Prezidentské volby v USA jsou za rohem a pár dní před tím, než budou sečtené všechny hlasy, je jasno snad jen v jedné věci: Šance obou kandidátů jsou extrémně vyrovnané. To ale zároveň nevylučuje, že Donald Trump, nebo naopak Kamala Harrisová nakonec vyhraje poměrně výrazným rozdílem. Jak je to možné?
Může za to způsob, jakým se americký prezident volí. Ve Spojených státech není volba prezidenta přímá jako třeba u nás. Voliči ve skutečnosti rozhodují o složení Sboru volitelů, který pak zvolí nového prezidenta. Funguje to tak, že každý z padesáti států má určitý počet volitelů. Nejlidnatější Kalifornie jich má padesát pět, naopak třeba taková Montana má jen tři volitele zcelkových 538. Jedním z klíčových faktorů voleb je fakt, že kandidát, který vyhraje v daném státě, klidně i o jediný hlas, získá všechny jeho volitele. Proto může v celonárodních průzkumech preferencí kandidátka Demokratické strany vést a zároveň mít o něco menší šance podle predikcí. Je totiž úplně jedno, jestli má výraznější převahu v “rozhodnutých” státech. O vítězi se zpravidla rozhodne ve státech, ve kterých jsou preference obou kandidátů nejvyrovnanější. V Americe se jim říká “swing states”.
Nepříjemnou zkušenost s tím má Hillary Clintonová, která v roce 2016 sice přesvědčila o 2 miliony více voličů než Donald Trump, na volitele ale vyhrál její protikandidát, a to na první pohled drtivým rozdílem 306:232. Stačilo mu těsně uspět ve státech s velkým počtem volitelů.
Hned v sedmi státech jsou šance srovnané
Jak tedy vypadá situace pár dní před volbami? V celonárodních průzkumech má Kamala Harissová o jedno až dvě procenta navrch, k většině volitelů má ale podle predikcí o trochu blíže Donald Trump. Hned v sedmi státech (v Michiganu, Wisconsinu, Nevadě, Pensylvánii, Severní Karolíně, Georgii a Arizoně) se každopádně rozdíl v preferencích pohybuje na úrovni statistické chyby. A těchto sedm států reprezentuje 93 volitelů z celkových 538.
Respektovaný americký projekt Fivethirtyeight dává ve svém modelu 51% šanci na vítězství Trumpovi a 48 % Harrisové, uznávaný americký statistik a odborník na americké volby Nate Silver to vidí přibližně 53 % ku 46 % ve prospěch bývalého prezidenta a podle predikce deníku Economist jsou šance obou kandidátů padesát na padesát. Pokud se divíte, že v prvních dvou případech jedno procento do stovky chybí, je to tím, že existuje také velmi malá šance, že oba soupeři získají stejný počet volitelů. V takovém případě volí prezidenta Sněmovna reprezentantů, kde mají aktuálně většinu republikáni, a viceprezidenta zvolí Senát s těsnou demokratickou většinou.
Sázkaři favorizují Trumpa
O něco více než průzkumy favorizují Trumpa kurzy sázkových kanceláří. V posledním týdnu před volbami mu dávají více než 60 % na vítězství. To je ale do určité míry ovlivněné i tím, že na kandidáta Republikánské strany lidé sázejí výrazně více peněz. Sázkovky v takovém případě kurz snižují, protože jejich cílem není stanovit kurzem co nejpřesnější pravděpodobnost, ale vydělat na sázkách co nejvíce peněz, nebo jich alespoň co nejméně prodělat.
Kdo měl ve svých odhadech pravdu a kdo usedne na příští čtyři roky v Bílém domě? Na tuhle odpověď si budeme muset počkat minimálně do středečního rána. Vzhledem k vyrovnanosti volebního souboje se ale sčítání, nebo dokonce přepočítávání hlasů může protáhnout i na několik dnů.
Zdroj foto: Ramcreative / stock.adobe.com