Kodaň, neboli København, to jsou všudypřítomné historické budovy, řada zámků a královských zahrad nás zanese přímo doprostřed pohádkových příběhů Hanse Christiana Andersena.
Ten mimochodem stvořil i příběh o Malé mořské víle. Právě její socha se stala symbolem Kodaně. Jak se do Kodaně dostat a co zde podniknout? Pojďme společně najít odpovědi. Vydejte se společně s námi do nádherného severského města plného památek, kde na vlastní kůži okusíte životní styl hygge.
O Kodani
Kodaň je hlavním a v současné době i největším městem Dánského království. Anglicky sa nazýva Copenhagen (setkáte se i s názvy Kobenhavn, København). V samotné metropoli žije přibližně 600 tisíc obyvatel, ale kdybychom počítali všechny obyvatele včetně aglomerací, dostaneme se na číslo okolo 1 milionu. V současnosti je Kodaň sídlem řady královských institucí a mimo jiné zde nalezneme i sídlo dánské královny. Město je také regionálním centrem podnikání, kultury, médií a vědy.
První zmínka o Kodani pochází přibližně z 11. století. Hlavním městem Dánského království byla Kodaň zvolena až ve století patnáctém. Významným centrem regionu se tato metropole stala v 17. století za vlády krále Kristiána IV. Od počátku nového tisíciletí je Kodaň opět o něco modernější, protože je propojena za pomoci monumentálního mostu se švédským městem Malmö. Tato dvě města se pomalu a nenásilně spojují v jednu obrovskou metropoli, kde v okruhu 50 kilometrů žije 2,7 milionů lidí.
Letenky do Kodaně
Do dánského hlavního města se nejlépe dopravíme prostřednictvím letadla. Mezinárodní letiště Kastrup leží přibližně 10 kilometrů severně od centra města, takže se do Kodaně dostaneme přibližně za 15 minut. Letenky Kodaň dnes nabízí hned několik aerolinek, které na této trase provozují přímé a pravidelné lety. Můžeme využít jak společnosti Eurowings, tak i Norwegian. Za zpáteční letenku Praha-Kodaň zaplatíte přibližně 3000 korun, ale ve slevových akcích, třeba letenky Praha-Kodaň přes Ryanair ji lze sehnat kolem 1500 korun českých.
Letenky do Malmö
Při úmyslu jet do Kodaně se nabízí ještě jedna varianta. Využít nízkonákladového cestování, a to koupením letenek do sousedního Malmö. Sem létá například maďarská společnost Wizz Air, u níž stojí letenky pouze pár stovek. V takovém případě ale musíme počítat ještě s dodatečnými náklady. Musíme se přeci nějak dostat z Malmö přes několik kilometrů dlouhý Öresundský most až do Kodaně. Za jeho překročení je účtován poplatek 110 švédských korun.
Počasí v Kodani
Počasí Kodaň je díky Golfskému proudu velice podobné našemu klimatu. Povětrnostní podmínky jsou zde dobré, ale musíme počítat s klasickým střídáním čtyř ročních období. Jaro panuje v Kodani od dubna do května, léto od června do srpna. Od září do listopadu budeme svědky proměnlivého podzimního počasí a v zimě se zase nevyhneme nánosům sněhu, ani teplotám hluboko pod bodem mrazu. Naopak nejtepleji je v Kodani právě v létě.
Pokud budeme přemýšlet nad návštěvou dánského hlavního města, je nejlepší vydat se na cestu během jara a léta. Dosyta si užijeme rozkvetlé přírody, a navíc s sebou nebudeme muset vláčet obrovský kufr s tunami teplého oblečení. Bohatě si vystačíme s lehkou bundou a několika tričky. Na návštěvu městských památek se ale můžeme vydat po celý rok, protože i zimní Kodaň stojí za vidění.
Ubytování v Kodani
V severských zemích jako Švédsko, Finsko či Norsko najdete spíše dražší ubytování v porovnání s jinými státy. Nejčastěji jsou v nabídce apartmány a hotely.
Chcete luxusní ubytování v centru Kodaně? Vyzkoušejte 4-hvězdičkové hotely například:
- Ascot Hotel ****
- WIDE Hotel ****
- Comwell Copenhagen ****
Skvěle hodnotěné jsou taky apartmány, pokud chcete luxusnější bydlení počítejte se sumou 2500 Kč na noc více.
- Penthouse Cph inner city
- Copenhagen Hotel Apartments
Možnost je mnoho, už je jen na vás, jaké ubytování v Kodani se vám podaří najít.
Kodaň je pohádkovým městem s mnoha historickými i novodobými památkami. Pokud bychom chtěli navštívit všechna zajímavá místa, museli bychom v této krásné dánské metropoli setrvat několik týdnů. Nejenom samo město totiž skrývá místa, za kterými se rozhodně vyplatí jet. Třeba projížďka na kole podél pobřeží Baltského moře má také něco do sebe. Co vidět v Kodani?
