Houbové recepty, které vám budou chutnat. Máme pro vás připravených 11 receptů s houbami, které pro vás máme na inspiraci a můžete si je uvařit u vás doma, když nevíte, co s nasbíranými houbami. Zdokonalujte se v kuchyni, zkoušejte nová jídla! Stačí když si připravíte potřebné suroviny a vyzkoušíte tyto tipy na recepty z hub.
Nejlepší houbové recepty z ověřených houbových kuchařek. Pokud stále přemýšlíte co uvařit z hub, vyberte si z této nabídky.
Bílá polévka s houbami
Houbová polévka, která zasytí i zahřeje
Krémové houbové rizoto
Chutný a rychlý recept z hub
Jednoduchá kulajda
Tradiční česká polévka
Houbová omáčka
Recept s kuřecím masem a těstovinami
Krémová houbová polévka jako od babičky
Výborná polévka na oběd
Plněné žampiony na 7 způsobů
Plněné nivou, špenátem, vinnou klobásou a další
Nejlepší houbová polévka z čerstvých hub
Recept rychle a jednoduše
Sedlácká bramboračka
Recept na poctivou polévku s kroupami
Plněné žampiony s omeletou
Netradiční houbový recept, který chutná skvěle
Krémová žampionová polévka
Recept na vynikající houbovou polévku
3 vynikající houbové recepty
Houbové rizoto, houbový závin i plněné hříbky
Houbové recepty vás překvapí svou chutí. Vychutnávejte si vaše jídlo každý den!
Když je houbařská sezóna v plném proudu, houby máme na talíři i několikrát do týdne. Milovníci hub jistě dobře vědí, co s houbami a na jaký způsob je připravit. Houby lze uskladnit sušením i mražením. Vyrobit si z nich můžete i houbové koření a to tak, že usušené houby rozemelete na houbový prášek, který můžete poté přidávat do receptů na omáčky či polévek.
Pokud nepatříte k vášnivým houbařům nebo se bojíte sbírat houby v lese samy, protože je dostatečně neznáte, stále je máte i jinou možnost, vypěstovat si houby doma. Nejčastěji si můžete doma vypěstovat hlívu ústřičnou, hlívu kotoučovou, houby shiitake, žampiony či polničku topolovou.
Co s nasbíranými houbami
Houby, které si přinesete z lesa je třeba zpracovat nejpozději za 1-2 dny. Pokud je nezpracujete v daný den, uskladněte je v chladničce. Nejčastější způsoby zpracování hub jsou sušení, mrazení či sterilizování.
Sušení hub
Jedlé houby očistíme od hlíny, listů případně jiných nečistot, nakrájíme na plátky a dáme usušit. Sušit houby můžeme v sušičce, v troubě (sušit do 50 °C), na radiátorech a v létě i přímo na slunci. Usušené houby skladujeme ve velkých skleněných sklenicích nebo v papírových sáčcích. Určitě neskladujte v plátěných sáčcích, kde houby navlhnou a zplesní. Třeba dát vždy pozor, aby houby byly opravdu dobře usušené a ve sklenicích nezplesnivěly. Skladujte na suchém a ideálně tmavém místě.
Usušené houby vydrží takto i celý rok. Využívat je můžete do polévek, omáček nebo si z nich připravit houbové koření.
Bonusový recept: Houbová polévka ze sušených hub
Mražení hub
Houby můžete uskladnit i do mrazáku. Po očištění a nakrájení houby na krátce povařte a nechte vychladnout. Vložte do mikrotenových sáčků nebo malých krabiček a dejte zamrazit. Když dostanete chuť na houbovou polévku, stačí si potom vytáhnout jeden kelímek hub a můžete se pustit do vaření.
Další způsoby uskladnění hub
Kromě klasického sušení a uložení do mrazáku máme i další možnosti, jak houby využít:
- houby naložené v tuku – spotřebujte do 3-4 měsíců,
- houby v octě – spotřebujte do 1 roku,
- houby naložené v soli – vydrží cca půl roku,
- kvašené houby – vydrží cca půl roku.
Houby jsou v naší české kuchyni velmi vděčnou surovinou, o čemž svědčí i stovky receptů s houbami. Podzim je ideální období, kdy rostou opravdu zdravé houby, proto seberte košík na houby a vyražte do lesa ke sklizni. Pokud nemáte několikaleté zkušenosti, dávejte si při sklizni pozor na jedovaté houby, pokud si nejste jisti, raději se vždy poraďte se zkušenějšími a informace si ověřte i v houbařské knize.
Tak mnoho zdaru v lese.
Zaujímá vás také