Pokud máte rádi různé speciality, máme tu pro vás recept jak připravit domácí hamburger z mletého masa. Přinášíme vám i několik tipů na ty nejlepší domácí housky na hamburger.
Kde vznikl hamburger?
Chvála patří tomu, kdo poprvé připravil hamburger z mletého masa, vložený mezi rozkrojenou bulku, doplnil ho chutným dresinkem a čerstvou zeleninou. Dal totiž labužníkům po celém světě k dispozici lahodný pokrm, co rychle zasytí a jeho příprava není příliš náročná a ani nezabere fůru času.
Jak sám jeho název napovídá, má hamburger souvislost s německým Hamburkem. Možná proto, že právě odtud pocházela spousta přistěhovalců do USA, kteří zde koncem 19. století hledali nový život a recept na hamburger si přivezli s sebou. Dnes už si hamburger spíše spojujeme právě s Amerikou než s Německem, které je jeho zemí původu. Dané je to pravděpodobně americkou společností McDonald, jež si na přípravě hamburgerů založila svůj úspěšný byznys, jež jim kvete po celém světě.
Jak připravit hamburger z mletého masa?
Svým způsobem je hamburger geniálně jednoduchý. K jeho přípravě není nutné mít kdovíjaké kuchařské dovednosti. Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je krása. A hamburger je krásným příkladem fastfoodu, jehož asi nejznámějším a světově nejrozšířenějším představitelem je právě už zmíněný McDonald. Do přípravy vlastních domácích hamburgerů se však pustily i mnohé restaurace, z nichž některé už patří mezi vyhlášené a hosty vyhledávané. Dnes burgrárnu najdete v každém větším městě. Tyto podniky se neustále těší vzrůstající oblibě. Přitom každá se předhání ve své specialitě, ať už je to originální dip nebo obloha.
Ale pozor, to neznamená, že se s hamburgerem nelze vyhrát doma ve své vlastní kuchyni. Vždyť i příprava hamburgeru může být skvělým kulinářským zážitkem. A čím kvalitnější suroviny na něho použijete, tím lepšího výsledku dosáhnete.
Jak ochutit maso na hamburger?
Co se výběru masa týká, fantazii se meze nekladou. Už se vyrábějí hamburgery z vepřového masa, drůbežího i rybího masa, i když ověřenou klasikou je hamburger z hovězího masa. Mělo by být trochu prorostlé, protože právě tuk dává burgeru při opékání tu správnou chuť. Máte-li rádi přehled o tom, co vlastně mleté maso obsahuje, pomelte si ho raději sami doma. Lze k tomu využít i různé odřezky hovězího masa, které vám zůstalo z přípravy jiných pokrmů. Mleté maso by mělo mít nějakou strukturu, a ne se tvářit jako beztvará pasta.
Samozřejmě nesmíte zapomenout na ochucení masa. Ale pozor – nepřipravujete sekanou. Hamburger totiž sekanou připomíná pouze použitou základní surovinou. Mletou směs proto ochutíte pouze solí a pepřem a dobře v ruce propracujete. Vajíčko, strouhanku nebo máčenou žemli si nechte na jindy, až se pustíte do karbanátků. Chcete-li mít kuřecí hamburger, tak výsledek nebude tak šťavnatý, jako když součástí směsi bude aspoň ze dvaceti procent tuk. Experti doporučují použít maso z krku. Není tak libové, jako hovězí zadní, tudíž se na hamburger bude výborně hodit.
Pochopitelně, že hodně záleží také na finální přípravě, kdy vytvarovanou placku z mletého masa vložíte na gril. Pečený hamburger na pánvi je další možností, jak ho tepelně opracovat. Hotový hamburger by měl být uvnitř narůžovělý, nikoliv však syrový – ve steakové terminologii tedy medium. Pokud ho budete grilovat déle, ztratí na své šťavnatosti, bude více vypečený. Ale někdo to takto má rád, tak proč nerespektovat různé chutě. Abyste opečený hamburger na grilu dovedli k dokonalosti, nechte ho po grilování chvíli odpočinout. Vstřebá do sebe šťávu, která se uvolnila během grilování, a bude ještě chutnější.
