Jak v létě zastínit okna? Kompletní průvodce typy zastínění oken

V letních měsících je stínění potřeba nejvíce. V tomto článku se podíváme na varianty stínění, které můžete zvolit. Někam se více hodí rolety, jinde žaluzie nebo dokonce markýzy. Hlavní je se rozhodnout, jestli si pořídit venkovní nebo vnitřní stínící techniku. Obě varianty mají své výhody a specifika, na která se níže také podíváme. Ať už si však vyberete jakékoliv stínění, důležité je nakoupit kvalitu, tedy stínící techniku od spolehlivého výrobce/prodejce, který ideálně kromě e-shopu provozuje i kamenné prodejny.

Zdroj foto: U. J. Alexander / stock.adobe.com

Venkovní stínící technika

Když máte venkovní stínící techniku, největší rozdíl oproti vnitřnímu stínění je ten, že teplo zůstane venku a interiér se nepřehřívá. Můžete si pořídit rolety, žaluzie nebo třeba markýzy podle toho, co od stínění očekáváte, a jaké stínění konkrétní pokoj potřebuje. Účinné stínění vám ale dá i nová hliníková pergola u domu nebo třeba vzrostlý strom.

  • Venkovní žaluzie. Žaluzie jsou nejlepší v regulaci přístupu světla do pokoje. Hodí se nejvíce do společných prostor, tedy do kuchyně či obývacího pokoje, ale použít se dají kdekoliv. Spolehlivě stíní a navíc i dobře vypadají. Mohou mít různé typy ovládání, od manuálního až po dálkové.
  • Venkovní hliníkové rolety. Tyto rolety jsou velmi pevné a odolné a hlavně 100% zastíní danou místnost. Perfektní do ložnice nebo dětských pokojů, kde chceme zajistit tmu, když je venku ještě světlo. Venkovní rolety fungují i jako překážka pro zloděje, nevadí jim ani náročné povětrnostní podmínky.
  • Markýzy. Venkovní markýzy mají mnoho podob, mohou být ramenové, kazetové i samostatně stojící. Markýzy se hodí na terasy, balkóny, ale i na jižní stranu domu na okna. Plní funkci stínění, ale i ochranu proti dešti a v neposlední řadě působí i jako estetický prvek.
  • Sítě proti hmyzu. K venkovnímu stínění patří i sítě proti hmyzu, které částečně stíní, ale hlavně dovnitř pouští vzduch a zároveň tam nepouští žádný hmyz, což oceníme především v létě.
  • Screenové rolety. Tyto rolety nezastiňují interiér úplně, ale světlo jimi částečně prochází. Mohou vypadat elegantně, nejsou extra odolné, ale jejich pořizovací cena je nižší.

Vnitřní stínící technika

Vnitřní stínění je obecně levnější, ale není tak účinné. Zastaví sice světlo, ale teplo se i tak do domu dostává. Nabídka stínění je ještě širší než u venkovního stínění. Můžete si pořídit levné blackout závěsy, klasické rolety či žaluzie nebo plissé. Pojďme se blíže podívat na konkrétní vnitřní stínící techniku.

  • Látkové rolety. Základem klasických rolet je kvalitní a pevná látka, která může mít nejrůznější barvy. Čím je tmavší, tím lépe prostor zastíní. Jednoduché a levné řešení pro klasická okna.
  • Rolety plissé. Tyto rolety jsou vyrobeny z látky, která připomíná vějíř z papíru. Dají se rolovat nejen shora dolů, ale i zdola nahoru. Prodávají se v nejrůznějším barevném provedení. Dají se použít i pro střešní okna.
  • Žaluzie. Žaluzie mohou být vertikální nebo horizontální, každopádně mají hlavní výhodu v tom, že se s nimi skvěle reguluje míra zastínění interiéru. Účinnost stínění není stoprocentní, ale žaluzie mají i tak své výhody.
  • Další typy rolet. Vnitřní rolety mohou mít různé podoby, například rolety den a noc, římské rolety, látkové rolety pro střešní okna, termo rolety apod.
  • Závěsy. Oblíbené jsou i hustě tkané pevné a tmavé závěsy, které dokážou efektivně zastínit místnost. Nevýhodou je prach a roztoči, kteří se v závěsech usazují. Tzv. blackout závěsy jsou však jednoduché a levné.

Co vybrat – vnitřní nebo venkovní stínění?

Výběr konkrétní stínící techniky je na každém z nás. Můžete klidně i vybrat jiný typ stínění do různých pokojů. Obecně platí, že na jižní stranu se hodí více vnější stínění, aby se interiér nepřehříval. Do pokojů, kde chceme mít možnost 100% stínění, je dobré dát venkovní rolety. Když bydlíme v přízemí nebo máme obavy ze zlodějů, hodí se pevné venkovní rolety nebo žaluzie. Na balkóny či terasy je dobré zvážit elegantní markýzy. Máte-li rodinný dům a budete pořizovat venkovní stínění, myslete také na to, aby vše ladilo s dalšími prvky (vchodové dveře, fasáda, střecha …). Nechte si poradit nebo dejte na svou intuici.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.