BydleníJak vybrat do domácnosti

Na modernizaci bydlení nepotřebujete hypotéku. Stačí půjčka bez ručení, zato s garantovanou splátkou

Na modernizaci bydlení nepotřebujete hypotéku. Stačí půjčka bez ručení, zato s garantovanou splátkou

Plánujete rekonstrukci bytu nebo domu a děsíte se proměnlivých hypoték? Pak vás můžeme uklidnit: při rekonstrukci se můžete bez hypotéky snadno obejít! Místo ní stačí sáhnout po některé z půjček bez ručení ručitelem i zástavy nemovitosti. Budou mít garantovaný úrok po celou dobu splácení. A pokud úroky v ekonomice klesnou, snadno je refinancujete na výhodnější variantu.

Zdroj foto: Pexels.com

Jak zafinancovat rekonstrukci, když se nechcete upsat k hypotéce?

Nedávno jsme pro vás připravili kompletní tipy, jak se pustit do rekonstrukce bytu krok za krokem. Dozvěděli jste se vše potřebné, co si před rekonstrukcí promyslet, co všechno musíte naplánovat a jak se pak pustit do samotných prací. Dneska se na problematiku rekonstrukce podíváme z jiného úhlu: jak vybrat správné financování vaší rekonstrukce, aniž byste museli sáhnout po hypotéce a zastavit váš majetek.

Vedle hypotéky jsou další dvě možnosti, jak si na rekonstrukci půjčit:

  • Tou první je půjčka bez ručení od banky nebo nebankovní společnosti. Většinou se s ní musíte vejít do milionu korun, ale najdete i výjimky: například Česká spořitelna je ochotna bez zástavy půjčit i dva a půl krát tolik. Takže si tu možná vystačíte i na rekonstrukci domku. V případě půjčky do milionu nebudete omezováni účelem využití peněz.
  • Druhou možností je úvěr ze stavebního spoření. Ten získáte, i když stavebko právě nemáte. Sice to bude půjčka překlenovací, ale postupem času se propracujete k řádnému úvěru ze stavebního spoření. I tady jde o půjčení prostředků bez zástavy a bez ručení, ovšem s jasně daným účelem. Půjčku od stavební spořitelny budete moci využít jen tak, jak se na tom se spořitelnou dohodnete.

Jak vybrat vhodnou půjčku bez ručení od banky či nebankovní společnosti

Pro výběr půjčky bez ručení nemovitostí, je vhodné využít online srovnávač. Proč srovnávač? Na jednom místě jsou totiž soustředěny půjčky poskytované bez ručení, které se dají využít i pro rekonstrukci bytu. Odpadne vám zdlouhavé surfování stránkami jednotlivých bank a vyhledávání detailů ohledně jejich nabídek.

S tímto už si dali práci ve srovnávači.Na jednom místě tak máte nejen seznam úvěrů, které můžete využít, ale i jejich podrobné podmínky. Využití srovnávače je zdarma.Až budete jednotlivé půjčky porovnávat, soustřeďte se především na dvě oblasti:

  • cenu úvěru, kterou tvoří úrok a RPSN, na jejich základě se pak tvoří celkový přeplatek za půjčku
  • flexibilitu půjčky – jestli bude možné ji předčasně splatit zdarma, nebo si naopak splácení protáhnout.

Tip od nás: V době s vysokými úroky v ekonomice je velmi důležitá možnost zdarma předčasného splacení, neboť se dá čekat snižování úrokových sazeb. Při zdarma předčasném splacení kdykoliv výhodně refinancujete na novou půjčku s nižšími úroky, které přijdou v souvislosti se snížením repo sazby ČNB.

Jak vybrat úvěr ze stavebního spoření

U stavebního spoření je nutné se orientovat nejen podle podmínek samotného úvěru (stejně jako u půjčky bez ručení), ale pokud si berete překlenovací úvěr, musejí vás zajímat i podmínky spoření a o výpočet hodnoticího čísla. Teprve až spořením dosáhnete na hodnoticí číslo, budete moci přejít na levnější úvěr ze stavebního spoření.

Ale pozor, některé stavební spořitelny si mohou vyžádat ručitele k této půjčce (místo zástavy nemovitosti).

Zdroj foto: Pexels.com

Na závěr ještě pár slov o ručení a zástavě nemovitosti

Ručení se u půjček používá ve dvou hlavních významech tohoto slova. Nejčastěji jako ručení nemovitostí. Setkáváme se však i s ručením prostřednictvím osoby ručitele nebo ručením movitou věcí (nejčastěji autem). Podívejme se, co tyto formy ručení znamenají.

Ručení nemovitostí je případ, kdy se kvůli úvěru zastaví dům nebo byt. Pokud jde o podnikatelský úvěr, ten bude investiční, a zastavovat se bude ta investice, do níž peníze mají natéct. Například výrobní hala, skladovací prostor, garážování pro flotilu strojů apod. Této formě půjčky se říká hypotéka právě proto, že se ručí nemovitostí, ovšem ta je celou dobu splácení majetkem dlužníka.

Ručení movitou věcí se použije tehdy, když si dlužník bere úvěr na pořízení této věci. Například leasing na auto nebo leasing na stroje nutné pro podnikání daného člověka či firmy. Leasing (finanční) končí převedením věci do majetku dlužníka, ale až po uhrazení poslední splátky.

Ručení prostřednictvím ručitele je vlastně zapojení dalšího člověka do dluhu. Půjčku splácí hlavní dlužník – ale pokud by splácet přestal, dluh přechází na osobu ručitele. A ten má povinnost jej celý doplatit. Dlužníkem neuhrazené splátky pak může ručitel vymáhat soudně.

Share this post

About the author