Zahrada

Kmín: Jaké účinky má tohle koření a jak si ho vypěstovat?

Kmín: Jaké účinky má tohle koření a jak si ho vypěstovat?

Mezi základní seznam českého koření jistě patří i kmín kořenný. Ten je známý především pro svou typickou chuť a jeho použití do tradičních českých receptů. Možná ale nevíte, že má také mnoho pozitivních účinků na lidské zdraví. Podívejte se na detailní informace o kmínu a zjistěte, jak si vypěstovat vlastní na zahradě.

kmín
Zdroj foto: Chandrakant Photography / Shutterstock.com

Kmín se pěstuje hlavně kvůli semínkům

Kmín je známý pod názvem kořenný, dalšími odrůdami jsou římský nebo černý. Jedná se o rostlinu, která patří do mrkvovité čeledi a hlavními produkty, který se sbírají, jsou semínka. Právě semena se totiž používají jako koření spolu s pepřem a solí.

Nejvíce se používal v Římě a Řecku

Pokud se podíváme do historie této rostliny, pak musíme umístit prst na mapě v oblasti Řecka a Říma. Tam totiž znali obyvatelé léčebné účinky kmínu již v historii, využívali skvělé vlastnosti semen i listů. Listy jsou podobné listům z mrkve, mohou se jednoduše zaměnit. Jejich využití najdete především v alternativní medicíně.

Nejčastěji se kmín využívá v kuchyni

Tím nejznámějším použitím kmínu je právě jako koření při přípravě pokrmů. V české kuchyni ho najdete například u vařených brambor spolu se solí a pažitkou, přidává se také k rybám nebo do polévek. Nejčastěji jej ale najdete na chlebu. U některých jídel můžete přidat nejen semena, ale také listy. Ty se hodí například do salátů nebo k dobrému masu.

TIP: Kmínová polévka s vejcem

Jak vypěstovat vlastní kmín?

Pokud se vám líbí představa, že si vypěstujete vlastní kmín, pak vás určitě potěšíme malou náročností.

  • Kmín pěstujte na záhonech, kde je dostatek slunečního záření, jen díky tomu udržíte maximální aromatickou vůni i chuť v semínkách i listech.
  • Péče o rostlinu není nikterak náročná, podobá se například mrkvi.
  • Můžete jej pěstovat na zahradě v užitkovém záhonu nebo třeba ve větším květináči.

Sklízet můžete mladé listy kdykoliv během sezóny, na konci léta pak skliďte také semena.

kmín
Zdroj foto: K321 / Shutterstock.com

Pozitivní účinky kmínu

Kmín není pouhým kořením, má i další vlastnosti, které pozitivně podpoří vaše celkové zdraví. Působí skvěle proti parazitům, a to nejen na zahradě, ale také ve vašem těle či na kůži. Vaši pokožku prokrví a působí dobře také proti revmatickým bolestem či jako lék proti nadýmání.

Přidejte jej do salátu nebo jiného jídla, vaše nafouklé břicho brzy poleví. Mohou jej užívat nejen dospělí, ale také malé děti. Už naše babičky dávaly kmín dětem proti bolavému bříšku.

Dobře kombinovatelná bylina

Kmín můžete dobře kombinovat s ostatními bylinami. Často je užívám i ve formě odvaru, ten si můžete připravit doma nebo ho zakoupit ve specializovaných bylinných lékárnách. Pomůže proti bolavému břichu nebo střevním potížím, pro těhotné ženy nebo novopečené maminky se doporučuje pro začátek kojení. Tento odvar se připravuje ze sušených semen.

Kmín podporuje také:

  • trávicí ústrojí,
  • srdeční funkci,
  • pro srovnání menstruačního cyklu,
  • na čištění krve,
  • odstranění zápachu z úst,
  • odkašlávání.

Kmín zkrátka využijete nejen pro vaření oblíbených pokrmů, ale také jako lék na nejrůznější nemoci či neduhy. Vyzkoušejte jeho skvělé účinky a vypěstujte si jej na vlastní zahradě.

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)