Mezi cibulovinami si právem hvězdník přisvojil místo v prvních řadách. Jeho krásné mohutné květy s exotickým vzhledem okouzlí každého milovníka živých květin. Na parapetech v domácnostech se totiž dobře vyjímají a působí jako pastva pro oči. Jak hvězdník pěstovat, aby se mu u vás dařilo?
O rostlině hvězdník
Hvězdník (lat. Hippeastrum) poznáte snadno – jeho velké květy rostou na dlouhém stonku, většinou po dvou až pěti kusech, a to v různých barvách. Některé druhy bývají i dvoubarevné, častější je však jednobarevnost květů v odstínech bílé, červené nebo růžové. Díky svém vzhledu je hvězdník také často předmětem daru pro toho, kdo jeho krásu ocení. Prodávají se nejen již vykvetlé rostliny, ale také jejich cibule. Záleží tedy jen na vás, jestli si koupíte již vzrostlou květinu, nebo dáte přednost jejímu vypěstování z cibule. Jestliže se rozhodnete pro druhou možnost, vybírejte cibule zdravé, pevné, které raší. Vhodné nejsou seschlé nebo silně narašené cibule s již dlouhým stvolem.
Pěstování hvězdníku
Hvězdník si určitě zamilujete. Nejen díky jeho bohatému a krásnému květenství, jež ozvláštní každou místnost, ale také proto, že se mu daří i v blízkosti ústředního topení a nevadí mu sušší vzduch, jaký bývá v běžných panelákových bytech. Aby se mu dařilo, vyžaduje hlavně hodně světlé stanoviště. Pokud mu světlo chybí, natahuje své stvoly za ním, příliš se vytahuje a naklání. V takovém případě se oplatí jeho těžké květy něčím podepřít.
Období vegetačního klidu
Pokojová rostlina hvězdník kvete od prosince do května. Po odkvětu přichází období klidu, které bychom mu měli dopřát. Znamená to odřezat odkvetlý stvol až u cibule a omezit zálivku. Je to z toho důvodu, že hvězdník je rostlinou původem z Jižní Ameriky, kde období sucha je normální. Toto je nutné dodržet i v našich podmínkách. V létě ho klidně můžeme dát ven na čerstvý vzduch. Venkovní pobyt pomůže k zesílení cibule. V září pak rostlinu opět schováme domů, nejlépe do místnosti o teplotě maximálně 15 °C a nezaléváme.
Před vánočními svátky by se mělo objevit poupě, což je signálem ke zvýšení zálivky a umístění rostliny v místnosti, kde je 22 až 25 °C. A můžeme se těšit, jak nám krásně vykvete právě na Vánoce. Kvetoucímu hvězdníku dopřejeme dostatek vláhy, aby byla zemina, v níž roste, stále vlhká. Můžeme rosit listy, květy však nikoliv, protože by mohly uhnít.
Výsadba a přesazování hvězdníku
V období vegetace hvězdník nepřesazujeme. Vyčkáme až na období klidu. Rostlinu stačí přesazovat jednou za dva až tři roky. Květináč volíme o něco větší, než je průměr cibule. Substrát by měl být směsí pařeništní hlíny, drnovky, listovky a písku. Na dno je možné použít drenáž, aby kořeny rostliny nestály ve vodě. Cibuli do zeminy zasadíme tak, aby jedna její třetina byla na povrchem. Po výsadbě vyžaduje cibule jen občasnou zálivkou, aby nedošlo k jejímu uhnívání. Pravidelně zalévat budete až ve chvíli, kdy z cibule rašící stvol bude mít několik centimetrů.
Množení hvězdníku
Mateřská cibule hvězdníku vytváří postranní cibule, které lze použít k množení. Vyzkoušet můžeme i výsadbu z čerstvých semen, která je však podstatně náročnější. Pro toho, kdo má málo trpělivosti a času, je množení z cibule vhodnější, rychlejší a snadnější.
Škůdci hvězdníku
Ze škůdců nejvíce hvězdníku škodí červci, roztočíci, třásněnky nebo cibulovka narcisová, proti nimž fungují insekticidy, jako je Biool, Frutapon 7E, Mospilan 20 SP. Z houbových chorob, která hvězdník napadá, je nepříjemná zejména červená spála, jež může rostliny poškodit a která se velmi těžko odstraňuje a je prakticky neléčitelná. Přenáší se mezi cibulemi a její vznik podporuje zejména vlhko.
Zdroj: gardenexpress.com.aut, gardening.which.com.uk
Tipy na další pokojové rostliny