Auto-motoCestování

Co je Kinetóza – Co ji způsobuje a jak si pomoct?

Kinetóza je velmi časté narušení vnitřního ucha. Je to způsobeno opakovaným pohybem vozidla nebo jinými pohyby, které narušují vnitřní ucho. Mnoha lidem je potom zle od žaludku.

Někteří dokonce zvrací při jízdě v letadle, automobilu nebo zábavním parku. Dokonce i 3D filmy mohou také způsobit nevolnost. Tento stav se obecně nazývá kinetóza. Při jízdě na lodi se běžně označuje jako mořská nemoc – ale jedná se o stejnou poruchu.

co je kinetóza
Zdroj foto: Nicoleta Ionescu / Shutterstock.com

Příčiny kinetózy

Kinetóza je považována za způsobenou protichůdnými signály ve vnitřním uchu, očích a senzorických receptorech. Pohyb je mozkem snímán různými cestami nervového systému, včetně vnitřního ucha, očí a tkání povrchu těla.

Příznaky se objevují, když centrální nervový systém přijímá protichůdné zprávy ze smyslových systémů: vnitřního ucha, očí, receptorů tlaku kůže a svalových a kloubních senzorických receptorů.

Například pokud někdo sedí na lodi nebo v autě (nedívá se z okna), jeho vnitřní uši cítí pohyb nahoru a dolů, doleva a doprava, ale jeho oči vidí statický pohled, jako by to nebyl pohybující se vůbec. Předpokládá se, že konflikt mezi vstupy je zodpovědný za kinetózu.

kinetóza
Zdroj foto: Alona Siniehina / Shutterstock.com

Příznaky kinetózy

Mezi nejčastější příznaky patří:

  • nevolnost,
  • zvracení,
  • bledost,
  • pocení,
  • slintání,
  • krátký dech,
  • závrať,
  • ospalost,
  • pocení,
  • celkový pocit nepohodlí,
  • malátnost.

Většina případů kinetózy je mírná a můžete ji vyléčit sami. Velmi závažné případy a případy, které se postupně zhoršují, si ale zaslouží pozornost a péči lékaře. Při diagnostice pohybové nemoci se zeptá na příznaky a zjistí, co obvykle problém způsobuje. Laboratorní testy obecně nejsou nutné k diagnostice kinetózy.

Mohlo by Vás zajímat také: Motání hlavy – Jak tomuto neduhu předejít?

Zdroj foto: Nicoleta Ionescu / Shutterstock.com

Jak se kinetóze bránit?

Strachové příznaky kinetózy obvykle ustávají, když pohyb, který je způsobil, ustává také. Ale to není vždy pravda. Existují lidé, co trpí příznaky i několik dní po skončení cesty. Následující prostředky mohou pomoci:

Pohled na horizont

Jedním z běžných návrhů je jednoduše se dívat z okna jedoucího vozidla směrem k obzoru ve směru jízdy. To pomáhá znovu orientovat vnitřní smysl pro rovnováhu tím, že poskytuje vizuální opětovné potvrzení pohybu.

Zavřete oči

V noci nebo na lodi bez oken je užitečné jednoduše zavřít oči nebo si, pokud je to možné, zdřímnout. Tím se vyřeší vstupní konflikt mezi očima a vnitřním uchem.

kinetóza - narušení vnitřního ucha
Zdroj foto: Daniel Jedzura / Shutterstock.com

Žvýkání

Jednoduchou metodou pro zmírnění běžné a mírné nemoci z auta je žvýkání. Žvýkačka má neuvěřitelnou účinnost při snižování kinetózy u postižených. Na tyto stavy jsou vyvinuty speciální žvýkačky.

Žvýkačka však není jediná věc, kterou člověk může žvýkat, aby zmírnil mírné účinky nemoci z automobilu, tyčinky a sladkosti, nebo jen prázdné žvýkání snižuje nežádoucí účinky konfliktu mezi zrakem a rovnováhou.

Čerstvý vzduch

Čerstvý chladný vzduch může také mírně zmírnit pohybovou nemoci, i když je pravděpodobné, že to souvisí se vnímáním zápachu, co může zhoršit nevolnost.

Zázvor

Bylo zjištěno, že zázvor snižuje kinetózu. Existuje ve formě tablet nebo lze žvýkat čerstvý stonek zázvoru, aby se zmírnily příznaky. Zázvorové výrobky pro kinetózu můžete koupit v každé lékárně. Nejjednodušší je ale koupit si stonek zázvoru v supermarketu, doma jej očistit a vzít si jej s sebou do auta. V případě, že ucítíte, že vám začíná být nevolno, můžete jej hned použít.

Akupresura

Praktik akupresury pracuje se stejnými body, jaké se používají v akupunktuře, ale stimuluje tato místa hojení tlakem prstů, místo aby vpichoval jemné jehly. Některé studie naznačují, že akupresura může pomoci zmírnit příznaky kinetózy stejně jako akupunktura.

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)