Nákupní třída Strøget
Ulice Strøget je se svými 1100 metry jednou z nejdelších evropských nákupních tříd. Chvílemi si připadáme jako v pražské Pařížské ulici. Pokud bychom si tady chtěli něco koupit, jenom bychom nevěříce zírali na obrovské sumy u zboží vystaveného ve vitrínách. Ulice Strøget se stejně nachází v centru Kodaně, takže bychom ji prošli tak jako tak. Mimo drahého zboží jsme zde svědky také pouličního života, který v dánské metropoli nikdy neutichne.
Zámek Rosenborg
Renesanční zámek Rosenborg bychom nalezli mezi Královskou a botanickou zahradou. Unikátní stavba z roku 1606 se dochovala více méně v původní podobě, takže dnes můžeme obdivovat jak přenádherné interiéry, tak několik sklepení. V nich bychom však nenašli sudy s vínem nebo jinými pochutinami, ale daleko cennější předměty. Zámek Rosenborg ve svých sklepeních ukrývá Dánské korunovační klenoty a královské šperky.
Palác Amalienborg
Královský palác Amalienborg je od nepaměti sídlem dánských králů a královen. Aktuálně zde má oficiální sídlo Markéta II. se svou rodinou. Celý komplex budov je tvořen 4 velkolepými paláci v rokokovém stylu mezi nimž se nachází nevelké náměstí. Populární atrakcí je samozřejmě výměna stráží Královské gardy, kterou můžeme sledovat každý den v poledne. Palácový komplex Amalienborg je ovšem využíván především jako zimní královská rezidence a mimo to je považován i za nejhezčí královský areál v Severní Evropě.
Socha Malé mořské víly v Kodani
Při výčtu památek Kodaně nemůžeme zapomenout na symbol tohoto města. Andersenova Malá mořská víla je světoznámou pohádkovou postavou, avšak obyvatelé Kodaně chtěli její hmotnou památku. Proto dnes v severovýchodní části města obdivujeme decentní, i když svým způsobem majestátní sochu Malé mořské víly. V průběhu časů se stala ikonou Kodaně, takže toto místo musíme chtě nechtě navštívit. Popularitě sochy napovídají i davy fotografů a turistů.
Vyzkoušíme hygge na vlastní kůži!
Obyvatelé severských států jsou známí svým klidným a šťastným životem. Až při návštěvě Kodaně pochopíme, co hygge vlastně znamená. Je to způsob šťastného žití a vnitřní spokojenosti. Nehledejme za tím žádné filosofické řeči. Hygge zažíváme všichni v okamžiku, kdy jsme šťastní, a kdy se cítíme dobře. Je neodmyslitelně spojené právě s Kodaní. Posadíme se na lavičku za Královským divadlem, vychutnáváme si dobrou kávu a zjišťujeme, že život přeci jen není o honbě za úspěchem a penězi.
Co vyzkoušet v Kodani?
Nevynechejte kávu
Dánové jsou známí milovníci kávy, což se potvrzuje i při návštěvě jejich hlavního města. Při procházce městem narážíme na nespočet malých kaváren nebo pojízdných prodavačů s kávou. Lahodný kofeinový nápoj sice v Kodani stojí přibližně čtyřikrát tolik co v Praze, ale našemu pokušení nemůžeme odolat. Minimálně jeden šálek vynikající dánské kávy si dát musíme.
Cyklostezky v Kodani
Když nás přestávají bavit architektonické památky a procházky po městě, toužíme po troše sportovního vyžití. Teď uděláme radost všem cyklistům, protože v samotné Kodani se nachází asi 500 kilometrů cyklostezek! Metropole je tak doslova rájem pro všechny milovníky kol. Tomu odpovídá i počet půjčoven bicyklů.
Fotbalová Kodaň
Zkrátka nepřijdou ani milovníci fotbalu. Přímo v centru Kodaně se totiž nachází stadion místního fotbalového klubu FC Kodaň (Anglicky København FC). V současnosti je to asi nejlepší dánský fotbalový klub, který pravidelně hraje i evropské soutěže. Před pár lety se utkal třeba s Plzeňskou Viktorkou. V týmu bohužel nehrají žádní čeští, ani slovenští fotbalisté, ale i tak je na co se dívat. Druhým známým fotbalovým klubem z Kodaně je Bröndby IF (Brondby Kodaň).
Kodaň je krásné evropské město s duší a charakterem. Při jeho návštěvě si uvědomíte, že v životě můžete klidně zpomalit a vychutnat si krásné chvíle. Kdy se do Kodaně chystáte vy?
Zdroj: visitcopenhagen.com, cntraveler.com
Tipy na další zajímavá města světa