Vepřový hamburger z mletého masa
Jak jsme se již zmínili, klasikou je hamburger z hovězího masa. Lze ho však úspěšně připravit také z vepřového, přičemž dodržíte stejné zásady při jeho přípravě. I zde platí, že lépe je si maso namlít doma. Stačí pak použít pouze sůl a pepř jako ochucovadla. Při grilování je třeba vepřové maso opravdu dobře propéct, aby nebylo uvnitř placky syrové.
Domácí omáčka na hamburger
Spousta z nás dělá tu chybu, že jako dip k dochucení opečeného hamburgeru použije pouze obyčejný kečup (Nebo si vyzkoušejte připravit domácí kečup). Je to rychlé a snadné. Přitom se však nabízejí lepší možnosti, a to připravit si svůj vlastní dip.
Dip ze cherry rajčat
Cherry rajčata jsou k dostání prakticky po celý rok, jedná se tedy o surovinu běžně dostupnou. Na pánev nalijte lžíci rostlinného oleje a krátce na něm opékejte nakrájenou cibuli a česnek. Pak přidejte 250 g rozkrojených cherry rajčat, 50 g krupicového cukru, 50 ml červeného vinného octa. Vše se dochutí solí a pepřem a nechá se do zhoustnutí povařit. Dip je hotový a připravený k podávání.
Češnekový dip ze zakysané smetany
Zakysanou smetanu z kelímku dejte do misky, osolte a dochuťte sušeným česnekem. Pro zvýraznění chuti doplňte nakrájenou čerstvou cibulkou.
Dip z hořčice a majonézy
Majonézu ze sklenice dáte do misky, ochutíte špetkou mleté papriky, lžičkou cukru, osolíte dle chuti a doplníte 2 až 3 lžičkami plnotučné hořčice. Možno přidat i mletý pepř.
Připravte si domácí housky na hamburger
Platí základní pravidlo, že houska na hamburger by správně při podávání měla být teplá. V domácích podmínkách se nejčastěji používá kupovaná brioška, nejlépe posypaná sezamem. Spousta lidí se ptá, kde koupit housky na hamburger. Nejčastěji asi zamíříte do pekařství či supermarketů.
Kdo chce dovést své kulinářské dílo k dokonalosti, upeče si domácí housku. Trochu práce navíc za to určitě stojí.
Domácí bulky na hamburger
Připravte si je podle receptu ZDE.
Veganský hamburger
I když je hlavní ingrediencí při přípravě hamburgeru maso, nikde není napsáno, že si nemůžete udělat veganský hamburger třeba z čočky, fazolí nebo cizrny. Velmi chutné jsou veganské burgery z červené řepy.
Hamburger z červené řepy
Červenou řepu je třeba oloupat a uvařit. Pak ji nastrouháte, doplníte nakrájenou cibulí, utřeným česnekem, bylinkami a kořením dle chuti. Aby měla směs správnou konzistenci, zahustíte ji moukou či strouhanku. Z hmoty vytvarujete placky, které ugrilujete nebo opečete na tuku na pánvi.
Čočkový hamburger
K jeho přípravě využijete obyčejnou, nebo červenou čočku, kterou musíte uvařit doměkka. Pak ji dáte do mixéru, doplníte solí, kořením, cibulí, bylinkami a na zahuštění použijete ovesné vločky. Ze směsi vytvarujete placky a dáte je upéci na gril nebo opečete na tuku na pánvi.
Finální úprava
Na konečné úpravě hodně záleží, proto si dejte záležet. Bulku na hamburger rozpulte. Na jednu polovinu nejprve položíte opraný list hlávkového salátu, na něj hotový grilovaný burger, doplníte dipem, na kroužky nakrájenou cibulí, plátkem rajčete a vše přiklopíte druhou půlkou bulky. Kdo chce, může ještě doplnit plátkem sýra.
Domácím hamburgerem si lze zpestřit svůj jídelníček. Šikovný kuchař se dokáže svým výsledným pokrmem přiblížit i hamburgerům, jaké připravují ve vyhlášených restauracích.
Zdroj: whatscookingamerica.net, tasteofhome.com