Jak na výběr nové lednice do domácnosti. Preferujete raději vestavnou nebo kombinovanou chladničku s mrazákem a na co si musíte dát při jejím výběru pozor.
Ještě, než se vůbec vrhnete do vybírání lednice, je důležité zamyslet se nad důležitou otázkou. A to pro jak velkou domácnost spotřebič pořizujete a kam ji chcete umístit. Dva lidé si jistě vystačí pouze s malou ledničkou, což představuje výhodu v malých rozměrech a nižší spotřebě, proto pokud víte, že si vystačíte s menším prostorem, volte raději lednici střídmých rozměrů.
Jestliže však vaše domácnost čítá více lidí, jistě zužitkujete velkou lednici. Dále byste měli také promyslet, kam ji chcete umístit. Hlavně z důvodu, zda chcete lednici volně stojící nebo vestavěnou. Další vlastnosti sice mohou být také klíčové, toto je nutný základ, abyste vytříbili, v které kategorii ledniček budete hledat.
Typy ledniček
Na trhu je nabízeno několik typů chladniček, z toho každá má o něco odlišnější vlastnosti. Pojďme si proto porovnat nejvíce kupované druhy těchto spotřebičů.
Monoklimatické lednice bez mrazáku
Z názvu by se mohlo zdát, že se jedná o něco důmyslného, jde však pouze o to, že má pouze jeden druh klimatu, a to klima chladící. Při koupi monoklimatické lednice tedy získáte pouze chladničku bez mrazící části. To je do běžné domácnosti vcelku nepraktické, protože mrazák je velmi užitečným pomocníkem. Tento typ se hodí spíše do velkých výroben, kde jsou potraviny ihned zpracovávány a není třeba je uchovávat.
Jednodveřová malá lednice
Tento typ patří mezi ty nejlevnější, a navíc velmi často se vyskytující lednice v menších domácnostech. Jelikož je to poměrně malá lednice, pořídit ji můžete ve dvou rozměrech, a to 80 nebo 120 centimetrů. Z toho důvodu se hodí spíše na chalupu či do studentského bytu, neposkytuje totiž mnoho prostoru pro uložení potravin. Výhodou je snadné umístění, vzhledem k její velikosti se totiž vejde skoro všude. Mohou být kombinované s mrazákem, ten je ale obvykle dost malý.
Kombinovaná lednice s mrazákem
Tento druh patří mezi nejoblíbenější pro mnoho domácností, výhodou je kombinace chladící a mrazící části, většinou v poměru 2:1. Tím získáte dostatek místa pro všechny potraviny, navíc je ekonomickou výhodou oddělení dvířek pro chladničku i mrazák, oproti předchozímu typu, kdy mrazák většinou nemá samostatná dvířka a dochází tak k úniku studeného vzduchu i z lednice. Dnes, kdy se vracejí do domácnosti starší věci, je oblíben také vzhled retro lednice.
Dále se tyto lednice mohou dělit dle počtu kompresorů – pokud má lednice dva kompresory, znamená to, že chladící i mrazící část má vlastní. Důležitý je také počet termostatů, většinou mívají lednice dva kompresory pro možnost nastavení rozdílných teplot v lednici a mrazáku. Mohou však mít také třetí, který slouží k nastavení teploty v takzvané nulové zóně. Jedná se o nejlepší typ lednice do domácnosti, je totiž ekonomicky výhodná a poskytuje vysoký komfort.
TIP: Pokud jste se rozhodli pro kombinovanou ledničku, přečtěte si o ní zde.
Nejprodávanější značky ledniček
Mezi oblíbené kombinované chladničky dnes patří značky jako Beko, Samsung, LG, Liebherr, Gorenje, Whirlpool či Hisens. Lidé, kteří chtějí ušetřit na kvalitních značkách, často čekají na výprodej lednice s mrazákem.
Americká lednice
Americká lednice je vyhledávána především pro svůj obrovský prostor, jde tak o skvělou volbu pro opravdu velké domácnosti. Nevýhodou je vysoká pořizovací cena, a navíc potřebné místo pro umístění takhle velkého spotřebiče. Standardně mají americké lednice dvoje dveře, mohou mít i čtvery. Dvojdveřové mají standardně v jedné části chladničku a v druhé mrazák, navíc bývají dvířka také opatřena výrobníkem ledu.
U čtyřdveřových prototypů jsou pak chladící a mrazící část ještě každá rozdělena na poloviny. Jde tak o ekonomičtější variantu, kdy při otevření neuniká tolik vzduchu. Některé modely poskytují volbu jednu část přeměnit na mrazničku. Ovšem velkou nevýhodou těchto lednic je vzhledem k jejich povaze a velikosti vysoká energetická náročnost a povětšinou také hlučnost.
Prosklená lednice
Dnes již v nabídce e-shopů naleznete také americké lednice, které mají prosklené dveře. To vám pomůže ušetřit za energie, jelikož si nejdříve vyberete jídlo a následně otevřete a vyberete přesně to, na co máte chuť.
Jak lednici správně umístit?
