Z kynutého těsta se připravují všelijaké dobroty, a naše babičky na něj nedaly dopustit. Kvásek si připravovaly doma, a pak pekly voňavé buchty, koláče, ale i domácí chléb nebo rohlíky.
Žitný kvásek neboli kvas se dá pohodlně koupit v pekařství, když si jej budete chtít připravit doma, můžete, ale příprava trvá pár dní. Jde to ale i bez kvasnic, které se považují za základ kvásku. Právě klasický kvásek z droždí si doma připravíte rychle, a zadělat si pak můžete těsto na voňavé buchty i domácí pečivo. Oba postupy vám teď představíme.
Tradiční kvásek z droždí
Suroviny:
- Čerstvé droždí,
- cukr,
- mléko (lze nahradit i vodou).
Postup:
- Kvásek si zaděláme v misce, ta by měla být dostatečně velká, musíme počítat s tím, že kvásek nám zvětší objem.
- Droždí si v ruce rozdrobíme do připravené misky a přidáme špetku cukru. Cukr s droždím utřeme tak, aby nám vznikla kaše. Cukr je v receptu velmi důležitý, právě díky němu se kvasinky mohou rozrůstat a rozmnožovat. Pozor ale na sůl, ta naopak může kvasinky zničit.
- Jakmile spojíme droždí se špetkou cukru, můžeme si ohřát mléko. Klidně v mikrovlnce, ale pozor na jeho teplotu. Ideální teplota by měla být kolem 37 stupňů, aby kvasinky mohly pracovat. Při vyšších teplotách by se mohly zahubit.
- Ke kašičce z droždí a cukru přilijeme ohřáté mléko a dobře promícháme. Kvásek necháme vzejít na teplém místě, trvat to bude asi deset minut. Že správně vzešel, poznáme podle toho, že budeme mít jakoby hustou pěnu.
- Hotový kvásek se přidá do těsta k ostatním surovinám, a následně se vypracuje kynuté těsto.
TIP: Připravte si chutné langoše
Žitný kvas bez droždí
I bez droždí si můžete připravit kvas, z něhož si můžete udělat později udělat základní kynuté těsto. Tento recept ale vyžaduje trpělivost a čas, výhodou však je to, že připravený kvásek můžete využívat postupně a mít ho uschovaný. V dřívějších dobách se dokonce rozdával sousedům.
Suroviny:
- Voda,
- žitná chlebová mouka (použít můžete jakoukoliv žitnou mouku, nejen tu chlebovou).
Postup:
- Nejprve si musíte sehnat vyvařenou sklenici, která by měla mít i dostatečně široké hrdlo.
- Do ní dáme 100 g mouky a 100 ml vlažné vody – nejlépe převařené. Suroviny zamícháme tak, aby nám vznikla kaše.
- Jakmile máme zamícháno, místo víčka sklenice použijeme igelitovou fólii, jíž připevníme obyčejnou gumičkou. Do ní uděláme i pár dírek, aby kvas dýchal.
- Sklenici umístíme do tepla a necháme jeden den odpočívat.
- Na druhý den je potřeba kvas zkontrolovat a přidat do něj opět 100 g mouky a 100 ml vody.
- Všímáme si také toho, jak pracuje, měly by se nám začít tvořit bublinky a kvas by měl začít být nakyslý.
- Opět přikryjeme a dáme na teplé místo na jeden den.
- Třetí den uděláme to samé, pokud kvas příliš nabude, přendáme jej do větší nádoby, opět přidáme 100 g mouky a 100 ml vody, promícháme, přikryjeme a necháme v teple odpočívat.
- Čtvrtý den by měl kvas být plný bublinek, měl by mít i charakteristickou vůni a chuť.
- Pokud chcete, můžete mu dát ještě den a znovu ho namnožit, jinak už jej můžete využít do těsta.
- Pokud si několik lžiček kvasu schováte do lednice, příště budete mít základ pro další várku kvasu a můžete jej využít kdykoliv k dalšímu pečení.
Udělat si svůj domácí kvásek není žádná věda. Pokud si pečete vlastní pečivo, možná máte doma i pekárnu. Ta všechnu práci udělá za vás, tedy včetně těsta, a nemusíte se zdržovat ani naděláváním kvásku. Pokud ale pečete stále ještě tradičně, recepty na domácí kvásek jistě oceníte.
TIP: Připravte si recept na domácí kváskový chléb
Zdroj: theverge.com