Jarní květiny ozdobí vaši zahrádku. Inspirujte se tipy do své zahrádky. Sněženka prorazí i tenkou vrstvu sněhu. Jaké květiny nás uklidní a pomůžou nám s bolestí hlavy?
Jaro je roční období probouzející se k životu. Okolní příroda se stává barevnější a voňavější. Zahrádkáři začínají být v pohotovosti. Pojďme si připomenout některé krásné jarní květiny či keře. Navodí tu správnou jarní atmosféru, a můžete získat tip, jak snadno oživit svou zahrádku.
Jaké jarní květiny pěstovat v zahradě?
Sněženka
Sněženka, konkrétně sněženka podsněžník (latinsky Galanthus nivalis) je beze sporu nejznámější jarní květinou. Někdy se označuje jako předjarní, neboť tato rostlinka dokáže prorazit i skrze slabou vrstvu sněhu. Pohled na roztomilý bílý květ potěší, neboť značí blížící se konec zimy. Proto se jí také přezdívá posel jara.
Sněženka je 10–30 cm vysoká, mívá 3 úzké zelené listy a ohnutý stonek. Na jeho konci je zářivě bílý zvonkovitý květ, složený ze třech vnějších okvětních lístků a třech menších vnitřních, které bývají na konci nazelenalé. Květy sněženky bývají k vidění od února do dubna.
Tuto květinu můžeme najít ve volné přírodě, nejčastěji ve vlhčích lužních lesích, okolo řek, občas na louce. Když se na daném místě sněžence daří, naskytne se nám nádherný pohled – utvoří políčko několikačetných trsů působících až pohádkovým dojmem. Tento jev jednoznačně napoví, že je tady nenávratně jaro.
Kromě potěšení oka tato květina k užitku není. Konzumovat se nedá, je totiž jedovatá. Nejvíce jedů obsahuje cibulka, její konzumace by vám pravděpodobně způsobila střevní potíže a zvracení. Pokud byste si přesto chtěli posla jara pořídit na zahrádku, dávejte velký pozor – je chráněná, pokuty jsou až několik tisíc korun. Nesmíte jakkoliv zasáhnout do jejího přirozeného vývoje. Přesto si její cibulky můžete koupit v zahradnictví, kde je speciálně pěstují.
Sadba se provádí v podzimních měsících, od září do listopadu. Cibulku umístěte 5 cm pod zem, na vlhčí místo. Ideální volbou je prostor pod stromem, neboť na jaře bývá strom bez listů, a poskytne tak sněžence dostatek slunečního světla. V létě zas zalistněný strom vytvoří příjemný stín. Při manipulaci s cibulkou buďte opatrní, sněženka na ní bývá náchylná. Myslete na to i při její koupi, vybírejte co nejhezčí cibulky a zasaďte je co nejrychleji.
Macešky
Květy macešek jsou velmi fascinující, mají zvláštní tvar a propracované ornamenty uprostřed. Nejednomu připomenou dětství. Patří do rodu Viola, zahrnující kromě macešek také fialky. Celkem tento rod obsahuje 400 druhů. Ty se mohou nadále křížit. Můžeme tak vidět mnoho různých macešek, jen tak se neokoukají, a proto je nalezneme na různých místech, nejen na zahrádkách, také na terasách a balkonech, či prostě jen na parapetu.
Kvetou na jaře, mráz je nespálí, ale mohou vykvést i v pozdním létě. Některé druhy kvetou už začátkem března.
Pěstovat macešky od semínka je náročné. Musíte je zasadit v červenci, pravidelně je zalévat, a v zimě umístit na místo, kde je minimálně 15 stupňů Celsia. Na jejich květy si pak budete muset počkat až do dalšího jara. Aktuální, snadnější varianta, je koupit si rostlé macešky v květináči. Stačí je jen přesadit na zahrádku, nebo do speciálního květináče, který umístíte třeba na balkón. Vyžadují kvalitní propustnou půdu a polostín, jinak kromě pravidelného zalévání nejsou macešky náročné na pěstování.
Co se příliš často neví je, že květy macešek se dají jíst. Stávají se tak kreativní dekorací salátů, nebo dortů.
Lidé také čtou: Balkonové květiny
Jarní narcis
Krásné žluté jarní květiny, takový je narcis. Narcis je nám také znám jako jeden ze symbolů jara, přesto nemá původ v ČR. Kvete od února do května.
