Juka je velmi oblíbená stálezelená rostlina, která k nám přišla z USA. Je odolná vůči suchu, takže přežije i nadměrně suchá léta. Pokud si chcete juku pořídit i na svou zahradu, měli byste vědět, jak se o tuto trvalku starat a jak ji pěstovat.
Pěstování juky
Juka (lat. Yucca alebo Jucca) poměrně nenáročná rostlina, co se týče výběru stanoviště i péče o ni. Daří se jí prakticky v jakékoli zemině, která dobře vsakuje vodu. Tato rostlinka má ráda slunečné stanoviště, ideálně orientované na jih. Pěstovat ji lze jak v exteriéru, tak i v interiéru jako pokojovou rostlinu.
Vyhovuje jí mírně zásaditá i kyselá půda s úrovní pH 5,5 – 7,5. Ikdyž co se týče půdy, je juka docela nenáročná rostlina – daří se jí prakticky v jakékoliv zemině, která dobře vsakuje vodu. Ať už ji zasadíte do písku nebo třeba do hlíny, chybu neuděláte.
Umístění juky na zahradě
Jelikož jsou listy juky docela pichlavé, měla by se vysazovat dál od cest a chodníků, kdy by se i ni mohly například děti poranit. Vždy se tedy ujistěte, že okolo rostliny ponecháte dostatek prostoru pro chození.
Druhy juky
Mezi zahradní, neboli venkovní juky ideální k pěstování v exteriéru patří například:
- Juka vláknitá (lat. Yucca filamentosa)
- Juka chabá
- Juka harrimaniae
- Juka baccata
V interiéru se zase často pěstuje:
- Juka obrovská (lat. Yucca elephantipes)
- Juka nádherná (lat. Yucca gloriosa)
- Juka pendule
Péče o juku
Juka je poměrně bezúdržbová vděčná rostlina. Jak ji hnojit, zalévat a stříhat?
Hnojení
Hnojení juky doma by mělo probíhat jednou za tři týdny tekutým hnojivem pro palmy. V teplých dnech můžete rostlinu přemístit na balkon, ujistěte se ale, že bude na místě, kde není přímé sluneční světlo, průvan ani možnost dopadu deště. V zimě ji zase umístěte na místo, kde jsou nižší teploty, jako je například zahrada nebo lodžie. V zimním období rostlinu vůbec nehnojte a omezte její zálivku.
Zalévání
Jak již bylo zmíněno, juka je velmi odolná proti suchu, a to díky jejím voskovým listům. Po nasazení ji tedy nemusíte často zalévat. Klidně přežije, i když ji zapomenete zalévat i několik let.
Stříhání juky
Je přirozené, že staré listy na rostlině odumírají a hnědnou. V tomto ohledu je tahle rostlina podobná palmě. Tyto suché listy a žluté listy juky můžete nechat, nebo je odstřihnout.
Množení juky
Juku můžete namnožit několika způsoby, jako je například:
- dělením,
- kořenovými řízky,
- stonkovými řízky.
Řízky se oddělí od mateřské rostliny a umístí do písku, štěrku či vermikulitu do polostínu. Zakořenění proběhne v intervalu cca 4 – 7 týdnů.
Pokud budete pěstovat juku ze semen, obrňte se trpělivostí, jelikož tato semena klíčí opravdu pomalu.
Tipy na další oblíbené rostliny