Rostliny a květinyTrvalky a skalničkyZahrada

Jarní cibuloviny: Péče o ně, prosazování, škůdci

Jarní cibuloviny jsou první, co v zahradě na jaře rozkvétá. Jak se o ně správně postarat ještě před začátkem jara a co dělat, aby krásně kvetly? Naučte se, jak a kde je vysadit.

Péče o narcisy (Narcissus) z čeledi amarylkovité (Amarylidaceae) je velmi jednoduchá. Najdeme je snad na každé zahrádce, a to v mnoha formách. Vykvétají brzy zjara a prostor okolo sebe zdobí opravdu dlouho. Právě na nich se můžeme naučit, jak pěstovat jarní cibuloviny takříkajíc bez ztráty kytičky.

Většinou se při péči o jarní cibuloviny soustředíme jen na odstraňování suchých květů, to je ovšem opravdu trochu málo. A přitom stačí trocha šikovných kroků navíc a letos i příští rok budete mít záplavu květů ještě hojnější a pestřejší. A čím začít? Rozhodně jarní revizí podmínek, panujících na zahradě. Jakmile roztaje sníh, máte na tento krok nejvyšší čas.

TIP: Jarní očista zahrady a příprava na nadcházející sezónu

jarní cibuloviny druhy
Zdroj foto: Radovan1 / Shutterstock.com

Péče o jarní cibuloviny

Záhony navštivte ještě předtím, než se začnou první svěže zelené lístky klubat na povrch. Pátrejte zejména po příliš vysoké vrstvě listí nebo stařině, která by mohla vyvíjející se mladou zeleň dusit a hubit. Starou rostlinnou hmotu odstraňte nůžkami, listí vyhrabte hráběmi s měkkými plastovými prsty apod. Výjimečně lze použít i křovinořez, musíte si však být jistí, že se na záhonku nevyskytují žádné keře ani polokeře (například levandule), jimž by hluboký řez mohl uškodit.

A kdy se do celé záležitosti pustit? Nejlépe ihned poté, co roztaje poslední sníh. Budete-li váhat příliš dlouho, mohli byste naopak rašící květiny nenávratně poškodit. Při této příležitosti se také zbavte všech zárodků klíčících plevelů. Vyhnete se poté jejich pracnému odstraňování. Pokud už teď víte, s jakými rostlinnými záškodníky máte tu čest, vsaďte na přípravky proti plevelům, které je účinně vyhubí.

Jak a kde vysadit jarní cibuloviny

I narcisy (podobně jako jiné cibuloviny) mohou trpět řadou chorob. Nejlepší prevencí je jejich šikovná výsadba. Nikdy je nedávejte tam, kde jste v posledních dvou letech pěstovali brambory, rajčata, tulipány, cibuli nebo česnek. Budete se tak moci těšit ze zdravých a krásných rostlin.

jarní cibuloviny
Zdroj foto: Popova Tetiana / Shutterstock.com

Tím však péče o jarní květiny nekončí. Neměli byste zapomínat ani na jejich přesazování – musíte je však na něj připravit. Narcisům, tulipánům a dalším oblíbeným druhům vyhovuje propustná vzdušná půda s dostatkem živin. Přesazovat by se měly každých 4-5 let, a to zejména ve chvíli, kdy pěstujete nějaké choulostivější a náročnější odrůdy.

Ideální čas je ten, kdy jejich listy zežloutnou a cibule se začnou zatahovat. Určitě ve snaze o zrychlení celé procedury žluté listy nestříhejte. Opravdu počkejte až do jejich zaschnutí. Ale všímejte si jich už dávno předtím. Odstranění suchých květů je základ, ale zapomínat byste neměli ani na zálivku. Vždy, když je sucho, dopřejte svým květinám trochu vláhy. A to třeba i na počátku léta. Výjimkou jsou jen období s vysokými teplotami.

Škůdci na rostlinách

A pozor si dejte také na nevítané návštěvníky. I když na jaře ještě nebývá jejich výskyt příliš hojný (a vy si jich tak nemusíte vůbec všimnout), o to větší překvapení vás bude čekat příští sezónu. Řada hmyzích druhů totiž umí zcela zlikvidovat drahé cibule narcisů, tulipánů a dalších květin. Zasáhněte tedy včas a aplikujte ihned po odkvětu také šikovné přípravky proti škůdcům. Pokud si nevíte s jejich výběrem rady, kontaktujte specializovaného obchodníka. Buďte chytří a zajistěte si příští rok velkolepou nálož květů!

Jak na přesazování cibulovin

Jakmile listy zcela zežloutnou a začnou osychat, odstřihněte je nůžkami nebo odřežte ostrým nožem. Následně cibule vyjměte ze zeminy a dobře je očistěte. Můžete je ihned přesadit na nové místo, anebo ponechat ve vzdušném obalu na temném a chladném místě. Do záhonku nespěchají – klidně je vysaďte až v září nebo v říjnu. I tak vám příští rok krásně vykvetou.

Zdroj: gardeningknowhow.com


Další tipy na články

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)