Životní styl

Hormonální antikoncepce: mýty, fakta a historie. A jak vlastně fungují?

Hormonální antikoncepce: mýty, fakta a historie. A jak vlastně fungují?

Hormonální antikoncepce – někteří na ni nedají dopustit, jiní ji zatracují. Historie se datuje do druhé poloviny dvacátého století, její existence a způsoby užití jsou neustále zahaleny spoustou pověr a mýtů. Pojďme si proto některé z nich vyvrátit.

Zdroj foto: areeya_ann / Shutterstock.com

Kde se vzala hormonální pilulka

Asi nikoho nepřekvapí, že u zrodu hormonální antikoncepce byla žena. Jmenovala se Margaret Sanger. Narodila se v roce 1879 v USA a celý život bojovala za práva žen.

  • Za jejího života byla antikoncepce silně utlačována a spousta žen o ní ani neměla ponětí.
  • A právě použití antikoncepce a povědomí o ní chtěla Margaret Sanger změnit. A povedlo se.

V roce 1957 byly do prodeje vypuštěny první antikoncepční pilulky. Jmenovaly se Enovid a zpočátku byly prodávány pouze jako lék na poruchy menstruačního cyklu. Přídomek antikoncepčních pilulek získaly až o dva roky později – a změnily životy ženám po celém světě.

Pravidelností k úspěchu

V případě hormonální antikoncepce v podobě pilulek je důležitá zejména pravidelnost. Aby byla ochrana proti otěhotnění spolehlivá, je důležité si brát pilulku každý den. Co se týče času, brát pilulku každý den ve stejný čas je praktické, neboť díky tomu se z braní pilulek stane zvyk. Z medicínského hlediska je lpění na stejném času zbytečné.

Zdroj foto: poom jung / Shutterstock.com

Vysadit, či nevysadit

Spousta žen se domnívá, že je potřeba čas od času hormonální antikoncepci vysadit. Ale není tomu tak. Užívání hormonální antikoncepce je bezpečné po neomezeně dlouhou dobu. Pokud je zdravotní stav ženy v naprostém pořádku, nehrozí jí dlouhodobým užíváním žádná rizika. Jediné, co se může v průběhu let změnit je značka antikoncepce, neboť ženské tělo se neustále mění – a občas je potřeba změnit hladinu dodávaných hormonů.

Po antikoncepci se přibírá?

Asi nejčastějším mýtem spojeným s užíváním hormonální antikoncepce je přibírání na váze. Pokud žena začne přibírat poté, co začala užívat hormonální formu antikoncepce, může se jednat o nahromaděnou vodu, která brzy odejde. Nikdy ovšem nebyla dokázána žádná přímá souvislost mezi užíváním hormonální antikoncepce a přírůstkem na váze. Toto je opravdu pouze mýtus.

Pseudomenstruace a vliv antikoncepce na plodnost

Jakmile začne žena užívat hormonální antikoncepci, během doby, kdy prášky neužívá, její tělo prodělá takzvanou pseudomenstruaci, která je oproti té klasické méně bolestivá a pro ženy příjemnější.

  • Jenomže právě kvůli této pseudomenstruaci mají ženy strach, že jakmile antikoncepci vysadí a začnou se pokoušet otěhotnět, budou mít problémy.
  • Ani v tomto případě ale nebyla zjištěna žádná spojitost mezi užíváním hormonální antikoncepce a neplodností.

Jakmile žena antikoncepci vysadí a vrátí se jí její původní „přirozená“ menstruace, šance na otěhotnění jsou stejné jako v době, než začala antikoncepci užívat.

Zdroj foto: WindNight / Shutterstock.com

Přeskakování menstruace

S pomocí prášků se dá snadno „přeskočit“ menstruace, pokud by přišla nevhod. A to je naprosto v pořádku. Z medicínského hlediska nehraje takovou roli, zda menstruujete každý měsíc, nebo občas nějaký vynecháte. Rozhodně neplatí, že žena musí menstruovat pravidelně, to je pouze přežitek.

Pilulky fungují okamžitě po prvním užití

Jak je to s účinností pilulek? Od jaké doby chrání ženské tělo před nechtěným početím? Odpověď na tuto otázku je poněkud složitější. Záleží totiž na tom, kdy žena s užíváním pilulek začne. V případě, že je začne užívat do pěti dní od konce menstruace, je chráněna okamžitě. Pokud je ale začne brát později, musí počkat alespoň týden, než začnou účinkovat. A co se pilulek progestinové antikoncepce týče, ty začínají účinkovat po dvou dnech od prvního požití pilulky.

Doufáme, že jsme vám v předchozích řádcích vyvrátili některé mýty a dozvěděly jste se něco o nového hormonální antikoncepci.

 

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)