LetničkyRostliny a květinyZahrada

Jasmín má léčivé účinky: Jaké druhy známe a pěstování

Jasmín je vcelku náročný na podmínky a pěstování, jeho léčivé účinky však oceníte. Dozvíte se vše o pěstování jasmínu, jeho druzích, využití a také jak si připravit jasmínový čaj.

Jasmín se často pro svou krásu a jedinečnou vůni stává předmětem zájmu nejednoho zahradníka. Nicméně je složité ho pěstovat, a tak někdy bývá výzvou. Nemálo se také používá při výrobě parfémů, a pro své léčebné účinky je využíván i v medicíně. Je však třeba zmínit důležitý fakt – to, co můžeme nejčastěji vidět v našich krajinách není jasmín pravý, nýbrž „jasmín nepravý“. Lidově se mu tak říká, přestože se jedná o pustoryl.

Jasmín – charakteristika

Jasmín je původem z Asie, kde leckdy roste běžně v přírodě. Je to spíše tropická rostlina a jako jasmín se označuje celý rod patřící do čeledi olivovníkovité, do které patří i olivovník. Existuje přímo jasmín pravý (Jasminum officinale), avšak často se „pravým jasmínem“ nazývají i další zástupci, jejichž celkový počet je okolo dvou stovek. Tato rostlina je originální pro svou silnou vůni – květinovou, nasládlou, až omamnou.

Druhy jasmínu

Pojďme si zmínit některé známé druhy jasmínu.

Jasmín pravý

Jasmín pravý (Jasminum officinale) je nejznámějším zástupcem z rodu Jasminum. Je dokonce národním znakem Pákistánu. Je to právě ten druh, co se nejvíce používá při zpracování jasmínového aroma. Má zářivě bílé květy o pěti pravidelných lístcích a špičaté listy. Dospělý keř může dorůst do výšky až 5 metrů. V zimě vyžaduje teplotu okolo 10 °C.

Jasmín královský

Jasmín královský (Jasminum Grandiflorum), nebo také čínský čajový jasmín, či katalánský jasmín, se pěstuje především pro potravinové zpracování. Květy má podobné jako jasmín pravý. Bohužel také není mrazuvzdorný, a tak se v našich podmínkách dá pěstovat pouze jako pokojový jasmín, či přenosný. Přidáním jediného květu do čaje (utrženého nejlépe v časných ranních hodinách) pak snadno vytvoříte čaj jasmínový.

Jasmín nahokvětý

Jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum) odlišíte od ostatních především tím, že kvete žlutě. Kdekomu může z dálky připomenout zlatý déšť. Je to keř, který se neobejde bez opory, jinak se plazí. V našich končinách se dá pěstovat venku, a dokonce kvete od ledna do března. I přestože zvládá zimu dobře, doporučuje se kořeny zakrýt mulčovací kůrou. Snadno se rozmnožuje řízky, a může se i stát, že když necháte větvičku volně položenou na zemi, tak zakoření. Proto se také dobře rozmnožuje hřížením.

jasmín

Jasmín mnohokvětý

Jasmín mnohokvětý (Jasminum polyanthum) je tou správnou volbou pro domácí pěstování v květináči. Dávejte však pozor – jedná se o popínavou, rychle rostoucí rostlinu. Potřebuje hodně světla, vydatné hnojivo a častou zálivku, protože kořenový bal nesmí vyschnout. Na zimu se doporučuje pořádně zastříhnout a uložit do míst, kde je teplota 6-10 °C. Je to poměrně náročná květina, ale také hezká a netradiční.

Jasmín růžokvětý

Jako poslední stojí ještě za zmínku jasmín růžokvětý (Jasminum beesianum). Bohužel, snese jen mírnou zimu (do -5 °C) a musí být v toto roční období chráněn. Nicméně oproti jiným druhům jasmínu má unikátní růžové květy, takže je správnou volbou, pokud hledáte opravdu originálního druh jasmínu.

jasmín růžokvětý
Zdroj foto: Ian Grainger / Shutterstock.com

Nepravý jasmín – Pustoryl

V našich podmínkách se některé druhy jasmínu obtížné pěstují, proto se zde pro okrasné účely ujal spíše „nepravý jasmín“. Jedná se o pustoryl, patřící do čeledi hortenziovité. Nejčastěji v zahrádkách můžeme vidět konkrétně opadavý keř pustoryl věncový (lat. Philadelphus coronarius), oproti pravému jasmínu je pěstován pouze pro svou krásu a specifickou vůni.

Dávejte pozor – pustoryl je totiž jedovatý!

Při pěstování se nebojte pustoryl vystavit sluníčku, lépe tak pokvete. Není vůbec náročný, snese i méně kvalitní půdu. Hodí se i jako součást živého plotu. Odmění vás charakteristickou příjemnou vůní a krásným vzhledem.

jasmín keř
Zdroj foto: Martin Leber / Shutterstock.com

Léčivé účinky jasmínu

Běžným způsobem, jak z jasmínu získat pozitivní účinky, je pití čaje. Jasmínový čaj bývá nejčastěji směsí jasmínu a zeleného čaje. Další možností je použití aromatického jasmínového oleje. Jaké blahodárné účinky nám jasmín přináší?

