Kapustová polévka by určitě neměla chybět v jídelníčku pro její vysoký obsah vitamínů a vlákniny. Připravit si ji můžete s klobásou i bramborami. Připravte si zdravou polévku.
Vedle masových vývarů jsou oblíbené zeleninové polévky. Díky nim se do těla dostane tolik potřebná vláknina, která pomáhá udržovat zdravá střeva. Chutnou polévku je možné uvařit z hlávkové kapusty, která je bohatá na vápník, hořčík, selen, fosfor a draslík. Kapustová polévka z růžičkové kapusty také chutná znamenitě. Tato zelenina má totiž vysoký obsah vlákniny a vitamínů C, E, K a skupiny B.
Zdravá kapustová polévka
Receptů na kapustovou polévku je spousta. Můžete ji vařit s uzeným masem, ale výborně chutná i kapustová polévka s klobásou, přidat můžete i brambory i další zeleninu, jako je mrkev, celer a cibule. Záleží na vašich preferencích a možnostech, respektive co konkrétně máte zrovna doma k dispozici. Protože je kapusta sama o sobě výrazná zelenina, nemusíte ji již příliš kořenit. Vystačíte si s solí, pepřem a kmínem.
Výhodou této zeleniny je dostupnost, protože se jedná o tuzemskou potravinu, kterou si lze vypěstovat na zahradě. K dostání je i mražená růžičková kapusta, která je hned po ruce. Stačí sáhnout do mrazáku a vařit.
Kapustová polévka – recept s bramborem
Popis receptu
Kapustová polévka je ideálním jídlem do podzimních sychravých dnů, kdy se potřebujete zahřát teplým pokrmem.
Suroviny
Postup
- Připravíme se zeleninu. Mrkev, celer a brambory oloupeme, opláchneme a nastrouháme nahrubo, případně nakrájíme na kostičky
- Cibuli oloupeme a nakrájíme nadrobno a dáme zesklovatět na rostlinný tuk (řepkový nebo slunečnicový olej).
- Na osmaženou cibuli dáme nastrouhanou zeleninu a opražíme.
- Zeleninu zasypeme lžící mouky, opražíme a zalijeme vývarem nebo vodou. Uvedeme do varu.
- Polévku osolíme, opepříme, dochutíme drceným kmínem a důkladně povaříme.
- Jakmile je polévka uvařená, zelenina měkká, tak ji rozmixujeme tyčovým mixérem.
- Na závěr do polévky přidáme nadrobno nasekanou zelenou petrželku a přejdeme varem.
Tipy
- Polévku je možné zalít i vývarem z kostí nebo z uzeného masa.
- Místo zelené petržele lze ochutit nasekanou pažitkou.
- Nemáte-li po ruce čerstvou kapustu, je možné použít i mraženou. Její výhoda tkví v tom, že je již nasekaná a připravená k použití.
Proč je kapusta zdravá
Kapusta je zelenina, která roste na hrubých stoncích vyššího vzrůstu. Váže v sobě poměrně nízkou koncentraci vody, díky čemuž je cítit její kořeněnou chuť. Tato zelenina se vyznačuje mrazuvzdorností, proto velkou výhodou je, že ji můžete pěstovat celoročně, i během zimy, a to ať už venku na zahrádce nebo ve skleníku. Můžete si tak dopřát velké množství vitamínů i během chladných měsíců.
Věděli jste, že neznáme plodinu, která by obsahovala více vitamínu K než kapusta?
Zdravotní výhody kapusty
Růžičková kapusta obsahuje velké množství vlákniny, sacharidů i bílkovin. Kromě toho kapusta obsahuje:
- vitamín A,
- vitamín B1, B6,
- vitamín B9 – kyselina listová,
- minerály vápník, sodík, hořčík, draslík, mangan, železo.
Kromě doplnění vitamínů a budování imunity pomáhá kapusta proti únavě, okysličuje buňky, podporuje proudění krve. Bohatý obsah vápníku v kapustě pomáhá na zdravé kosti a snižuje záněty v těle. Kapusta rovněž blahodárně působí na trávicí soustavu.
Při vysokém cholesterolu se doporučuje dokonce pití kelové šťávy, která je výborná při léčbě vysokého cholesterolu a jeho prevencí.
Pokud máte na zahradě kapustu, určitě neváhejte a zařaďte ji do vašeho pravidelného jídelníčku. Kromě zelné polévky, vám také doporučujeme kapustový přívarek, kapustové placky či kapustové listy s masem.
Zdroj: delish.com, tasteofhome.com
Vyzkoušejte další recepty na polévky