Finské Helsinki jsou pro turisty jedním z nejpopulárnějších měst v Evropě. Každého přeci láká poznat proslulou severskou atmosféru a jedinečný životní styl, který nenajdete nikde jinde na světě.
Kam se ovšem v Helsinkách podívat, kde se ubytovat a jak se po městě vůbec pohybovat? Dnes společně najdeme odpovědi na tyto a i další frekventované otázky.
Jaká je historie Helsinek?
Helsinki nabízejí každému návštěvníkovi ode všeho trochu. Na své si tady přijdou jak milovníci jídla, tak i obdivovatelé památek a samozřejmě příznivci přírody. Jak asi všichni víme ze zeměpisu, Helsinki jsou hlavním městem Finska již dlouhou řadu let. Už od svého založení v roce 1550 jsou hospodářskou a nyní i turistickou bránou do severského regionu. Na rozloze přibližně 715 km² žije zhruba 650 tisíc obyvatel.
Zajímavostí ovšem je, že se Helsinki nerozkládají pouze na pevnině, ale jejich rozloha přesahuje i na více než 300 malých ostrůvků na severní straně Finského zálivu v Baltském moři. V polovině 17. století se ale Helsinki nacházely více ve vnitrozemí, a proto v roce 1640 královna Kristýna rozhodla, že budou přesunuty blíže k moři. V průběhu 18. století bylo město několikrát přestavěno, neboť jej sužovaly četné požáry a bohužel i válečné konflikty. Hlavním městem Finska se Helsinki staly až po vyhlášení nezávislosti v roce 1917.
Počasí v Helsinkách
Počasí Helsinki je celkem předvídatelné, takže se dá snadno určit, kdy je nejlepší doba na navštívení právě tohoto města. Vlhké klima je ovlivněno Golfským proudem, takže na lehká trička a žabky můžete velice rychle zapomenout. Helsinki se totiž řadí mezi nejseverněji položená hlavní města na světě, takže očekávejte i kruté mrazy.
Do Helsinek se vydejte především v létě. I když je letní sezóna poměrně krátká, neboť trvá pouze od poloviny června do konce srpna, jsou povětrnostní podmínky v tomto období velice příjemné. Po opadnutí ranních nízkých teplot můžete obléct lehké oblečení. Počítejte ale s tím, že jakmile slunce začne padat za obzor, velice rychle se zase ochladí.
Doprava v Helsinkách
Hlavním způsobem dopravy do finského hlavního města je použití Helsinki Airport. V současné době je využíváno hlavně mezinárodní letiště Vantaa se dvěma terminály, které ročně obslouží zhruba 13 milionů pasažérů. Přímým leteckým spojením z Prahy se do Helsinek dostanete asi za 2 hodiny s cenou letenky lehce přesahující 3000 Kč.
Do Helsinek se můžete dostat i lodí. Například trajekt Tallinn – Helsinki jezdí pravidelnou trasu, avšak cesta s ním není zrovna nejrychlejší. Jakmile si ale zvolíte k dopravě do finského hlavního města rychlý člun, dostanete se do něj přibližně za 90 minut.
Po samotném městě je nejlepším dopravním prostředkem Helsinki metro s celkem 17 stanicemi. I když jich je jenom 6 podpovrchových, podzemka zajišťuje významné přepravní kapacity. Jejím kolejištěm se navíc proplétá tramvajová dráha pro 15 pravidelných linek. Zbytek dopravy je realizován za pomoci autobusů a částečně také přívozů.
Ubytování v Helsinkách
Možností ubytování v Helsinkách je opravdu hodně. Záleží pouze na vás, zda zvolíte Airbnb nebo se poohlédnete na internetu v rubrice Helsinki hotels. Ať už budete bydlet kdekoliv, plně si užijete atmosféru tohoto nádherného města. Mimo soukromých bytů a hotelů se můžete ubytovat i v pohodlných apartmánech v centru. Ubytování si určitě zařiďte ještě před odletem, abyste na letišti nemuseli zmatkovat.
