Zimní dovolená na horách, na lyžích či v teple? Kterou z možností preferujete vy? Přinášíme vám pár zajímavých tipů, kam na zimní dovolenou na hory i na lyžování.
Konečně to vypadá, že si letošní zimu budou moci užít i všichni lyžaři. Plánujete také zimní dovolenou a jedete na hory? Pak si nezapomeňte všechno připravit předem.
Balit celou rodinu s dětmi na lyže, to může být horor. Nejhorší však je, když něco doma zapomenete. Proto raději nic nepodceňte a připravte si předem jasný seznam – a toho se držte. Co na svahu oceníte a co je téměř nutností?
Co si sbalit na zimní dovolenou
Když už si vyberete místo i hotel, zařídíte všechny potřebné dokumenty a pojištění, je třeba se pustit také do kontroly vybavení.
- Lyžařské vybavení, a to zejména lyže nebo bežky, potřebuje před každou novou sezónou seřídit.
- Zajděte proto do servisu – a tam si nechte lyže zkontrolovat.
- Je třeba udělat také inventuru dalších doplňků.
- Potřebovat budete helmu, lyžařské brýle, hůlky a dobře padnoucí boty.
- Bez toho se žádný lyžař neobejde, myslete i na to, že pokud si budete chtít vybavení zapůjčit, musíte si to domluvit s dostatečným předstihem.
Je mnoho lidí, kteří do lyží a ostatního vybavení neinvestují, takže i půjčovny mívají v sezóně nával. Zajistěte si tak předem, aby pro vás bylo všechno připravené.
Vhodná zavazadla
Jedete na hory a ne ke každé horské chatě či k penzionu vede rovná cesta. Ne vždy také můžete až přímo na místě zaparkovat, tomu musíte uzpůsobit i zavazadla. Kufry na kolečkách jsou sice výhodou při letních dovolených, ale ve sněhu se vám bude špatně s takovým kufrem manipulovat. I proto je lepší volit sportovní tašky, co se v případě potřeby dají přehodit přes rameno.
Můžete si ale předem zjistit, jak to budete mít konkrétně vy. Pokud cestujete autobusem, kufr se naopak hodí, protože je odolnější a v zavazadlovém prostoru na něj klidně může někdo položit i své zavazadlo a vaše věci budou chráněné.
Přečtěte si také: Strach z řízení v zimě
Lékárnička je povinná výbava
Když se balíte na hory, je téměř nutností vzít s sebou i malou lékárničku. Kromě léků, které v rodině užíváte, se hodí volně prodejné léky na zažívací obtíže, horečku či bolest. Určitě ale nezapomeňte na náplasti, stahovací obinadla a obvazy. Přibalit můžete i mast na unavené a bolavé svaly. Přeci jen si na svahu zcela jistě dáte do těla.
Buďte proto připravení, abyste na místě nemuseli nic shánět. Určitě nezapomeňte i na to, že na horách svítí sluníčko a v zimě má sílu. Před vstupem na sjezdovku je nutné si natřít obličej opalovacím krémem se silným UV faktorem.
Funkční oblečení
Už máte všechny nezbytnosti, lyžařské vybavení a přichází čas sbalit to nejdůležitější. No a tím je samozřejmě pořádné a teplé oblečení. Pokud máte děti, určitě počítejte s tím, že ty budou potřebovat všechno dvakrát. Určitě totiž budou mokré, a je tedy třeba mít možnost je v případě potřeby převléknout do suchého. Na lyžování si opatřete funkční oblečení. To se vyrábí se speciálního materiálu, ochrání vás před zimou, umí dokonale odvádět pot od těla, takže se budete cítit komfortně. A navíc je lehoučké, takže se vám bude skvěle lyžovat.
Náš tip: Nezapomeňte přibalit také výkonnou powerbanku Swissten, díky které si i na výletu na běžkách nabijete mobil a nepřijdete o mapu.
Z funkčního materiálu můžete mít v podstatě všechno, od spodního prádla přes ponožky až po lyžařskou bundu. Ostatně se doporučuje funkční oblečení správně navrstvit. Pak vás opravdu neohrozí nic – zima, vlhko ani pot. Do lyžáků si určitě vždy obujte teplé ponožky, mějte klidně i jedny náhradní, a to platí i o rukavicích. Ty můžete mít v batohu také ještě jedny náhradní, u dětí je to navíc prostě nutnost.
TIP: Zimní turistika: Jak se připravit a co si nezapomenout sbalit?
Na horách se kromě lyžování dá navíc i procházet. Můžete si oblíbit horskou turistiku, v tom případě potřebujete kvalitní vycházkové boty do sněhu a opět nejlépe funkční oblečení, které je nezbytností.
Když počasí nepřeje
Do zavazadel doma nakonec nezapomeňte přibalit i něco, co vás zabaví v případě potřeby. Může se stát, že se vám pokazí počasí a děti bude třeba zabavit na pokoji. Tohle také nepodceňujte, sbalte si například deskové hry, které zkrátí chvíli, a ještě se u nich skvěle pobaví celá rodina.
