Rostliny a květinyStromy a keřeZahrada

Hortenzie – Jak je pěstovat, aby měli krásné květenství

Krása hortenzie spočívá v bohatém barevném květenství, které je opravdu okrasou každé zahrady. Jak pěstovat hortenzie a které druhy jsou nejoblíbenější u zahrádkářů?

Lze je pěstovat na záhonech a při dobré péči také v nádobách na terase, kde vytvoří kouzelné prostředí. Jak na její pěstování, aby se vám odvděčila plností svých květů?

hortenzie
Zdroj foto: Tania Zbrodko / Shutterstock.com

O hortenziích

Hortenzie jsou poměrně mohutné keře, co mohou dorůst až jeden a půl metru. Některé popínavé druhy se plazí dokonce do výšky dvaceti metrů jako například hortenzie řapíkatá.

Její květy mohou mít až 20 centimetrů v průměru. Není proto divu, že poutají zaslouženou pozornost.

Původ hortenzie

Hortenzie má svůj domov v Japonsku na ostrově Honšú, odtud se dostala do ostatních částí jihovýchodní Asie a do Ameriky, kde roste sedmdesát jejich druhů převážně v horských lesích a v křovinách. Mezi nimi najdete keře a polokeře vzpřímené i popínavé hortenzie.

V Evropě žádný druh této rostliny není původní, dostaly se do ní až v 18. století a v Čechách se objevily poměrně nedávno, teprve na počátku 19. století. V našich zahradách zdomácněla a stala se často pěstovanou trvalkou, která dělá radost mnoha zahrádkářům. Tradičně se pěstuje také v Anglii, Německu nebo na Novém Zélandu.

Vzhled hortenzie

Je hezká na pohled a péče o ni také nepatří k těm nejnáročnějším. Stačí dodržovat pár pravidel, aby se vám odvděčila okouzlujícími květy v bílé, růžové, fialové nebo namodralé barvě. Přitom se hodí do zahrady ve venkovském stylu stejně jako do té moderní. Velmi oblíbené jsou také v parkových úpravách měst.

hortenzie květ
Zdroj foto: igotabeme / Shutterstock.com

Druhy hortenzie

Jen ve své domovině v jihovýchodní Asii se nachází přes sedmdesát druhů této krásné rostliny. Dnes se pěstují ve spoustě druhů:

  • velkolisté,
  • pilovitá hortenzie,
  • plsnaté,
  • řapíkaté,
  • latnaté,
  • kosmaté,
  • stromečkovité,
  • hortenzie drsná,
  • dubolisté a další.

V našich končinách je však nejoblíbenější hortenzie velkolistá, (lat. Hydrangea macrophylla). Pojďme se však podívat na to, co nabízejí ostatní druhy.

Fialově růžové hortenzie
Zdroj foto: A_Ple / Shutterstock.com

Hortenzie latnatá

Hortenzie latnatá (lat. Hydrangea paniculata) má květenství v latách dlouhých až 30 centimetrů, jde o vytrvalý keř.

Zpočátku jsou květy bílé, postupně mění barvu ve smetanovou. Její výhodou je, že kvete na novém dřevě, tudíž je mrazivé počasí nemůže připravit o květní pupeny. Jarní řez přitom podpoří tvorbu květních výhonů. Jako jedné z mála hortenzií jí nevadí zemina s obsahem vápna a snáší také přímé sluneční paprsky.

Hortenzie stromečkovitá

Hortenzie stromečkovitá (lat. Hydrangea arborescens) – Říká se o ní, že byla jako první přivezená z Asie na evropský kontinent.

Často se můžete potkat i s názvem hortenzie annabelle. Velmi rychle roste, květy jsou bohaté a dlouhé. Hluboký řez v dubnu podpoří růst nových výhonů s květy. A není problém ji pěstovat také v horských oblastech, jako je u nás Jesenicko.

Hortenzie dubolistá

Jak sám název hortenzie dubolistá (lat. Hydrangea quercifolia) napovídá, listy tohoto druhu se podobají dubovým.

Jsou velké a na podzim získávají červený nádech. Je celkem otužilá, nevadí jí i nadměrné slunění nebo sušší zemina.

Hortenzie Sargentova

Když se bude dobre dařit, hortenzie sargentova (lat. Hydrangea sargentiana) vyroste až do výšky úctyhodných dvou metrů.

Na rozdíl od předchozích keřů je tento poměrně choulostivý. Musí tedy mít na zimu chráněné stanoviště a přikrytí chvojím, listím nebo netkanou textilií. Na druhou stranu ji není třeba vůbec prořezávat, protože pokvete i bez toho.

Hortenzie řapíkatá

Tento druh hortenzie řapíkatá (lat. Hydrangea petiolaris) se řadí mezi pnoucí hortenzie.

Když má vhodné podmínky, dokáže se plazit až do výšky 30 metrů. Zajímavě vypadá na zdech nebo stromech. Dobře přezimuje a v létě se pyšní krásnými a velkými květy hortenzie v bílé barvě.

Růžové hortenzie
Zdroj foto: Marina Andrejchenko / Shutterstock.com

Hledáte-li na svoji zahradu zajímavý keř, který ji bude zdobit, pak správnou volbou bude hortenzie. Udělá vám radost svými bohatými květy po celé léto a péče o ni vás bude bavit, jelikož není příliš náročná.

Doporučujeme: Vše o pivoňkách

Pěstování hortenzie

Jak sázet hortenzie?

