Jak uvařit rýži, to je otázka, se kterou se při vaření setkáváme často, pokud si nejsme jisti, jak dlouho danou surovinu vařit. Přinášíme vám skvělé tipy, jak uvařit rýži, aby byla přesně podle vašich chutí a na takový způsob, jak si přejete. Naučte se v kuchyni poznávat ingredience a způsoby jejich přípravy.
Vyzkoušejte ověřené tipy – jak správně uvařit rýži a připravte si chutný oběd či večeři, kde hlavní roli hraje právě rýže.
Způsoby, jak uvařit rýži
1. Jak uvařit rýži v hrnci
Vaření rýže v hrnci je asi nejčastější způsob její přípravy. Nemáte tady co pokazit, stačí dodržet správný poměr vody, nezapomenout rýži osolit a hlídat ji před koncem vaření.
- Při vaření rýže je důležité ji důkladně promýt, nejlépe do té doby, než půjde čistá voda.
- Rýži zalijte v poměru 1:2 (rýže:voda) a osolte.
- Na mírné teplotě vaříme přibližně 15-20 min. podle druhu rýže a toho, jak ji máme přesně rádi. Nezakrývejte poklicí.
- Rýži musíte při konci vaření hlídat, aby se vám nerozvařila a měla přesně takovou konzistenci, jak požadujete.
Dobrá rada, jak uvařit rýži, aby byla sypká: Je lepší vařit rýži ve větším a širším hrnci, než v menším a vysokém, protože spíše vstřebá vodu a rovnoměrně změkne. Ve vyšším hrnci je rýže na spodu spíše měkká a také je velmi upěchovaná, nikdy nebude tak nadýchaná a sypká v porovnání s nízkým hrncem.
Jaký je správný poměr ryže a vody? Při vaření rýže dodržujte poměr 1:2, tedy 1 díl rýže na 2 díly vody. Je to ideální poměr, kdy se všechno voda vstřebá, nemusíte ji slévat a rýže nezůstane blátivá, ale pěkná sypká.
2. Jak uvařit rýži v rýžovaru
Pokud vlastní vaše domácnost rýžovar, máte vyhráno. Tento způsob přípravy je nejjednodušší, protože rýži nemusíte kontrolovat.
Postup je podobný:
- Důkladné promytí rýže.
- Přidejte sůl a oblíbené koření.
- Vařte v poměru 1:1,5 (rýže: voda).
- Dobře zamíchejte a dejte poklici. Zapněte rýžovar.
Když se voda vypaří, sám se vypne, ale rýži zůstane stále zahřívat.
Takto uvařená rýže bývá velmi chutná, lze ji použít jako přílohu nebo do různých jídel, protože je krásně sypká a nelepí se.
3. Jak uvařit rýži v troubě
Příprava rýže v troubě trvá o trochu déle než v hrnci, výsledek ovšem stojí za to.
- Nejprve si předehřejte troubu na 200 – 220 stupňů.
- Rýži dobře promyjte a vložte do skleněné zapékací mísy (může být i menší plech nebo jiná nádoba), zalijte vodou v poměru 1:2 (rýže: voda).
- Přidejte jednu oloupanou cibuli vcelku a pokapejte olivovým olejem. Zakryjte misku
- Duste asi 30, max. 35 min. Přes skleněné okraje nádoby pěkně uvidíte, jestli se všechna voda již odpařila a jak rýže vypadá.
4. Jak uvařit rýži v mikrovlnce
Pokud jste se rozhodli pro nejrychlejší možnost, potřebujete speciální nádobu vhodnou do mikrovlnky. Potom je postup následující:
- Rýži dobře propláchneme a dáme do připravené nádoby.
- Zalijeme vodou. Přidáme tolik vody, aby voda stále přibližně 2 cm nad rýží. Zakryjeme a dáme do mikrovlnky.
- Na jak dlouho a na jaký stupeň? To je velmi obtížné odhadnout, jelikož každá mikrovlnka je úplně jiná, prostě musíte si to vyzkoušet přímo u vás doma.
Na začátek vyzkoušejte vařit rýži 5 min na nejvyšším stupni a poté ještě 5-7 min. na středním stupni. Je to však vysoce individuální, proto rýži postupně zkoušejte.
Jak zvolit velikost porce rýže na osobu?
