Patříte-li mezi obyvatele některé z městských aglomerací, možná zrovna přemýšlíte, jak spojit příjemné s užitečným a čím svůj městský způsob bydlení oživit. Pokud se vám líbí kreativní a neobvyklé řešení bytů, může být industriální styl pro vás tím „pravým ořechovým“.
Dobrou zprávou je, že v industriálním bydlení se může skloubit moderna třeba s bazarovou veteší. Všechno totiž není jen o financích, mnohé je o nápadech a zručnosti. V současné době je to styl, jenž hýbe světem interiérového designu. Jenže není pro každého! Musí vám zkrátka tzv. přirůst k srdci. Často je mu vyčítána jakási strohost a neútulnost, pro niž ji třeba čistě romantické duše asi neocení. Každopádně svoje osobité charisma tento styl rozhodně má.
Odkud se industriální styl vzal
Pro odpověď na tuto otázku se musíme vrátit zpět až do 60. let minulého století, kdy se z center světových metropolí, jako je například Paříž, New York nebo Londýn, začal průmysl přesouvat do okrajových částí. Zbyly po něm opuštěné tovární haly či sklady a ty se postupem doby začaly přebudovávat k jiným účelům. V mnohých případech je začali obývat především mladí lidí z důvodu nízkých nájmů nebo různí umělci a bohémové, kteří zde objevili prostory vhodné pro jejich ateliéry.
Loftové byty už nejsou výsadou chudých
Od té doby už uplynula hezká řádka let a situace se zcela obrátila. Bytům přestavěným z původních průmyslových továren se říká „loftové byty“ a dnes si je mohou dovolit pouze lidé majetní. A právě tento druh bydlení se stal inspirací pro styl zvaný industriální.
Typické prvky industriálního stylu bydlení
Příznačným a také nejvýraznějším prvkem tohoto stylu je prostor. Otevřené kompozice, vysoké stropy, žádné nebo jen ojedinělé příčky a velká tabulková okna v kovových rámech. Dokonce i konstrukční prvky, jako jsou kovová potrubí nebo elektroinstalace zůstávají často odkryté. Vícepodlažní kompozice bytu patří také k typickým znakům tohoto stylu bydlení. Používanými materiály jsou především kov, beton, sklo, dřevo, kámen, keramická dlažba a kůže.
Přestavujeme městské bydlení do industriálního stylu
Samozřejmě, že nemusíte vlastnit zrovna loftový byt nebo mezonetový dům, abyste si mohli bydlení zařídit v tomto stylu. Klasické starší městské byty většinou nedisponují velkými prostory, proto je nutné je rozšířit alespoň opticky. Můžete zkusit zrušit nadbytečné příčky a tím celý byt „provzdušnit“. Dříve než tak ale učiníte, poraďte se s odborníky a rozhodně nebourejte příčky nosné! Pokud obýváte půdní prostor, odhalte trámy a konstrukce. Toto vše celkovému dojmu velmi prospěje, stejně tak jako omezení počtu kusů nábytku i celkového vybavení. Chcete-li si i přesto vybudovat nebo zachovat nějaké vlastní soukromí v bytě, využijte buď zástěny, nebo jako přepážka může posloužit skříň nebo knihovna nesahající ale až do stropu. Jak sladit knihovnu s interiérem?
Krytina podlahy
Podlahy bývají jednoduché, pokryté buď keramickou dlažbou, nebo epoxidovou betonovou stěrkou. Jejich výhodou je odolnost a nevýhodou chlad. Lidem je ale příjemné mít nohy pěkně v teploučku, proto se jako lepší i útulnější řešení jeví pokládka podlahy dřevěné.
Na stěnu patří cihla
Pravý industriální příbytek by měl disponovat minimálně jednou stěnou cihlovou. Je to na oko velmi efektní, ale má to i „své mouchy“. Cihly opticky zmenšují prostor, proto čím menší byt máte, tím menší cihlové plochy volte. Další jejich nevýhodou je, že pokud nezvolíte cihly bílé, vždy vám pohltí světlo. Z tohoto důvodu nevolte jako stěnu cihlovou tu, která je naproti okna, protože to je právě ta stěna, od které se odráží světlo do celého bytu.
K industriálu patří neutrální barvy
Industriální styl ladí barvy do neutrálu, proto co se barevnosti stěn týká, převažují pouze 4 základní barvy, a to bílá, černá, šedá a hnědá. Oživit jinými odstíny se prostor samozřejmě dá na různých doplňcích a solitérních kouscích nábytku.
Pro nábytek nemusíte do obchodních center
Za nábytek není potřeba utrácet vysoké sumy. Stačí si projít bazary a zapojit svou vlastní fantazii, neboť vintage styl se s industriálním výborně doplňuje. Patina, hrubě opracované dřevo, matný kov či vzhled koroze toto vše jen podtrhují. V posledních letech začalo být velmi populární nábytkové vybavení z dřevěných palet, které se dají využít snad úplně na vše, od poliček počínaje až po sedací nábytek či veliké postele. Zruční kutilové si tady zcela určitě přijdou na své.
Textilie na sedacích soupravách volte pouze z přírodních materiálů. Za to závěsy a záclony zrušte úplně a nahraďte je roletami.
S doplňky to nepřehánět
I když jsme si řekli, že industriální styl šetří počtem nábytku i doplňků, přesto jich několik vezměte „na milost“. Velká plátna s abstraktním uměním či grafiky nebo černobílé fotografie do těchto interiérů patří, stejně jako obrovské nástěnné hodiny, ideálně třeba nádražní. Pokojové rostliny zasaďte do velkých keramických nebo kovových květníků a na podlahu umístěte alespoň jeden kusový koberec. A pak už jen několik drobností jako je věšák, držák ručníků svícny apod.
Pořiďte si několik svítidel, která budou nejdominantnějšími bytovými doplňky, a nebojte se kombinovat zdánlivě nekombinovatelné druhy. Styl „každý pes, jiná ves“, je tady spíš přínosem.
No a to už je úplně všechno. Pokud jste postupovali podle našich rad, nic vám v tuto chvíli nebrání začít si užívat svého nového bydlení plnými doušky.