OvoceRostliny a květinyZahrada

Jeřabiny: Účinky, pěstování, sběr a využití v kuchyni

Jeřabiny: Účinky, pěstování, sběr a využití v kuchyni

Jeřabiny všichni známe, jsou symbolem podzimu a využívají se hojně jako dekorace pro výrobu věnců nebo okrasných kytic. Jeřabiny jsou však po usušení i skvělým přírodním lékem, který si poradí s celou řadou zdravotních potíží. Co všechno umí a co si z nich připravit, když si je sami nasbíráte?

jeřabiny
Zdroj foto: DiKiYaqua / Shutterstock.com

Jak využít jeřabiny?

Jeřabiny by se nikdy neměly konzumovat zasyrova, protože by si člověk mohl přivodit i lehkou otravu, která se projevuje nevolností a zvracením. Proto se vždy suší, a až poté se z nich dále připravují:

  • sirupy,
  • šťávy,
  • marmelády nebo džemy,
  • bylinné likéry,
  • protlaky,
  • nálevy.

Stejně tak jako se toxiny v jeřabinách ztrácí po usušení, ztrácí se i procesem vaření. Je také vhodné je kombinovat s ovocem, například s hruškami nebo jablíčky – marmelády a džemy jsou pak o něco chutnější. Ze sušených jeřabin se může připravovat také lahodný čaj. Pokud máte možnost nasbírat si jeřabiny ve svém okolí, určitě to udělejte. Sušené plody vám pak hodně poslouží.

Léčivé účinky jeřabiny

Jeřabiny jsou bohaté na vitamíny C, K, E, A a také na karoten a třísloviny. Díky tomu jsou skvělým pomocníkem při posilování imunity, kromě plodů se pak sbírají i květy jeřábu – ty se suší na čaj, který ulevuje od kašle. Je vhodné květy smíchat i se sušenými šípky, čímž získáte silnou směs nejen na kašel, ale i na nachlazení a posílení imunitního systému v zimních měsících. Kromě důležitých vitamínů obsahují jeřabiny také mnoho minerálních látek, zejména hořčík, draslík, sodík nebo měď. Bohaté jsou i na rutin.

jeřabiny plody sběr
Zdroj foto: vaivirga / Shutterstock.com

Sběr jeřabiny

V přírodě se můžeme setkat se dvěma druhy jeřabin. Jeřabiny ptačí jsou ale nejedlé, sbírají se a konzumují jen jeřabiny sladkoplodé. A jak je od sebe rozeznat? Jde to poměrně snadno, protože jeřabiny ptačí mají plody trpké, hořké a chuťově nedobré, zatímco jeřabiny sladkoplodé mají výbornou sladkokyselou chuť. Nezkoušejte je rozeznat podle listů, ty jsou totiž dost podobné. Pokud si nejste jistí, co sbíráte, zkuste plodinu ochutnat a vyplivnout. Podle chuti je totiž rozeznáte úplně nejlépe.

Pěstování jeřabiny

Jedlé jeřabiny si navíc můžete poměrně snadno začít pěstovat na své zahrádce, sadí se na podzim, nejlépe v říjnu a co se týče druhů, existují jednoleté, nebo dvouleté. Nejenže si tak na zahradě budete moci vypěstovat plody plné zdraví, získáte i nádhernou dominantu podzimní zahrady, která vám toto roční období zcela jistě zpříjemní svou krásou. Dohromady se u nás v České republice vyskytuje na jednadvacet druhů jeřábů. Pro ptactvo jde zároveň o významný zdroj potravy.

Zajímavost o jeřabinách

Pěstovali je už naši předkové, kteří ti věřili, že jejich větvičky je mohou chránit před zlými silami a neštěstím. V dřívějších dobách se tak plody jeřábu anebo jeho listy nejen konzumovaly, ale také věšely nad vrata od chlévů, aby chránily dobytek. Přímo plody, tedy jeřabiny, pak lidé měli díky jejich červené barvě za prostředek, který ničí zlo a nadpřirozené síly. V Irsku se pak jeřáby často sadily na hřbitovech, aby mrtví nemohli vstát z hrobů.

účinky jeřabiny
Zdroj foto: Krzycho / Shutterstock.com

Účinky jeřabin

Jeřabiny mají obrovský vliv na činnost močových cest a čistí je stejně jako ledviny a krev. Jejich užívání se doporučuje i alergikům, protože umí dobře mírnit alergické reakce a poskytují úlevu při kožních obtížích.

Vliv ale mají i na trávicí systém a napomáhají ke správné funkci střev, díky tomu se doporučují i jako podpůrný prostředek při dietách, navíc jeřabiny nemají téměř žádné kalorie. Ženám pak květy jeřábu pomáhají při nepravidelné nebo bolestivé menstruaci a při potížích spojených s klimakteriem a pomáhají bojovat i s neplodností.

Jeřabiny jsou výborné i na žaludek a podporují vznik žaludečních šťáv. Také z listů jeřábu si lze udělat silný nálev, který je výborný na poškozené hlasivky a chrapot.

Běžně lze zakoupit také doplňky stavy s obsahem jeřabin na podporu imunity. Doma vyrobené produkty jsou ale vždy nejlepší. Jen pozor, ať si je v přírodě nespletete s nejedlými druhy, proto je vhodnější vypěstovat si svůj jeřáb na zahradě, pokud je ta možnost.


Další oblíbené ovoce

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)