Rostliny a květinyTrvalky a skalničkyZahrada

Kostival lékařský: sázení, pěstování, využití

Medunice, černý kořen, lupen sladký nebo kobylí mléko – tohle vše je kostival lékařský. Léčivé rostlině, která roste ve volné přírodě a je využívána pro své léčivé účinky již od středověku.

Kostival dorůstá až do výšky jednoho metru, je porostlý malými chloupky a má modrofialové květy. Nejznámější je pro své využití na obklady, zábaly a masti, které pomáhají s hojením ran a při zlomeninách.

Kostival lékařský
Zdroj foto: Madeleine Steinbach / Shutterstock.com

Jak pěstovat kostival lékařský?

Kostival lékařský (lat. Symphytum officinale) se ve volné přírodě vyskytuje v okolí říček, potoků a na podobných vlhkých stanovištích. Preferuje hlinité nebo jílovité půdy s dostatkem živin. Kostival lékařský je jednoduché vypěstovat.

  • Stačí s příchodem jara zasadit semena do pařníku nebo truhlíku a nechat vyklíčit například na okenním parapetu.
  • Jakmile rostliny vyrostou po měsíci či měsíci a půl, rovnou je přesazujeme do venkovního záhonku.
  • Následně stačí jen pravidelně zalévat a vyčkávat.

Kostival je invazivní rostlinou a velice rychle se rozrůstá do okolí.  Má rád dostatečnou vlhkost, kterou mu můžete zajistit buď pravidelným zaléváním, nebo ho vysadit do blízkosti potoku či jezírka.

Přečtěte si také: Plicník lékařský

Sběr kostivalu

Pokud se rozhodnete vyrazit na sběr kostivalu lékařského, je dobré vědět, že se sbírají pouze kořeny, a nejlépe na začátku jara nebo zkraje podzimu. Kořen se po sběru pořádně umyje, nejlépe v osolené vodě, a před další úpravou se nechá pořádně okapat.

Využití kostivalu

Kostival lékařský se užívá pouze vně. V podobě mastí, zábalů a balzámů se používá na hojení ran, ale ne těch otevřených, nýbrž pouze na jejich okraje. Pomáhá taktéž při hojení modřin, minimalizuje opuchnutí a snižuje bolest kloubů. Hojivý účinek kostivalu je způsoben tím, že obsahuje alantoin. Právě tato látka pomáhá s hojením pokožky a sliznice, a dokonce pomáhá i při srůstu kostí.

Příprava kostivalové masti

Pokud již máte doma nachystané kostivalové kořeny a chcete se pustit do výroby domácí masti, postup je vcelku jednoduchý.

  • Nachystejte si vodní lázeň a nechte v ní rozpustit tolik sádla, aby se v něm potopil celý kořen.
  • Mezitím si okapané kořeny nakrájejte nožem na tenké plátky, a následně je vhoďte do hrnce s rozpuštěným sádlem, kde je společně v horké lázni ponecháte dvacet minut.
  • Po uplynutí této doby vyjměte nádobu s kořenem a sádlem z vodní lázně, pořádně promíchejte a nechte vystydnout.
  • Druhý den tuto směs pouze zahřejte (aby byla tekutější) a přes plátno sceďte do sklenice. Hotovou kostivalovou mast skladujte na tmavém a chladném místě.
kostival
Zdroj foto: shansh23 / Shutterstock.com

Tinktura z kostivalu

Pro ty z vás, kteří raději na popáleniny a rány aplikují obvazy, máme návod k přípravě tinktury.

  • Omyté a osušené kořeny nakrájejte nadrobno a následně vkládejte do předem připravené skleněné lahve.
  • Až jimi vyskládáte lahev pod okraj, zalijte je alespoň 40 % alkoholem, nádobu uzavřete a za pravidelného protřepávání ji nechte odpočívat.
  • Po čtyřech týdnech bude připravena k použití.

Kostival lékařský můžete využít při přípravě hojivých mastí, ale také jako okrasnou rostlinu, která vám brzy proroste celým záhonkem.


Tipy na další rostliny

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)