Nejčastěji můžeme vídat dva druhy narcisů – bílé a žluté, svou krásou poukazují na fakt, že zima už je pryč. Věřte však, že jeho barevných variací je opravdu mnoho – kromě bílých a žlutých narcisů, můžeme zřít třeba krémové, červené, oranžové, dvoubarevné, ale i zvláštní, barevně unikátní vyšlechtěné druhy. Narcis je jedovatý, i když obsahuje i léčivé látky, které dnes už pokročilou technologií dokážou extrahovat k medicínským účelům. Doma to nezkoušejte.
TIP na článek: Jak pěstovat narcisy?
Znáte legendu o Narcisovi? Byl tak posedlý svou krásou, že schytal trest v podobě proměny na květinu. Spatřit ho lze ve vlhčích prostředích, u potoků a řek, kam se občas v našich končinách zatoulá ze zahrádek. Pamatujte, Narcis se rád díval na svůj odraz v potoce, dopřejte těmto květinám potřebnou vláhu.
Cibulky narcisu je třeba zasadit 15 cm do země ještě na podzim, růst začínají hned jak rozmrzne půda. Mají rádi otevřené stanoviště. Po 2-4 letech je vhodné narcisy vyjmout ze země, ošetřit a přesadit. Takové přesazení nám navíc může přinést bonus ve formě dceřiných cibulek.
Hortenzie
Hortenzie (latinsky Hydrangea) jsou jarní květiny a kvetou od března do července. Šikovně vysazené u domku vytvoří dojem luxusního panství. Jedná se o druh, který oplývá mnoho zástupci, nám je nejznámější v podobě keře. Existují i menší varianty, vhodné pro domácí pěstování v truhlících. Když začínají kvést hortenzie, je nám jasné, že jaro je v plném proudu.
TIP na článek: Jak pěstovat hortenzie?
Řízkovat hortenzie je vhodné v březnu či dubnu. V zahradnictví zakoupíte hortenzie nejčastěji v květináči, přesadit na zahrádku je můžete kdykoliv kromě zimy.
Uvítají polostín a pravidelnou vydatnou vláhu, ne však podmáčenou hlínu. Pravidelným prostřihem na jaře zajistíte krásné květy. Pěstování hortenzií není nejsnadnější, ale výsledek stojí opravdu za to. Můžete například kyselostí prostředí ovlivnit barvu květů – ve více kyselé půdě budou květy spíš modré, méně kyselá půda nám přinese růžové až červené zbarvení. Některé druhy hortenzií mění barvu stárnutím květů, v tomto případě se nám může naskytnout úžasný pohled na keř hrající všemi možnými barvami naráz.
Doporučujeme: Jarní cibuloviny
Šeřík
Kdo by neznal jarní romantickou vůni šeříku. Kvete v dubnu a květnu, a pro své svěží aroma je často používán při výrobě parfémů. Pomocí větvičky šeříku doma snadno vytvoříte jarní atmosféru.
Nepleťte si ho s bezem, ačkoliv se mu lidově také tak říká, bez je úplně jiný keř. Šeřík se báječně hodí do zahrady jako pozadí či součást plotu, když nekvete je spíše tmavší a nevýrazný. Dorůstá do výšky až pěti metrů.
Množit šeřík se dá různě – odkopky, roubováním, výsevem, hřížením, anebo očkováním. Nejvíce se bude šeříku dařit na slunném místě, kde květy ještě lépe vizuálně vyniknou. Nepotřebuje příliš často zalévat, není-li vyloženě horko a sucho.
Nasbírejte květy šeříku před plným rozkvětem, mají široké využití. Získáte zajímavou jedlou dekoraci, která má léčivé účinky. Čaj nebo sirup ze šeříku pomůže při bolestech hlavy nebo žaludečních problémech. Šeříkový olej je vhodný pro aromaterapii – je uklidňující a smyslný.
Recept na šeříkový sirup
Pokud máte rádi domácí sirupy, vyzkoušejte jednoduchý recept na šeříkový sirup. Celý postup na přípravu šeříkového sirupu naleznete v článku.
Další jarní květiny
Zmínit v jednom článku všechny jarní květiny by bylo nemožné, je to vhodné téma spíš pro knižní publikaci. Vybrali jsme těchto pět tipů, pro svou popularitu a krásu, podpořit vaši kreativitu však můžeme ještě zmínkou některých dalších jarních květin. Co takový
Zdroj: housebeautiful.com
Další tipy do zahrady