Rostliny a květinyStromy a keřeZahrada

Javor jako ozdoba zahrady: Jak na jeho pěstování?

Javor jako ozdoba zahrady: Jak na jeho pěstování?

Javory patří mezi oblíbené okrasné rostliny, jelikož se vyjímají na jakékoliv zahradě. K jejich pěstování navíc nepotřebujete dbát na mnoho složitých podmínek. Dařit se jim totiž bude i s minimem péče. Nabízí se však několik kultivarů, které se liší svým vzhledem i velikostí. Nepotřebujete tak mnoho místa, javory totiž mohou být i v podobě keřů.

javor
Zdroj foto: sun ok / Shutterstock.com

Druhy javorů

Jestliže chcete ozdobit svou zahradu javorem, nejprve je důležité vybrat ten správný druh. Jednotlivé kultivary se totiž podle svých vlastností hodí pro odlišné účely.

Javor dlanitolistý

Tento kultivar je snadno dostupný. Jedná se o keř, který může dorůstat i větších rozměrů, umístit ho tak můžete i do rozlehlých zahrad. Tato rostlina je odolná, proto se jí bude dařit na různých stanovištích. Vybírat můžete z několika odrůd, které se liší barvami listů a potřebnými podmínkami. Javor dlanitolistý může mít listy zbarvené dočervena, k tomu je potřeba akorát dostatek sluníčka. Zelenolisté a žlutolisté odrůdy si však vystačí i s polostínem.

Javor japonský

Tento javor je také velmi oblíbený, jelikož nabízí mnoho odrůd. Jeho listy mohou být atraktivně zbarvené, takže rozzáří každý prostor. Jedná se také o keř, ovšem jeho rozměry bývají o něco menší. Pěstovat ho tak můžete i v nádobách. Je však o něco náročnější než javor dlanitolistý. Potrpí si totiž na dostatek světla a také vzdušnou vlhkost.

Javor jasanolistý

Pyšní se netradičními listy, které svým vzhledem zaujmou. Nejsou totiž stejné jako u jiných druhů javorů, navíc se barví do zajímavých kombinací barev. Ať už vás láka zelenobílá kombinace či žlutavé listy, z odrůd tohoto stromu si jistě vyberete. Dobře se mu bude dařit i na slunci a ve vlhké půdě, najít vhodné stanoviště tak není složité.

Výsadba a pěstování javoru

Poměrně častá je výsadba sazenic, které můžete zakoupit v zahradnictví. Tou nejlepší dobou pro výsadbu je podzim, konkrétně v měsících říjen a listopad. Ovšem získat javor můžete i jinými způsoby. A to samozřejmě výsevem semene, který probíhá také na podzim, či případně i na jaře. Další možností je však množení řízkováním a roubováním. To probíhá většinou v létě.

javor
Zdroj foto: jansk / Shutterstock.com

Jak na řez javoru?

Stejně jako ostatní keře a stromy, i javor můžete upravovat řezem. Díky tomu tak lze přizpůsobit tvar a směr růstu rostliny. Buďte však při této úpravě opatrní, při přílišném zakročení by se rostlině mohlo přestat dařit. Nikdy byste však k řezu neměli přistupovat v jiném období než během vegetace. Zejména před jarem hrozí výron mízy, přičemž se místa řezu stávají náchylná na vstup různých infekcí.

Choroby a škůdci javoru

Mezi choroby, které nejčastěji napadají okrasné javory, patří houbová onemocnění. Často se může vyskytovat houba zvaná Verticillium, která způsobuje usychání větví. Ta ohrožuje celý strom, při napadení je proto třeba odřezat všechny poškozené části. Ovšem objevit se mohou také jiné houby, kterými je javor ohrožen hlavně při nešetrném řezu.

Okrasné javory jsou krásnou ozdobou nejen do zahrad. Jednotlivé odrůdy se pyšní krásně barevnými a tvarovanými listy. K péči o ně nebudete potřebovat mnoho úsilí, proto se jedná o skvělé rostliny na různá stanoviště.


TIpy na další stromy a keře

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)