Každá žena, která se snaží o miminko, pravděpodobně věří všem různým bylinkám i babským povídačkám. Někomu se početí povede téměř ihned, jiní doufají v zázraky. Sama matka příroda má pro každého z nás nějaký plán. Postará se o všechno sama. Pro situaci, kdy se páru nedaří otěhotnět, si připravila pravý zázrak v podobě bylinky zvané kontryhel.
Co je to kontryhel?
Kontryhel (lat. Alchemilla vulgaris) je bylinka, kterou můžeme najít ve volné přírodě po celé Evropě. Nazývá se také alchemilka. Není výjimkou, že roste i v Severní Americe, či Asii. Nejčastěji ji nalezneme v horských oblastech, kde kvete v období od května do srpna. Pro léčivé využití se používá nať z kontryhelu, ze které lze uvařit například kontryhelový čaj, nebo lze použít i v sušeném stavu. K dispozici jsou také kontryhel kapky.
Léčivé účinky kontryhelu
Pro mnoho žen jde o velice vzácnou bylinku. Pro její zázračnou moc je hojně využívána při ženských potížích, jako jsou problémy s menstruací, plodností, ale i s porodem. Jedná se o takzvanou ženskou bylinku.
Kontryhel v těhotenství
Jelikož se kontryhel hojně využívá při řešení všech ženských problémů, je hodně opěvován. Jeho účinky posilují všechny ženské orgány, dělohu především. Slouží tedy k podpoře otěhotnění, plodnosti a vývoji plodu v břiše matky. Je to velice dobrá prevence proti samovolným potratům. Není skvělý jenom pro nastávající maminky, ale také pro všechny ženy a dámy. Tlumí totiž menstruační bolesti a celkově upravuje menstruační cyklus.
Doporučujeme: Šanta kočičí
Proti zánětům
Své využití má i v bakteriální oblasti. Kontryhelová nať má protizánětlivé účinky a je hodně využívána pro léčbu různých ran a poranění. A to nejen u žen, jako jsou záněty například vaječníků a ženských orgánů, ale ji běžných zranění. Tlumí krvácení. Je doporučeno užívat kontryhel před porodem, i po něm. Je dokázáno, že pomáhá i v dentální oblasti. Kdo z nás někdy neměl problémy se záněty po vytržení zubu? V takové situaci se velice doporučuje výplach právě čajem z kontryhelu.
Ostatní účinky
Dalo by se říct, že kontryhel je takový všelék. Užívá se při různých onemocněních, ale i jako prevence. Nejen, že řeší ženské problémy, ale je také skvělý jako pomocník při nespavosti, či jako hydratující lék pro každou pleť. Podporuje také růst vlasů. Najdeme dokonce i různé šampony s příměsí kontryhele. Tato bylinka je vhodná i pro pomoc s hubnutím a pohybem obecně.
Kontryhel je bylinka, jejíž účinky mají nespočet využití. Jen pro představu, užívá se nejen jako zázrak při ženských potížích, ale také
- obecně hojí rány,
- pomáhá s různými nádory a myomy,
- čistí pleť,
- pomáhá s růstem a ochranou vlasů,
- řeší problémy s trávením i jinými žaludečními potížemi.
Doporučujeme: Řimbaba
Čaj, nebo jiná forma využití?
Z kontryhelu se využívá nať, která se suší a děláme z ní čaje. Najde své využití nejen v podobě čajů, ale i v různých sirupech. Mnoho lidí zná kontryhel i jako přísadu do koupele, kdy nám pomáhá k očištění pleti a pokožky. V takovém případě je potřeba udělat z kontryhelu silnější výluh a jeho směs přidat do samotné vany. Pomáhá také při léčbě akné a starší ženy určitě ocení mast na vrásky.
Doporučujeme: Čekanka obecná
Jak si udělat čaj z kontryhelu
Je nutné zprvu vědět, že nelze čekat zázraky po vypití jednoho šálku. Čaj kontryhel, tak jako čaj z každé bylinky, má svůj čas. Je třeba takový čaj pít pravidelně a po delší časové období. Je obecně doporučováno čaj užívat ráno, tedy na lačno.
Nejlepší je užívat čaj, který pořídíme přímo ve specializovaném obchodě nežli ten porcovaný v sáčku.
Dobrodružnější povahy mohou klidně zkusit nasbírat si kontryhel samy v přírodě. Při léčbě jakýchkoliv problémů se doporučuje užívat dva až tři šálky denně a pít je po menších doušcích.
Této bylince se všeobecně říká ženský zázrak. Je to vděčná trvalka, kterou si můžeme sami vypěstovat i na vlastní zahradě. Pomáhá při řešení různých neduhů a tím se řadí mezi léčivé bylinky. Není pravidlem, že její užívání slouží jen ženám, ale je také vhodná i pro muže, či děti. V dnešní době tuto rostlinku najdeme ve volné přírodě, jakožto i v kamenných obchodech v podobě hotových čajů.
Tipy na další trvalky