Jahody – kdo by je v létě nemiloval. Chcete si vypěstovat vlastní? Stačí vybrat to správné místo, umístění jednotlivých rostlin rozměřit a pravidelně o ně pečovat.
A brzy si budete pochutnávat na svých vlastních jahodách i vy.
Jahody a jejich pěstování
Výsadba
Před tím, než se pustíte do samotného pěstování, zaměřte se na výběr toho správného místa na vaší zahradě. Jahody vyžadují slunné stanoviště s nepodmáčenou zeminou a nesnáší průvan. Jakmile takové místo na své zahrádce najdete, máte napůl vyhráno. Jahody můžete sázet buď do volné půdy, nebo do PVC fólie (popřípadě netkané textilie), kterou natáhnete přes záhon. K jejímu zatížení použijte kotvící kolíky.
Dalšími položkami, bez nichž se při sázení neobejdete jsou:
- lopatka či sázecí kolík,
- sazenice jahod (ideálně ty s velkým kořenovým balem a alespoň třemi lístky).
TIP na sázení: Menší sazenice rozsaďte na vzdálenost asi 20 cm od sebe, větším odrůdám nechte alespoň 30-35 cm.
Myslete i na rozestupy mezi jednotlivými řádky, nechte si místo přibližně na 50 cm, abyste mezi řádky dokázali bez omezení přejít a jahody okopat.
Sazenice sázejte ráno nebo večer, nejlépe když je venku pod mrakem. Určitě se nedoporučuje silné odpolední slunce.
Péče
Jakmile budete mít sazenice vysazené, věnujte čas správnému pěstování. Jahody milují vlhký substrát, proto je pravidelně zalévejte. Dávejte přednost pořádným jednorázovým zálivkám před každodenním kropením. Pokud se v okolí jahod pohybují mravenci, svědčí to o nedostatečném zalévání. V průběhu prvního měsíce odštipujte květy. Nezapomínejte ani na kontrolu plevele a jeho případné odstraňování.
Pěstování ovoce na balkóně: Kterým druhům se tam daří?
Sklizeň
Různé druhy jahod se od sebe liší dobou sklizně.
Existují odrůdy:
- rané,
- polorané,
- středně rané,
- pozdní,
- stáleplodicí.
Jakmile jsou jahody červené ze všech stran, můžete se pustit do jejich sběru. Ten je nejlepší provádět buď ráno, jakmile oschne ranní rosa, nebo naopak večer, kdy do nich nepraží slunce. Je důležité sklízet je opatrně aby nedošlo k poškození ostatních, ještě nedozrálých plodů. Typickou dobou sklizně jahod je období května a června. Ale jak již bylo zdůrazněno, existuje spoustu druhů a doba sklizně záleží na odrůdě.
Dobrá rada: Na podzim, kdy ukončíte sklizeň, nezapomeňte jahody dobře pohnojit, aby měli možnost načerpat nové živiny a posílit se během podzimu a zimy.
Použití jahod v kuchyni
Doma vypěstované jahody chutnají nejlépe samotné. Po jejich otrhání je stačí omýt vodou a konzumovat. Bohužel nevydrží moc dlouho čerstvé, proto je uchovávejte v ledničce, ale nečekejte zázraky. Až se samotných čerstvých jahod přejíte, můžete je použít do bublaniny, připravit si z nich knedlíky, dát si je s cukrem a smetanou, zpracovat do marmelády, vylisovat z nich domácí šťávu nebo je používat například do salátů.
Že to zní bláznivě? Jahody v kombinaci s čerstvě natrhaným salátem, lístky rukoly, výrazného sýra a vlašských ořechů jsou skvělým základem osvěžujícího letního salátu. Přelité dresingem z hořčice, balzamikového octa, olivového oleje a špetky soli a pepře jsou ideální nejenom jako příloha k letnímu grilování.
Pokud se budete o svůj záhonek starat a pečovat o něj, brzy se dočkáte šťavnatých a sladkých jahod.
Zdroj: strawberryplants.org
Další tipy na pěstování