Kam na zimní dovolenou
1. Dovolená v zimě – lyžování
Když se řekne zimní dovolená, asi většině z nás napadne sníh, hory a lyžování. Pokud patříte k aktivním lidem, kteří milují aktivní odpočinek, přinášíme vám pár tipů na nejlepší lyžování u nás i v zahraničí.
Lyžování s dětmi v ČR
Asi nejlepší a nejznámější lyžařské středisko v Čechách je Špindlerův Mlýn, kde najdete trasy pro začátečníky až po pokročilé. Také tam naleznete i největší ski a snowboard školu pro děti. Kromě lyžování nabízí toto středisko také spoustu zábavných aktivit a jiných sportovišť (sankářské dráhy, squash, tenisové kurty, aquapark apod.).
Mezi další známá a velmi oblíbená lyžařská střediska patří Jánské Lázně, Harrachov, Klínovec, Lipno, Karlov, Bílá, Plešivec, Mladé Buky, Paseky nad Jizerou či Rokytnice nad Jizerou.
Zimní dovolená na Slovensku
Naši slovenští sousedé se také mohou pyšnit krásnými horami a skvěle vybavenými lyžařskými středisky. Na slovenské straně asi každému jako první napadnou Vysoké a Nízké Tatry. Tam najdete opravdu profesionální střediska s prvotřídním vybavením.
Pokud vás lyžování v Tatrách až tak neláká a poohlížíte se spíše po méně komerčních střediscích, vyzkoušejte střediska Donovaly, Bachledova dolina, Králiky, Orava Snow, Vrátna Malá Fatra, Valčianska dolina, Krahule, Šachtičky, Telgárt či Žiar Dolinky.
Vlastní doporučení: Lyžování na Kubínské holi je nezapomenutelným zážitkem, kromě lyžařských tratí pro všechny úrovně lyžování, zde naleznete překrásné výhledy na hory, nádherně zasněžené stromy a nahoře kopců se vám naskytne nádherné oravské panorama.
Lyžovačka v Rakousku
Pokud vás stále více láká zimní dovolená v Alpách, pojďme se podívat na nejoblíbenější místa pro relaxaci a aktivní odpočinek v Rakousku.
Na prvním místě z nejlepších lyžařských středisek vhodných i pro rodiny s dětmi se v mnoha žebříčcích vyskytuje středisko SkiWelt Wilder Kaiser Brixental. Naleznete tam kvalitní lyžařské školy, výbornou infrastrukturu, promyšlenou dopravu, se kterou nikdy není problém, moderní lanovky a velké množství lyžařských svahů.
Dalšími oblíbenými středisky pro lyžařské zájezdy jsou například ledovec Stubai, Flachau, Tiroler Zugspitz Arena, Arena Wildkogel, Serfaus Fiss Ladis, Zauberberg Semmering, Annaberg, St. Corona am Wechsel a mnohé další.
Tak co, pojedete na lyžařský zájezd do zahraničí nebo zůstanete u nás doma?
2. Dovolená na horách – turistika i odpočinek
Pokud to vaše turistické možnosti dovolují, vydejte se prozkoumat naše nejvyšší pohoří Krkonoše s velkolepou Sněžkou, která nabízí nádherná panoramata, zasněžené stezky, zamrzlé vodopády a dechberoucí sněhové krásy přírody. Pokud hledáte něco méně náročného, velmi pěknou procházkou je údolí Bílé Labe.
Vysokohorskou túru si nezapomeňte zpříjemnit tradičními borůvkovými knedlíky či krkonošským zelím. Odměna za svůj výkon na horách přece musí být.
Dále na zimní turistiku doporučujeme Šumavu (Plešné jezero, vrch Plechý), Krušné hory (Krušnohorská hřebenovka), Rychlebské hory, Adršpachy nebo Český ráj.
Zamířit na horskou turistiku v zimě můžete i na Slovensko, všechna z výše zmíněných lyžařských středisek nabízejí také nádherné horské túry s překrásnými výhledy.
3. Zimní dovolená u moře
Poslední skupinou jsou ti, kteří si při slovním spojení zimní dovolená představí zimní dovolenou v teple, u moře, v exotice. Je to zřejmě ta skupina lidí, která nemá ráda sníh, led, mráz a minusové teploty, ale naopak vyhledává teplo a sluníčko.
Na zimní dovolenou do tepla se můžete vydat prakticky kdekoli. Doporučujeme jižní Evropu, africké ostrovy, Karibik či asijské země.
Tak co, který z těchto tří typů jste vy? Představujete si zimní dovolenou jako turistiku v horách, aktivní odpočinek na lyžích nebo relax a opalování na pláži v exotice?
Zdroj: tripster.com
Další tipy na články