Těmto rostlinám byste měli dopřát polostín. Hluboký stín ani přímé slunce nejsou pro ně vhodné. Nádobové hortenzie si můžou postupně zvykat na sluníčko, ale nevyžadují ho. Rostlinu byste měli zasadit do dobře prokypřené mírně kyselé půdy s pH 5 až 6,5, do níž jste přidali chlévský hnůj.

Nemáte-li ho, lze jej nahradit také dobře vyzrálým zahradním kompostem, pískem, jílem a rašelinou v poměru 4:1:2:3.

Zemina by měla být lehčí a živná, protože keře jsou poměrně mohutné a živiny by z těžké půdy špatně přijímaly a pak by neprospívaly.

Rozhodně do půdy nepřidávejte vápník ani hnojivo, které by ho obsahovalo. Hortenzie ho totiž nesnášejí. Ideální je zasadit hortenzie do předpřipraveného substrátu pro kyselomilné rostliny. Půda by měla být dostatečně vlhká, ale ne natolik, aby v ní stála voda. Vhodné je také rostliny z kontejneru vytáhnout a na krátkou dobu jim před výsadbou namočit kořeny do vody.

Modrá hortenzie
Zdroj foto: Maria Rom / Shutterstock.com

Doporučujeme: Vějířovka

Pěstování hortenzie v květináči

V mnohých domácnostech najdete na okenních parapetech hortenzie v květináči. Odrůdy této rostliny Jsou orientované spíše na sever. Většinou se jedná o hortenzie latnaté. Ani v létě a v době kvetení nemilují přílišné horko, dařit se jim bude spíše v chladnější místnosti s teplotou mezi 15 až 18 stupni Celsia.

Na zimu v období vegetačního klidu je dáme do pokoje, kde je maximálně 10 stupňů Celsia, a v únoru opět přemístíme rostlinu na teplejší a světlejší místo.

Pokojová hortenzie vyžaduje kyselý substrát, chladnější místnost a dostatek vody. Na to pozor, protože rostlinám vůbec nesvědčí přeschnutí. Použít lze substrát pro rododendrony, stejně jako hnojivo pro rododendrony, kterým pravidelně doplňujeme chybějící živiny. Odkvetlé květy odstraňujte, aby se podpořilo další kvetení.

Jestliže máte balkon nebo zahradu, klidně můžete dát květináče s hortenziemi ven a dopřát jim v létě pobyt na čerstvém vzduchu. Na zimu je ovšem nutné nádoby opět schovat dovnitř.

Množení hortenzie řízkováním

Hortenzie můžete množit řízky, které pak namočíte do růstového stimulátoru. Ten seženete v každém běžném zahradnictví. Dále je pak nasadíte do substrátu v květináči.

Hnojení hortenzii

Ptáte se kdy a čím hnojit hortenzie? U hortenzií je zajímavé, že způsob hnojení jim ovlivňuje barvu květů. Jestliže je půda spíše alkalická, květy budou více růžové, zatímco v kyselých půdách se zbarví do modra.

Dnes už není problém koupit hnojivo pro hortenzie, třeba pro růžové i modré druhy. V každém případě byste měli hnojit na jaře, pak v létě před tím, než budou nasazovat na květy, a v průběhu kvetení jim dopřejte pauzu. Pokračovat budete zase až v srpnu až do konce září. Praktické je hnojit hortenzie zálivkou.

Jestliže se vám více líbí modrá barva hortenzie a na zahradě vám kvete růžová, pak je možné ji přebarvit. Dělá se to přidáním kamence hlinitoamonného do půdy, a to v množství 5 kg na 1 m³ zeminy. Roztokem kamence budete muset rostliny zalévat jednou až dvakrát týdně po celých 6 týdnů a také během nakvétání.

U některých odrůd hortenzií mohou květy změnit svoji barvu v důsledku stárnutí – z bílé se stane červená či zelená, z modré barva růžová i bordó. A jsou také kultivary, jež kvetou modře, fialově a růžově zároveň.

Nepravidelná zálivka rostlinám nesvědčí

Poměrně velkou chybou v pěstování těchto vytrvalých keřů je nepravidelná zálivka. Rozhodně by nemělo dojít k přesychání a následnému nadměrnému přísunu vody. Optimální je pravidelnost, a to hlavně v horkých letních dnech. Klidně můžete hortenzie i mulčovat kůrou. Od srpna je ale nutné zálivku omezovat.

Hortenzie různých barev
Zdroj foto: krolya25 / Shutterstock.com

Zazimování hortenzie

Rostliny byste měli před tuzemskou zimou chránit. Vadí jim totiž hlavně osluněná poloha, kdy po nočních mrazech začne na ně svítit ostré slunce. Jak zazimovat hortenzie? Můžete je proto přikrýt vrstvou spadaného listí, chvojím či použít netkanou textilii.

Kdy stříhat hortenzie?

Odkvetlé květy nechte přes zimu na rostlinách, odstraníte je až na jaře při hlubším řezu. Lze je použít i do suché vazby a vytvořit dekoraci do bytu.

Řez hortenzií je třeba udělat od poloviny května do poloviny června, a to nad 3. a 4. pupenem.

Je to proto, že květní pupeny se nasazují v předchozí sezoně. Pokud byste je prořezali níže, nemuseli byste se vůbec dočkat květů. Odstranit je třeba také slabé a uschlé výhony.

Zdroj:


Tipy na další rostliny

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)