Jmelí známe především jako rostlinu, která nesmí chybět ve vánoční výzdobě. Věděli jste však, že má silné léčivé účinky a používá se i tradičním i lidovém léčitelství, i když dokáže být poměrně prudce jedovatá? Jmelí je po mnoho let opěvovanou, ale zároveň i zatracovanou rostlinou, která je opředena mnoha pověrami.
Křesťanská pověra
Již od dob římských se traduje o jmelí legenda, která jej popisuje jako velký strom, z něhož Josef vyřezal kolébku pro Ježíška. Po 33 letech však zlí Římané tento strom porazili a vyrobili z něj kříž, na kterém byl Ježíš ukřižován. Tento druh stromu se za čin Římanů hanbou zmenšil v malé keříky, které jsou nuceny cizopasit na jiných stromech, aby přežily. Přesto však zahrnují dobrem všechny lidi, kteří pod ním projdou.
Jmelí se využívalo k početí, ale také proti němu
Pověr jsou však stovky. Staroindické básně popisují jmelí jako kouzelné proutí, keltští kněží věřili, že zažene války, hladomor, zlé duchy i vlkodlaky. Proto ho utínaly zlatými srpy. Z této doby také zůstala tradice pozlacování. V antice zase otvíralo brány do podsvětí. Za zmínku také stojí to, že v Itálii u sebe ženy nosily jmelí pro rychlé početí, ale naopak staří Galové ho používali jako antikoncepci a ochranu před početím.
Léčivé účinky jmelí
Co tedy víme o jmelí? Je to léčivá rostlina, která hojně roste po celé Evropě, ale lze ji nalézt i v jihovýchodní Asii. Tento poloparazitický keřík roste v korunách listnatých i jehličnatých stromů a tvoří kulovité trsy. Mnohdy jsou staré i několik desítek let. Jeho léčivé účinky jsou:
- zpomaluje růst nádorových onemocnění,
- účinně zastavuje krvácení,
- omezuje výskyt křečových žil,
- jeho zajímavou schopností je to, že dokáže omezit pulz,
- dokáže vyvolat děložní stahy,
- příznivě působí na tepny,
- blahodárně ovlivňuje stav pokožky,
- léčí záněty nervů a kloubů,
- tlumí bolesti hlavy.
Léčí, ale zároveň je i prudce jedovaté
Tato všestranná léčivka, která se hojně využívá v klasické medicíně i v lidovém léčitelství je však také prudce jedovatá, a proto byste ji neměli užívat jen tak svéhlavě, ale vždy po domluvě s lékařem. Ne každé jmelí je však stejné. Záleží, ve kterém ročním období je nasbírané a na jakém druhu stromu roste. Nejjedovatější jmelí, které se v medicíně vůbec nepoužívá, roste na oblíbených topolech.
Jmelí v kosmetickém průmyslu
Tato rostlina se nevyužívá pouze k léčení mnoha neduhů, ale skvěle se hodí také do kosmetického průmyslu, kde ho využívají v boji proti lupům. Výtažky se přidávají do krémů a emulzí, které zklidňují podrážděnou a citlivou pokožku hlavy. Tím zabraňují tvoření lupů. Nejvíce je prospěšné to, které roste na jabloních, jedli, smrku nebo borovici. Občas se používá také to, co vyrostlo na akátu, ale mívá slabší pozitivní účinky.
Jmelí je snadno dosažitelná rostlina, která roste všude kolem nás, a tak si můžete snadno připravit i doma vhodnou tinkturu na citlivou pokožku, nebo jemné domácí víno.
Tinktura:
- Čerstvé nasekané jmelí dejte do široké nádoby s uzavíratelným víkem a zalijte ho čistým lihem nebo vodkou.
- Na tmavém místě ho nechte za občasného protřepání 6–8 týdnů louhovat.
- Poté roztok přeceďte a dejte do uzavíratelné lahvičky.
- Do pokožky hlavy vmasírujte zhruba 15 kapek této tinktury třikrát týdně.
Víno:
- Nadrobno nasekané jmelí přelijte litrem muškátového vína a nechte 10 dní louhovat.
- Poté přeceďte a pijte 2x denně před jídlem.
- Toto víno reguluje krevní tlak a pomáhá proti skleróze
Na svých jabloních, které máte na zahradě, jej však nepěstujte. Jsou příčinou mnoha onemocnění, jako jsou houbové choroby, trupovitost nebo hniloba.