Město je populárním turistickým centrem a většinou je i první zastávkou pro turisty cestující do Finska. Nachází se tady řada velice významných a nádherných památek Helsinek, které rozhodně musíte při svých cestách navštívit.
Finský hrad
Jednou z nejvýznamnějších staveb je bezpochyby Suomenlinna (v překladu Finský hrad). Z pevniny se na něj trajektem dostanete přibližně za 15 minut, což rozhodně není dlouhá doba. Zajímavostí je, že tato pevnost je součástí Finska až od roku 1918. Předtím totiž patřila Švédům.
Pevnost je vystavěna na 5 ostrovech, které jsou vzájemně propojeny několika mosty. V současné době se zde nachází nejenom muzeum, ale také útulný hotel. Po dlouhé cestě se můžete uvelebit v několika barech a restauracích, kde si bez většího ostychu můžete vychutnat i alkohol. Vodka je v podstatě národním nápojem. Oblast Suomenlinna je navíc od roku 1991 zapsána na seznam kulturního dědictví UNESCO.
Trhové náměstí a prezidentský palác
Přímo v centru Helsinek se nachází Trhové náměstí, ve finštině zvané jako Kauppatori. Na jeho severní straně určitě nepřehlédněte radnici a prezidentský palác. Na opačné straně pak můžete obdivovat starou tržní halu Kauppahalli, v níž lze nakoupit čerstvé ryby, ovoce nebo zeleninu. Pravidelné trhy se ale konají i na samotném Tržním náměstí.
Na východ od Tržního náměstní se pak nachází ostrov Katajanokka, na němž je vystavěno několik secesních budov. I zde se můžete zastavit na vodku, dobrou kávu nebo místní speciality v řadě restaurací a kaváren. Středobodem celého ostrova je katedrála Uspenski vystavěná na konci 19. století. Stojí na malém kopečku a je postavena z tisíců pálených cihel.
Senátní náměstí s nejstarším domem a bílou katedrálou
Až se budete procházet po Helsinkách, zajděte se podívat kousek dál od přístavu. Nachází se zde krásné Senátní náměstí, kde můžete obdivovat třeba nejstarší kamenný dům v centru finského hlavního města. Postaven byl v roce 1757 a nese jméno po obchodníkovi Johanu Sederholmovi. Vaší pozornosti by neměl uniknout ani Vládní palác, jenž je součástí University of Helsinki.
Zábava v Helsinkách
Helsinki jsou nejenom turistickým, ale i sportovním a kulturním centrem. Jako všude jinde se zde hraje hokej, a to hlavně v klubu Jokerit Helsinki. Každoročně se zde koná také soutěž krásy Miss Helsinki, která přitahuje zraky nejenom místních mužů.
Na čem si v Helsinkách pochutnáte?
Pokud patříte k milovníkům dobrého jídla a pití, rozhodně byste měli navštívit Strindberg Café, kde si míchají vlastní kávové směsi. Tak dobrou kávu s jedinečnou chutí jen tak někde neochutnáte. Když už tady budete, nezapomeňte si objednat taky Laskiaispullu. Pod tímto hodně krkolomným názvem se skrývá sladké pečivo připomínající koblihu z kynutého těsta rozříznutého napůl a naplněného mandlovým krémem. Hotová lahůdka!
Když už budete ve Finsku, musíte ochutnat místní rybí speciality! Finové jsou v přípravě a podávání ryb naprostými mistry, takže se budete nad jejich lokálními pokrmy jenom oblizovat. Ochutnejte třeba Paistetur silakat, což je smažený baltský herink. Oblíbený je i losos, síh severní nebo štika. A pokud nemáte hluboko do kapsy, vychutnejte si v poklidu také vynikající místní kaviár.
Helsinki za návštěvu rozhodně stojí. Z Prahy se do nich dostanete asi za 2 hodiny, takže o jejich navštívení určitě popřemýšlejte!
Tipy na další zajímavá města světa