku 1:72, oblíbené jsou především modely letadel z druhé světové války, jako jsou například Messerschmitt nebo Spitfire. Na letecké bombardéry nebo dvouplošníky si troufněte až později, bývají určené už pro zkušenější modeláře.

Také počítejte s tím, že první model nemusí vyjít úplně podle vašich představ, nikomu se nepodaří napoprvé vytvořit dokonalý model. Nenechte se tím však odradit, chce to pouze cvik a hodně času, který právě tréninkem musíte strávit. Zpočátku si určitě nepořizujte ani příliš drahé modely, stačí ty levnější, na nichž se právě můžete všechno naučit – a když se něco nepovede, nebudete tolik zklamaní.

Základní modelářská výbava

Samotný model letadla nestačí, pro svůj koníček si musíte vytvořit ideální podmínky, nejdůležitější je prostor. Určitě je zapotřebí mít prostorný pracovní stůl a na něm ty nejdůležitější pomocníky. U lepení modelů budete trávit hodně času, takže to chce také pohodlnou židli – a může se začít.

Žádnému modeláři nesmí chybět, tedy kromě samotného modelu, také:

  • lepidlo,
  • barvy,
  • štětce o různých velikostech,
  • malé nůžky,
  • pinzeta,
  • kolíky,
  • pilník.

Lepidlo je nejvhodnější s hubicí, u barev se můžete rozhodnout, zda budete barvit emailovými barvičkami nebo akrylovými. Vždy je na návodu od samotného modelu uvedeno jaké odstíny budete potřebovat, podle toho je nutné se řídit, aby byl model skutečně autentický. Štětečky je dobré mít v různých velikostech, občas se hodí nejen ty maličké, ale i větší pro rozetření barvy na větší plochy.

Nůžky jsou pak nejlepší na manikúru, protože s nimi snadno vystřihnete i drobné kousky, stejně tak se hodí pinzeta pro manipulování s nejmenšími částmi modelu. Pilník slouží k opracování modelu a kolíky mohou být prádelní a hodit se budou na spínání křídel letadla.

Už máte všechno? Můžete se tedy pustit do práce, aby nám tento úchvatný koníček neupadl v zapomnění!

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)