Potřebujete co nejrychleji vypěstovat trávník? Právě jste se nastěhovali do nového domu a nechcete mít zahradu plnou nevzhledné hlíny a chcete se při sezení na terásce kochat výhledem na bohatý zelený trávník? Právě v těchto situacích vám přijde vhod kobercový trávník.
Pokud se o něm chcete dozvědět více informací, rozhodně nepřestávejte ve čtení. Vysvětlíme vám, jak kobercový trávník vzniká a podělíme se s vámi o jeho výhody i nevýhody.
Kobercový trávník na zakázku
Jednoduše by se dalo říct, že kobercový trávník je vlastně trávník na zakázku.
- Pokud chcete rychle zatravnit nějaký kus země, jednoduše si objednáte kobercový trávník, který položíte na vámi vybrané místo a máte trávník.
- Tyto speciální koberce jsou pěstovány na speciálních plochách – a ve chvíli, kdy tráva proroste do délky dvou až tří centimetrů, jsou opatrně po pásech sklízeny, rolovány a následně dodávány zákazníkům.
- Pokládka není úplně snadná a musíte při ní dodržovat jasně stanovená pravidla. Ale výsledkem bude prvotřídní trávník.
Výhody trávníku v roli
První výhoda travního koberce je jasná: ušetříte si práci s výsevem. A navíc si tím ušetříte i spoustu času. Další výhodou koberce je, že se vám zemina působením přírodních živlů nikam neposune. Při dešti tak nehrozí její odplavení a při větru zase její odfouknutí. Kobercový trávník má celou řadu využití a kromě měsíců, ve kterých mrzne až praští, se dá pokládat celoročně.
Navíc vypadá krásně i na pohled a snese i vyšší zátěž. Několik týdnů po položení koberce se nemusíte vůbec zabývat hnojením. O to se postaral již samotný výrobce a vy můžete hnojení řešit až měsíc, měsíc a půl, po položení.
Nevýhody kobercového trávníku
Každá mince má ale dvě strany – a nejinak tomu je i v případě travního koberce.
- Na prvním místě v seznamu nevýhod musíme zmínit jeho vysokou pořizovací cenu. Ta může nějaké zájemce odradit, ale na druhou stranu, za vysokou pořizovací cenu si dopřejete trávník prvotřídní kvality.
- Přestože se na pěstování kobercových trávníků specializují firmy, všechny pěstují pouze jeden druh, který bohužel nemusí vyhovovat všem.
- A další nevýhodou je i péče, kterou musíte trávníku poskytnout. Zejména jeho pravidelné zalévání je nezbytně důležité.
A ještě jedna důležitá věc: před samotným položením trávníku, alespoň s předstihem dvou až tří týdnů, je nutné provést nezbytný postřik nějakým účinným a vhodným herbicidem. Tak si pojistíte, že trávníku se bude dařit a vaše investice nepřijde nazmar. A v neposlední řadě, i samotné pokládání trávníku není úplně snadné. Pokud si nejste jisti, že byste odvedli prvotřídní práci, na pokládku si objednejte profesionály.
Zvažte automatickou závlahu
Velmi praktickou vychytávkou, která vám ušetří spoustu práce, je automatická závlaha. Její pořízení ale zvažte před položením koberce. Díky zautomatizované zálivce budete mít jistotu, že vám trávník neuhyne a vy se tak budete moci pouze kochat jeho krásným vzhledem.
První sekání kobercového trávníku
Ani se sekáním není potřeba nikam spěchat. Dočkáte se ho přibližně po třech až čtyřech týdnech po položení. Ale buďte opatrní a sekejte do výšky, která je vyšší, než jakou vám poskytl prodejce. Přeci jen koberec je ještě stále nový a je potřeba být k němu šetrný.
Nyní už víte o travních kobercích dost, abyste se rozhodli, zda si nějaký pořídíte. Pokud ano, vybírejte je pouze od prověřených dodavatelů. Přeci jen, jak jsme zmínili, není to právě levná záležitost, proto se vyplatí provést průzkum a koupit sis jej od opravdových profesionálů.
Co se týká péče o kobercové trávníky, první měsíc od položení budete mít klid, pokud budete mít automatickou závlahu, a budete se moci pouze kochat jeho svěží zelenou barvou.