Na dospělého člověka se udává hmotnost 80 až 100 g rýže. Na 1 osobu můžete uvařit půl šálku rýže, standardně platí, že pro 4 osoby se vaří 2 plné šálky rýže.
Jak ochutit rýži
Sůl je samozřejmostí a základem, aby vám rýže chutnala. Rýži však můžete dochutit také:
- cibulí a česnekem – do hrnce stačí přidat celou oloupanou cibuli nebo pár stroužků česneku,
- bylinkami – majoránka, koriandr, libeček, šalvěj, pažitka, petrželka,
- kořením – vhodné je kari koření, kurkuma, badyán, kmín, mletá paprika,
- hřebíčky (někdo je zvykne i zapíchnout do cibule a tak přidat do hrnce),
- vývarem – místo vody ji můžete zalít vývarem, což jí dodá vynikající chuť.
Aké je vaše najobľúbenejšie dochutenie rýže?
Oblíbené druhy rýže
Vedeli ste, že na svete existuje viac ako 8 000 druhov ryže? Zrejme ste ich ešte neskúšali všetky, preto vám prinášame prehľad tých, ktoré sa u nás používajú najčastejšie.
Dlouhozrnná rýže
Jasmínová rýže
Patří mezi jeden z nejčastěji používaných druhů rýže u nás. Ve světě se používá zejména k přípravě čínské kuchyně. Tato rýže se lepí, nedá se připravit zcela na sypký způsob, proto je vhodná jako příloha k omáčkám nebo do sladkých jídel. Pravá jasmínová rýže má výraznější chuť i vůni s květinovým nádechem. Nejvíce se k tomuto druhu hodí kuřecí maso a zelenina.
Doba vaření: cca 15 minut
Rýže basmati
Na rozdíl od jasmínové, tato rýže je typická svojí sypkou konzistencí, nelepí se, tudíž je vhodná pro všechny, kteří nemají rádi těžkou, lepivou rýži. Hodí se ke všem jídlům, která se podávají bez omáčky, tehdy nejlépe vynikne její jemná oříšková chuť.
Je vhodná při dietách, redukčních i zdravotních, jelikož má velmi nízký glykemický index. Na druhou stranu je vhodná například. na svačinu do práce, protože dokáže na déle zasytit.
Doba přípravy: 10 minut
Kulatozrnná rýže
Arborio rýže
Rýže Arborio je rýží, která se nejvíce hodí pro přípravu krémového rizota (šafránové rizoto, houbové rizoto apod.), rovněž rýžového nákypu či různých kaší. Rýže obsahuje více škrobu, proto bude po uvaření lepivá a zachovává si svoji krémovost. Tento druh je typický pro italská rizota a celkově italskou kuchyni, jelikož právě z jejich území tato rýže pochází a dodnes se tam pěstuje.
Doba vaření: cca 20 minut
TIP: Připravte si české kuřecí rizoto – recept rychle a chutně
Sushi ryža
Pokud jste se rozhodli uvařit rýži na sushi, je potřebný i její správný výběr. Aby se vám domácí sushi podařilo, tato rýže je nezbytností. Koupíte ji ve specializovaných čínských obchůdcích nebo v prodejnách se zdravou výživou. Obsahuje větší množství škrobu, což jí zajistí potřebnou lepivost a sushi bude držet svůj tvar. Je dražší než klasická bílá rýže.
Pro přípravu sushi můžete použít také japonskou Nishiki rýži, která je průsvitná a výborně drží tvar.
Doba přípravy: 10 – 15 minut
Proč je rýže zdravá?
Rýže doplňuje náš jídelníček o komplexní sacharidy. Je bohatá na vitamíny, hlavně skupiny B, ale také na minerály fosfor, železo, draslík a esenciální aminokyseliny. Neobsahuje cholesterol, má nízký glykemický index, je lehce stravitelná a vhodná i pro celiatiky.
Tipy, jak uvařit rýži, se jednou za čas hodí v kuchyni každému, kdo si není jist, jak rýži připravit. Využijte našich osvědčených tipů, jak správně uvařit rýži a připravte si ji na takový způsob, jaký máte nejraději.
Receptů, jak udělat rýži najdete opravdu stovky, každý má svůj oblíbený, který používá zřejmě dokola. Jak připravujete rýži u vás doma a který způsob je ten váš nejoblíbenější?
Zdroj: delish.com, recipetineats.com
Další tipy do kuchyně