Zatímco přírodě přináší zima čas potřebného odpočinku, pro člověka je naopak příležitostí k aktivitám, které si užije jen na sněhovém podkladu. Zvláště děti sníh milují a nemohou se dočkat, až osedlají své sáně, boby či nejrůznější „klouzáky“ ve tvaru lopat a talířů.
Pro rodinu s malými dětmi: boby nebo sáně
Sáňky a boby patří ke vzpomínkám na zimní radovánky již mnoho generací. Pokud preferujete hlavně odolnost a vyšší nosnost (také dospělí se jistě rádi svezou), vsaďte na klasické dřevěné sáně. Ty lze navíc (za vhodných podmínek) použít i jako obdobu kočárku, stačí je opatřit dřevěnou ohrádkou.
Mezi přednosti plastu patří, kromě lepší cenové dostupnosti, hlavně nižší hmotnost. Díky ní jsou boby lépe ovladatelné, zvláště pokud jim nechybí pohyblivé postranní úchyty, které slouží k řízení i jako brzdy. Nabídka plastových bobů a sání je navíc velice pestrá, vybírat můžete mezi modely různých designů (klidně i s volantem) či barev.
Tip: Na zledovatělý a uježděný podklad se více hodí sáňky, boby se zase lépe „poperou“ s prašanem.
Pro větší děti, teenagery i dospělé: koloběžka, skiboby a snowscoot
Pokud mají vaše ratolesti pocit, že na sáně a boby jsou už moc staré, může být východiskem hybrid mezi koloběžkou (nebo jízdním kolem) a snowboardem. Sněžná koloběžka je vhodná pro děti už nad 5 let a koupit lze i verze „2 v 1“, s příchodem zimy (a sněhu) pak jen stačí kolečka vyměnit za kluzáky.
Skiboby se těší oblíbenosti jak u větších dětí, které už mají nějaký ten sešup za sebou, tak u odrostlejších nadšenců. Nejde ale o žádnou novinku: například švédská firma STIGA se na výrobu snowracerů, jak se jim také říká, specializuje již od roku 1970. Rám z kovového materiálu zaručuje tomuto výrobku vynikající odolnost, vydrží tak nejednu sezonu plnou smíchu. Lyže (většinou jsou dvě až tři) umí vyvinout značnou rychlost a výhodou je i pohodlné ovládání. Díky sedátku si navíc pocit z freestyle vychutnáte komfortněji než třeba na snowboardu.
Snowscoot lecčím připomíná terénní kolo BMX a jízda na něm umí být stejně adrenalinová. I v tomto případě ruce svírají řídítka, na rozdíl od bicyklu však chybí sedátko a pohyb umožňují dvě prkna, na kterých se stojí. Nohy se ale neupínají do vázání, případné pády se tak dají zvládat mnohem lépe a obejdete se i bez speciálních bot (bez vhodné zimní obuvi ovšem ne).
Další zimní „jezdítka“ pro malé i velké
- Sáňkovací pytle – mají skvělé jízdní vlastnosti a měkká výplň zajišťuje pohodlné sezení.
- Nafukovací kluzáky – zaujmou děti zajímavými tvary, rodiče ocení hlavně jejich skladnost.
- Sáňkovací „lopaty“ – velký komfort při jízdě nenabízejí, jsou vhodné spíš jako levné provizorní řešení.
Ať už nakonec bude vaše volba jakákoliv, vždy je dobré při výběru upřednostnit prověřené výrobce, cenné informace „z první ruky“ vám prozradí uživatelské recenze. Nepodceňujte ani bezpečnostní prvky výrobku (například upínání či polstrování), zvláště pokud je výrobek určen malým dětem.