OvoceRostliny a květinyZahrada

Hurmikaki: pěstování, benefity pro zdraví a jeho využití

Hurmikaki není moc známá rostlinka, mnoha lidem tento název nic neřekne.  Na první pohled byste si její plody mohli splést s rajčetem. Nicméně díky tomu, že byla mnoho let šlechtěna, si toto subtropické ovoce můžeme vypěstovat i u nás.

Možná pro vás bude tato ovocní rostlinka známější pod názvem tomel nebo ebenovník.

Pěstování hurmikaki

Stromek je třeba zasadit na co nejslunnější stanoviště, jelikož miluje teplo. Nejvhodnější je třeba místo u stěny domu, aby byl stromek chráněn před větrem. Půdu má rád propustnou s dávkou humusu a mírně kyselým pH. Pokud je sušší období, je třeba jej často zalévat, jelikož vláha vysoce ovlivní velikost a chutnost plodů.

Zdroj foto: mbobrik / Shutterstock.com

Stromek vám začne kvést v druhé polovině května po dobu 2-3 týdnů a plody dozrávají koncem září (pokud potřebujete urychlit zrání, uložte je do krabice s jablky a banány). Dokáže přežít i v našich podmínkách, jelikož zvládne teplotu až -25 °C. Pokud zmrzne, dokáže sama zregenerovat, ale nebude plodit. Nepotřebuje řezat, stačí pouze odstranit suché větve. Hnojení stačí provádět běžnými hnojivy.

Pozitivní účinky hurmikaki

Plody této rostliny jsou bohaté na antioxidanty, tudíž nejenom, že zpomalují stárnutí buněk, ale také jsou dobré jako prevence různých typů onemocnění, jako je rakovina:

  • žaludku,
  • dutiny ústní,
  • jícnu,
  • tlustého střeva.

Díky karotenoidům a vitamínu C je výrazně posílen váš imunitní systém a vaše pokožka chráněna před nebezpečným UV zářením.

Je také skvělou potravinou pro všechny, kteří se snaží zhubnout, jelikož obsahuje spoustu vlákniny, která vás zasytí na dlouhou dobu, a nemáte tak pocit hladu. Zároveň má vláknina také detoxikační účinky.

Zdroj foto: nnattalli / Shutterstock.com

Jak se jí plody hurmikaki?

Plody můžete konzumovat celé, nicméně i samotná dužina je nejenom chuťově výborná, ale také má více možností konzumace. Díky tomu, že povrch dužiny je rosolovitý, můžete s ní nakládat stejně jako třeba s marmeládou – a namazat si ji na pečivo. Výhodou je, že tyto plody mohou konzumovat i lidé s diabetes, onkologickým onemocněním či trávicími problémy. Skvělý je také štrúdl s hurmikaki, nebo jiná pečená dobrota.

Dopřejte si tuto zdravou a chutnou svačinku.

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)