  • Bojuje proti zánětům, zlepšuje trávení

Obsahuje antioxidanty, ty navíc interagují s trávícími enzymy, a tím podporuje správnou funkci střev, zlepšuje trávení. Zároveň pomáhá bojovat s různými bakteriemi, a tak se může stát, že vás zbaví bolestí břicha. Dalším projevem může být snadnější hubnutí, či lepší imunita. Protizánětlivý účinek pomůže při různých bolestech, kdy je zdrojem zánět, jako je například artritida. V dlouhodobém měřítku bojuje také proti rakovině.

  • Uklidňuje, pomáhá při depresi

Jako z mnoha vonných bylinek, i z jasmínu se dělají aromatické oleje. V tomto případě účinky bývají uklidňující. Jasmín je také sedativní. Uvolňuje napjaté nervy. Je to ideální pomocník při nespavosti.

Při pití jasmínového čaje však dávejte pozor na jeho kombinaci se zeleným čajem – takový mix by vám ke spánku moc nepřidal.

Jasmínový olej je speciálně používán proti depresím, pomáhá i s úzkostí. Je vzácnější, bývá proto o něco dražší než ostatní druhy oleje. Vůně je opravdu příjemná a romantická.

  • Aromaterapie

V aromaterapii je často spojován s láskou. Má smyslnou vůni, v kombinaci s uklidňujícím účinkem dokáže navodit tu správnou romantickou atmosféru. Často se o něm hovoří také jako o afrodiziaku. Někteří uživatelé nedají na jasmín v této oblasti dopustit.

Pěstování jasmínu

Pěstovat jasmín v našich podmínkách je celkem obtížné. Pokud se pro jeho pěstování přeci jen rozhodnete, vybírejte konkrétní druh podle toho, kam ho chcete zasadit. Zajímejte se, jak snáší zimu, jestli může být pěstován v květináči. Co se týče zalévání, má rád spíše vlhčí prostředí, je totiž původem z míst, kde hojně prší. Zároveň vyžaduje hodně slunečního svitu.

Pěstujete-li jasmín popínavý v zahradě, výborně se hodí pokud jej vysadíte k plotu nebo konstrukcím, které bude obepínat. Pokud chcete zasadit jasmín do vaší zahrady kvůli vůni, která se bude u vás doma šířit, nejlepší druh je jasmín voňavý.

Pěstování v květináči

Pěstování jasmínu v květináči je vhodné především na ozdobu, oblíbeným způsobem je pěstování v závěsném květináči. Miluje světlo a slunečno, které pozitivně ovlivňuje jeho kvetení a růst. Má rád silné světlo, ale ne přímé sluneční paprsky. Co se týče půdy, daří se mu dobře v mírně kyselé půdě, která je odvodněna. Přidat můžete také rašelinu, nebo kokosovou drenáž. Doporučuje se prosadit jasmín každé 3 roky.

pokojový jasmín pěstování
Zdroj foto: Totokzww / Shutterstock.com

Využití jasmínu

Výborný pomocník pro suchou a citlivou pleť je jasmínový olej. Obecně se tato rostlina, která se v kosmetice využívá opravdu velmi často. Olej z jasmínu je také výborný pro masáž těla, protože obsahuje éterické oleje, které uvolní svalstvo.

Pokud si chcete dobře odpočinout a zrelaxovat, připravte si jasmínovou koupel ze sušených květin. Pomůže tělu zbavit se stresu, úzkosti a napětí.

Jasmínový čaj

Kromě toho, že jasmín výborně slouží jako výjimečný okrasný keř, pěstuje se pro výrobu čaje. Jasmínový čaj bývá směsí jasmínových květů a zeleného čaje, dá se však použít i čaj černý, bílý nebo rooibos. Proslavil se v Číně, kde si ho velice oblíbila Dynastie Ming. Patří do kategorie aromatizovaných čajů. Je vhodný pro zklidnění těla i mysli. Připravujte ho dle hlavní čajové složky.

Jasmínová rýže

Napadla vás v souvislosti s jasmínem, jasmínová rýže?

Ta bohužel nemá s jasmínem, kromě názvu, nic společného. Říká se jí tak pouze proto, že po uvaření její vůně připomíná jasmín.

Přesto není nijak ovoněná, je to její přirozené aroma. Zmínka o jasmínové rýži může někomu posloužit jako tip pro chutnou a zdravou přílohu. Tato rýže pochází z Thajska, připravujeme jí jako běžnou dlouhozrnnou rýži. Podobá se rýži basmati. Hodí se k asijské kuchyni, ale i k masu a dalším kořeněným jídlům. Je dobrá i samotná, s osmaženou cibulkou a drobnými přísadami. Nenechte se tedy splést, jasmínová rýže opravdu není z jasmínu.

Pěstování pravého jasmínu bývá v našich podmínkách opravdu náročné. Odměna ale stojí za to – jedná se o kouzelnou bylinku, která působí až romantickým dojmem. Přinese nám výhodné zdravotní bonusy, a uklidňující chvíle u šálku jasmínového čaje.

Zdroj: agrifarming.in, gilmour.com


Další oblíbený rostliny

Share this post

About the author