ReceptyTipy do kuchyně

Jak správně uvařit vejce – naměkko, natvrdo či ztracená vejce

Jak dlouho vařit vejce, to je otázka, se kterou se při vaření setkáváme často, pokud si nejsme jisti, jak dlouho danou surovinu vařit. Přinášíme vám skvělé tipy, jak dlouho vařit vejce, aby byla přesně podle vašich chutí a na takový způsob, jak si přejete. Naučte se v kuchyni poznávat ingredience a způsoby jejich přípravy.

Vyzkoušejte ověřené tipy – jak dlouho vařit vejce a připravte si chutnou snídani, oběd či večeři.

Jak dlouho vařit vejce na různé způsoby

1. Jak dlouho vařit vejce na měkko 

  • Doba vaření: přesně 5 minut

Pokud jste dostali chuť na vajíčka naměkko, do menšího kastrůlku si dejte zahřát dostatek vody, tak aby byla vajíčka celá ponořená. Vkládejte je až do vroucí vody a odstopujte si přesně 5 minut. Tento čas zajistí, že bílko ve vajíčku bude pevné a žloutek zůstane tekutý, prostě dostaneme vajíčka naměkko.

Dobrá rada: Do vroucí vody se vkládá vejce, pokud se chystáte dělat vejce na měkko nebo vejce na hniličku. Je to proto, abyste mohli vysledovat přesný čas vaření a věděli jste, jak bude vypadat žloutek, tedy střed vajíčka.

jak dlouho vařit vejce
Zdroj foto: Mikhaylovskiy / Shutterstock.com

2. Jak dlouho vařit vejce na tvrdo

  • Doba vaření: 9 minut

Pokud vajíčko vkládáte rovnou do vroucí vody, sledujte si potřebných 9 minut, kdy se stihne dobře uvařit bílko i žloutko. Někteří lidé, především ti, kteří nemají rádi vejce na měkko, nechávají vajíčka na tvrdo vařit i 12 a více minut pro jistotu. Není to však zapotřebí, vejce se pak zbytečně vysušuje a bude drolit.

Pokud tedy přemýšlíte, jak dlouho vařit vejce, aby bylo skutečně na tvrdo, odpověď je stačí 9 minut.

3. Jak dlouho vařit vejce nahniličko (vajíčko s tekutým středem)

  • Doba vaření: 7 minut

Pokud jste stará škola, která má v oblibě klasické vejce nahniličku, pak vám stačí 7 minut, pokud vejce vkládáte rovnou do vroucí vody. Žloutek vajíčka zůstane polotekutý, bílko je krásně tuhé a pevné. Tato vajíčka je nejlepší konzumovat ještě teplá, proto je po vytažení z hrnce jemně rozbijte, ponořte do studené vody a hned oloupejte. Dobrou chuť.
Pokud jste někdy slyšeli, že vejce na tvrdo je pro žaludek těžší stravitelnější, je to pravda, proto pokud máte po snědení pocit tíhy na žaludku, preferujte spíše vejce nahniličku, které je snazší ke strávení.

4. Jak dlouho vařit ztracené vejce (pošírované vejce)

  • Doba vaření: přibližně 3 minuty

Příprava ztraceného vejce vyžaduje trochu dovedností, dá se to však snadno naučit, pokud dodžíte postup. Do středně velkého hrnce přiveďte k mírnému varu vodu smíchanou se lžící octa. Pošírované vejce je nejlepší vlít do hrnce těsně před vřátím vody. Za pomoci velké lžíce míchejte vodu kolem dokola a vytvořte v hrnci rychlý vír. Rozbité vajíčko pak vlijte do vodního víru a nechte jemně povařit. Vajíčku pomůžete po vylití jemně pomoci lžící, pokud vidíte, že nemá naprosto požadovaný tvar. Když bude bílek ztuhlý, vajíčko vyjměte z vody a opakujte tolikrát, kolik ztracených vajec potřebujete.

jak dlouho vařit ztracené vejce
Zdroj foto: artem evdokimov / Shutterstock.com

Jak snadno oloupat vejce

Loupání vajíček umí být někdy pěkně otravné, zvláště jsou-li vajíčka úplně čerstvá, kdy se loupou nejtěžší. Přinášíme vám však pár rad, jak si loupání vajíček co nejvíce usnadnit.

  1. Voda s ledem – Uvařené vajíčko vložte do studené vody s ledem. Po chvíli vajíčko klepněte na jedné i druhé straně, položte na kuchyňskou linku a poválejte všemi směry. Prasklá skořepina pak půjde lehce dolů.
  2. Při loupání vajíčka začněte se širším koncem, kde se nachází vzduchová bublina. Když praskne, snáze odstraníte tenkou bílou vrstvu pod ní a loupání už půjde mnohem snazší.
  3. Jedlá soda a sůl – Do vody při vaření přidáme trochu soli (můžeme použít i sodu bikarbonu), což zajistí změknutí skořepiny a snazší loupání.

Rady při skladování a používání vajec

Správné skladování i pokojová teplota vajíčka při vaření umí velmi ovlivnit výsledek při vaření či pečení. Přinášíme vám pár osvědčených tipů při nakládání s vajíčky.

  • Skladování: myslete na to, že optimální teplota vajíček v chladničce je 4 až 8 °C.
  • Uložení v chladničce: vajíčka se nemají skladovat ve dvířkách, jak je to známo, ale spíše vzadu na poličce. A to z důvodu, že vyžadují stálou teplotu, která se na dvířkách chladničky nedá zajistit.
  • Směr ukládání vajíček: používáte-li držák na vajíčka, ukládejte je vždy užší částí vajíčka dolů
  • Použití vajec: před vařením či pečením je důležité vajíčka vždy vytáhnout z chladničky a nechat je zahřát na pokojovou teplotu. Nebudou tak praskat, budou lépe držet svůj tvar, jednoduše se s nimi bude lépe pracovat.

Tipy, jak dlouho vařit vejce se jednou za čas hodí v kuchyni každému, kdo si není jist, jak vejce připravit. Využijte našich osvědčených tipů, jak dlouho vařit vejce a připravte si je na takový způsob, jaký máte nejraději.

Zdroj: hestayathomechef.com

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)