Půjčka může být optimálním řešením, jak rychle překlenout výdaj, se kterým jste ve svém rodinném rozpočtu nepočítali. U koho si můžete půjčit a na co si při sjednávání dát pozor?
Žádost o půjčku dobře zvažte
Než si o půjčku zažádáte osobně nebo online, zvažte, zda ji skutečně potřebujete. Udělejte si přehled svých měsíčních výdajů a příjmů a zjistěte, zda vám nebude dělat problém splácet. Také si spočítejte, zda doba splácení nebude delší než životnost věci, kterou si chcete pořídit, aby se vám půjčka vyplatila. Může jít například o pračku, ledničku, ale také vzdělání, které se vám v budoucnu vrátí třeba tím, že díky němu získáte lépe placenou práci.
Pokud se lidé rozhodnou, že si chtějí půjčit, jako první jim přijde na mysl banka. Bankovní půjčky zná každý, protože jsou produktem většiny bank. Banky jsou akciové společnosti, které k této činnosti získali licenci od České národní banky. Podléhají dozoru centrální banky.
Pro získání půjčky má každá banka jiná pravidla. Nejčastěji se setkáte s těmito:
- doložení potvrzení o výši čistého příjmu za poslední 3 měsíce,
- záruka například v podobě nemovitosti nebo ručitele, který za vás v případě vaší neschopnosti bude půjčku splácet,
- pokud žijete v manželství a žádáte o půjčku, musíte mít písemný souhlas druhého z manželů,
- OSVČ musí příjem doložit daňovým přiznáním, dále předkládají potvrzení o zaplacení daně a o odvodech na sociálním zdravotním pojištění, předložit musí také potvrzení o bezdlužnosti.
Pokud vám banka půjčku schválí, pravidelně splácíte částku ve stanovené výši. Většinou nemáte možnost splácet každý měsíc jinak, podle svých možností.
Půjčku poskytnou i nebankovní společnosti
S žádostí o půjčku se můžete obrátit také na nebankovní poskytovatele, kde půjčku často vyřešíte rychle online. Od roku 2016 se musejí nebankovní poskytovatelé řídit zákonem o poskytování spotřebitelských úvěrů a mít licenci od ČNB. Pokud má nebankovní společnost licenci, dlouhou historii a může se pochlubit přívětivým hodnocením na Indexu odpovědného úvěrování, můžete si být jisti, že se jedná o solidního poskytovatele.
Nebankovní společnosti mají ke klientům často vstřícnější přístup než klasické banky. Umožňují jim například rychlé sjednání online půjčky bez nutnosti osobního setkání. Výhodou online půjčky je, že máte veškeré informace, dokumenty a smlouvy dostupné na internetu. Dokonce i svůj podpis vyřídíte z domu.
Jak si o půjčku zažádat? Stačí, když budete plnoletí a mít u sebe občanský průkaz a druhý doklad. Půjčit si můžete v řádu deseti- až statisíců na cokoliv. Výši splátek si nastavíte podle svých možností. U nebankovních společností můžete často splácet flexibilně. Pokud budete mít daný měsíc volné prostředky, můžete zaplatit více, zkrátit si tak dobu splácení a ušetřit na úrocích.