RodinaŽivotní styl

Kočárek pro miminko: Jaké funkce by měl mít?

Než přijde miminko na svět, je potřeba zařídit mnoho věcí a výběr kočárku patří k těm nejdůležitějším. V prvních měsících života dítěte se bez něj totiž neobejdete. Jak vybrat kočárek pro miminko?

Zdroj foto: Stock-Studio / Shutterstock.com

Výběr je dnes obrovský, od designově vychytaných kočárků, které jsou cenově hodně vysoko, až po obyčejné jednoduché kočárky do města. Pří výběru myslete na to, kde kočárek využijete, v jakém terénu budete jezdit a myslete i na potřebné ovládací prvky a doplňky.

Klasický hluboký kočárek

Kočárek s hlubokou korbičkou je klasikou, je určen pro nejmenší dětičky přibližně do osmi měsíců věku.

  • Hluboký kočárek je určený pouze k ležení, takže děti, které již začínají sedět a objevovat svět okolo sebe, se v něm nebudou cítit dobře.
  • V tomto kočárku dítě jen leží a často také spí, proto je dobré při výběru zohlednit i tuto skutečnost.
  • Je lepší mít hluboký kočárek s dobrým odpružením, aby se dalo miminko snadno pohoupat. Dítě pak snadněji usne.

Bez hlubokého kočárku se jistě žádná maminka neobejde, otázkou však je, zda kupovat kočárek s hlubokou korbičkou samostatně, nebo zvolit raději kombinované kočárky, tedy dvojkombinace či trojkombinace.

Kombinovaný kočárek

Kombinované kočárky jsou skvělou variantou, jelikož nebudete muset následně řešit koupi dalšího kočárku. Po variantě s hlubokou korbou totiž přichází na řadu sportovní kočár, v němž dítě může sedět. Na trhu nalezneme dvojkombinace a trojkombinace.

  1. Dvojkombinace v sobě ukrývá kočárek s hlubokou korbičkou a také sportovní sedačku – obě korbičky se snadno vyměňují.
  2. To trojkombinace má ještě něco navíc, jak už je i z názvu zřejmé. Kromě hluboké korby a sportovní sedačky má i autosedačku, takzvané vajíčko, v němž se v autě vozí nejmenší děti ihned po narození.

Zda zvolit trojkombinaci nebo jen dvojkombinaci závisí na tom, zda máte auto a budete tedy autosedačku pro miminko potřebovat, nebo ne.

Sportovní kočárek pro aktivní děti i rodiče

Sportovní kočárek vydrží úplně nejdéle, tedy konkrétně sportovní sedačka. Je jedno, zda pořizujete samostatný sportovní kočárek, nebo jej máte už v trojkombinaci či dvojkombinaci. Samostatný sportovní kočárek se vyplatí pořizovat snad jen v případě, že chcete vyjíždět společně s dítětem v kočárku hodně často do nerovných terénů, do lesa či na pochůzky po horách. Můžete si totiž lépe vybrat takový kočárek, který tyto nadstandardní podmínky splňuje.

Obecně jsou ale sportovní kočárky určeny do všech terénů, snáze se ovládají, a hlavně jsou pro dítě pohodlné. Ze sportovního kočárku má dítě rozhled, je lepší vždy volit posazení dítěte ve směru jízdy. Sedačka se ale dá otáčet oběma směry, takže se dítě může dívat i na vás. Sportovní sedačky jsou samozřejmě i polohovatelné, takže když dítě bude chtít spát, není to žádný problém.

Zdroj foto: Brocreative / Shutterstock.com

Funkce, které usnadňují jízdu s dítětem v kočárku

Při výběru se určitě dívejte i na to, jaké má kočárek kolečka, všímejte si toho, jaký má košík vespod kočárku a poptejte se i po ostatních doplňcích, bez nichž se neobejdete. Pokud budete pořizovat kombinovaný kočárek je obvyklé, že všechno budete mít v základní výbavě.

Ke kočárku totiž patří i:

  • taška na pleny a ostatní potřeby pro dítě,
  • pláštěnka,
  • síťka proti hmyzu k hluboké korbičce.

Koš, který je pod kočárkem, se vždy hodí co největší, usnadní vám hlavně nákupy s dítětem v kočárku. Sledujte ale i jiné detaily.

Na co dalšího dát při výběru kočárku pozor?

Vždy je lepší, když je kočárek co nejlehčí, pak se s ním dobře manipuluje a snáze se ovládá. Také si ověřte, jak lze kočárek složit, u některých kočárků jej totiž zvládnete poskládat jen jednou rukou, což je neuvěřitelně praktické.

V neposlední řadě se zaměřte na kola kočárku. Ta mohou být pěnová, nafukovací nebo plastová. Pozor na to, že plastová kolečka se hodí pouze na rovný povrch a užijete je dobře pouze na vycházkách po městě. Pokud budete chtít kočárek brát i do nerovného terénu, volte kolečka pěnová nebo nafukovací. Nafukovací ale můžete píchnout stejně jako jízdní kolo. Kolečka je tedy potom nutné nechat zalepit.

Každý rok by pak každý kočárek měl projít prohlídkou a servisem.

Zdroj: imrnous.cz, babylist.com

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)