Zahrada

Kámen na grilování: jaké jsou jeho výhody a proč si ho musíte pořídit

Proč ke grilování využívat kámen na grilování? Jaké jsou jeho hlavní výhody? Proč je oproti klasickému grilu zdravější a jakou chuť dodává výslednému pokrmu? Všechny tyto a vaše další otázky zodpovíme v následujících řádcích. Představíme vám tři základní typy kamenů na grilování a podělíme se s vámi i o tipy na jeho údržbu.

Zdroj foto: Rus S / Shutterstock.com

Základní vlastnosti grilovacího kamene

Jestliže jste o kameni na grilování ještě neslyšeli, vězte, že o hodně přicházíte. Grilovací kameny se vyrábí z:

  • mramoru,
  • žuly,
  • lávy.

Tyto tři materiály jsou totiž odolné i vůči vysokým teplotám (až do 250 °C) a péče o ně je velice snadná. Samotné grilování s pomocí kamene probíhá tak, že jej položíte na gril a na něj umístíte pokrm, který chcete propéct. Kameny se buď vyrábí samostatně, tedy pouze opracovaný materiál, nebo v rámu, do něhož je kámen vložen a je opatřen úchyty, co usnadňují manipulaci s kamenem.

Grilujte cokoli vás napadne

Na kameni určenému pro grilování můžete připravit jakýkoliv pokrm: ryby, masa, zeleninu i například vajíčka. Zkrátka opravdu cokoliv vás jen napadne.

  • Povrch kamene se rovnoměrně zahřeje a váš pokrm tak nebude spálený a současně nedopečený.
  • Mramorový kámen je před použitím důležité pořádně nahřát a pak potřít trochou oleje.
  • U žulového kamene existuje největší riziko vzniku prasklin.

Ze všech druhů kamenů vychází nejlépe ten lávový. Má jemnou strukturu a dobře se vypořádává se střídavým zahříváním i ochlazováním, nejlépe distribuuje teplo po celém svém povrchu a je nejméně náchylný k prasknutí.

Zdroj foto: SSokolov / Shutterstock.com

Proč je grilování na kameni zdravější než běžný gril

Jelikož při grilování na kameni nedochází k přímému kontaktu grilovaného pokrmu s kouřem a ohněm, jedná se o zdravou variantu grilování. Díky rovnoměrnému rozložení tepla v kameni je navíc riziko připálení jídla téměř nulové. A chuť a vůně výsledného chodu bude přesně taková, jaká má po kvalitním ogrilování být: šťavnatá a mírně kouřová.

Péče o kámen na grilování

Co se týče péče o kameny na gril, dodržujte několik pravidel:

  • Vždy, když kámen pokládáte na gril, zkontrolujte, zda je perfektně vysušený.
  • Během grilování se nebojte používat různé škrabky a obracečky a chovejte se ke kameni jako kdyby to byla klasická grilovací ploténka.
  • Kámen myjte pouze obyčejnou vodou, a to až ve chvíli, kdy vychladne.

Pokud se rozhodnete kámen na gril vyzkoušet, přejeme vám spoustu příjemných chvil u jeho používání a samozřejmě vám přejeme i dobrou chuť.

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)