Základním pravidlem je neumísťovat lednici do blízkosti věcí, které by ji mohly ohřívat. To znamená, že byste ji měli umístit daleko od topení, sporáku či myčky a dalších spotřebičů, co vydávají při své funkci teplo. Samotná lednice také vydává určité množství tepla, z toho důvodu by kolem sebe měla mít prostor pro cirkulaci vzduchu. To znamená po stranách nejméně 2 centimetry a vzadu 5 centimetrů.
Vestavná lednice
Pokud toužíte po elegantním designu, pak je správnou volbou vestavná lednice. Tu snadno sladíte s kuchyňskou linkou. Nevýhodou mohou být o pár centimetrů menší rozměry. Hodí se do menších kuchyní, rozhodně není dobré ji dávat do volného prostranství, protože většinou není moc vzhledná.
Volně stojící lednice
Druhou možností jsou volně stojící lednice, u těch si můžete vybírat z velkého množství barev a designů, to se však může odrazit na ceně. Jestliže máte dostatek prostoru, rozhodně není od věci pořídit si kvalitní dobře vypadající lednici, i když to bude znamenat si za ni trochu připlatíte, přeci jen se jedná o spotřebič, který vám bude dlouho sloužit.
Jak vybrat lednici?
Lednička patří mezi spotřebiče, jenž mohou nabídnout celou řadu různých funkcí, jež vám pomohou s kvalitním uchováváním jídla a snadnou údržbou. Každý spotřebič by ale měl splňovat určité základní parametry. Na co se tedy při výběru zaměřit?
Energetická třída lednice
Při výběru lednice je důležité dívat se na energetickou třídu a pořizovací cenu, zda se vám provoz lednice vyplatí. Od roku 2021 se u chladniček měnilo označování energetických štítků. Nebojte se tedy, když na chladničce, kterou chcete nenajdete označení A+++, A++, A+ až po D. Podle nových pravidel naleznete na nové lednici označení štítky A až G. Tato změna v označování vznikla zejména z důvodu, aby se mohly lednice, pračky a myčky nadále zlepšovat u výrobců.
Mrazicí výkon
Udává, kolik kilogramů právě vložených potravin dokáže mraznička za 24 hodin zamrazit. Samozřejmě čím větší množství, tím lépe. U kombinovaných lednic to bývá zhruba 2-30 kg za 24 hodin, u výkonných samostatných mrazáků to může být klidně i 40 kg/24 hodin.
Akumulační doba
Zaručuje, jak dlouho vydrží potraviny zmražené, pokud spotřebič ztratí dodávku elektrické energie. Standardně bývá kolem 10 hodin, nikdy však nevíte, co se může stát, proto je lepší vybírat kombinovanou lednici s vyšší akumulační dobou.
Výkon mrazení
Tento údaj může být označen buď hvězdičkami, nebo teplotou. Vyjadřuje, jakou teplotu a možnosti skladování mrazák poskytuje. Může to být od doby několika dnů (-6 °C nebo *) až po dlouhodobé skladování (-24 °C nebo ****).
Klimatická třída
Uvádí, v jakém prostředí by lednice měla být umístěna. Ve špatných podmínkách by totiž spotřebič mohl být ekonomicky náročnější a nemusel by fungovat správně. Nejvhodnější je vybírat lednici s označením více písmeny, ta totiž logicky snese větší rozpětí teplot.
Rozdělení klimatických tříd:
- T – tropická,
- ST – subtropická,
- N – normální,
- SN – subnormální.
Hlučnost
Ta by vás mohla zajímat, pokud bude lednice v blízkosti místa, kde se často vyskytujete či odpočíváte. Nejtišší typy dosahují i méně než 40 decibelů, což lze přirovnat k šepotu. Standardně mívají lednice kolem 42 dB, ty hlasitější pak i 50 dB, což už je do domácnosti velmi hlučné, tuto hlasitost lze přirovnat k hluku z ulice.
Prostor lednice
Tento parametr budete muset zvážit sami, dle toho, co od lednice očekáváte. Důležitý je objem, ať už chladící či mrazící části, což si musíte vybrat dle toho, pro kolik lidí bude lednice sloužit. Dva lidé si vystačí s 50-70 litry, pro čtyřčlennou rodinu byste neměli volit lednici menší než 200 litrů. Dále je také důležité prohlídnout si rozvržení chladničky i mrazáku, kolik a jaké police má lednice, jak vypadá prostor dvířek, kolik přihrádek má mrazák a podobně.
Speciální funkce
Nabízí se opravdu široké množství funkcí, které mají usnadnit používání. Jedná se například o ventilátor, displej, antibakteriální ochranu, variabilní nastavení polic, ale i ionizátor nebo třeba wi-fi. Záleží jen na vás, co od lednice očekáváte a kolik jste do ní ochotni investovat. Levná lednice samozřejmě nebude mít tolik vychytávek, i přesto může být kvalitní a dobře sloužit.
Na trhu je nabízena celá řada značek, jen stěží vybrat tu nejlepší. Proto je při výběru důležité dívat se na zkušenosti ostatních, a především si lednice ideálně dobře prohlédnout v kamenných obchodech, abyste věděli, co očekávat.
TIP: Prečítajte si aj jak se zbavit zápachu v lednici?
Zdroj: timesofindia.indiatimes.com