Medunice, černý kořen, lupen sladký nebo kobylí mléko – tohle vše je kostival lékařský. Léčivé rostlině, která roste ve volné přírodě a je využívána pro své léčivé účinky již od středověku.
Kostival dorůstá až do výšky jednoho metru, je porostlý malými chloupky a má modrofialové květy. Nejznámější je pro své využití na obklady, zábaly a masti, které pomáhají s hojením ran a při zlomeninách.
Jak pěstovat kostival lékařský?
Kostival lékařský (lat. Symphytum officinale) se ve volné přírodě vyskytuje v okolí říček, potoků a na podobných vlhkých stanovištích. Preferuje hlinité nebo jílovité půdy s dostatkem živin. Kostival lékařský je jednoduché vypěstovat.
- Stačí s příchodem jara zasadit semena do pařníku nebo truhlíku a nechat vyklíčit například na okenním parapetu.
- Jakmile rostliny vyrostou po měsíci či měsíci a půl, rovnou je přesazujeme do venkovního záhonku.
- Následně stačí jen pravidelně zalévat a vyčkávat.
Kostival je invazivní rostlinou a velice rychle se rozrůstá do okolí. Má rád dostatečnou vlhkost, kterou mu můžete zajistit buď pravidelným zaléváním, nebo ho vysadit do blízkosti potoku či jezírka.
Přečtěte si také: Plicník lékařský
Sběr kostivalu
Pokud se rozhodnete vyrazit na sběr kostivalu lékařského, je dobré vědět, že se sbírají pouze kořeny, a nejlépe na začátku jara nebo zkraje podzimu. Kořen se po sběru pořádně umyje, nejlépe v osolené vodě, a před další úpravou se nechá pořádně okapat.
Využití kostivalu
Kostival lékařský se užívá pouze vně. V podobě mastí, zábalů a balzámů se používá na hojení ran, ale ne těch otevřených, nýbrž pouze na jejich okraje. Pomáhá taktéž při hojení modřin, minimalizuje opuchnutí a snižuje bolest kloubů. Hojivý účinek kostivalu je způsoben tím, že obsahuje alantoin. Právě tato látka pomáhá s hojením pokožky a sliznice, a dokonce pomáhá i při srůstu kostí.
Příprava kostivalové masti
Pokud již máte doma nachystané kostivalové kořeny a chcete se pustit do výroby domácí masti, postup je vcelku jednoduchý.
- Nachystejte si vodní lázeň a nechte v ní rozpustit tolik sádla, aby se v něm potopil celý kořen.
- Mezitím si okapané kořeny nakrájejte nožem na tenké plátky, a následně je vhoďte do hrnce s rozpuštěným sádlem, kde je společně v horké lázni ponecháte dvacet minut.
- Po uplynutí této doby vyjměte nádobu s kořenem a sádlem z vodní lázně, pořádně promíchejte a nechte vystydnout.
- Druhý den tuto směs pouze zahřejte (aby byla tekutější) a přes plátno sceďte do sklenice. Hotovou kostivalovou mast skladujte na tmavém a chladném místě.
Tinktura z kostivalu
Pro ty z vás, kteří raději na popáleniny a rány aplikují obvazy, máme návod k přípravě tinktury.
- Omyté a osušené kořeny nakrájejte nadrobno a následně vkládejte do předem připravené skleněné lahve.
- Až jimi vyskládáte lahev pod okraj, zalijte je alespoň 40 % alkoholem, nádobu uzavřete a za pravidelného protřepávání ji nechte odpočívat.
- Po čtyřech týdnech bude připravena k použití.
Kostival lékařský můžete využít při přípravě hojivých mastí, ale také jako okrasnou rostlinu, která vám brzy proroste celým záhonkem.
Tipy na další rostliny