Přemýšlíte nad koupí grilu? Na trhu existuje celá škála možností. Čeká vás tedy rozhodnutí, který druh grilu si pořídit. Na výběr máte z grilů elektrických, plynových, keramických, peletových, lávových, kontaktních a těch na dřevěné uhlí. Jiný typ grilů si pořídíte do panelákového bytu s lodžií a jiný na obrovskou zahradu u rodinného domku. Jaké jsou hlavní výhody jednotlivých typů grilů? To vše se dozvíte z následujících řádků.
Přímý a nepřímý způsob grilování
Grilování je metoda tepelné úpravy pokrmů. Probíhá buď s pomocí otevřeného ohně, nad hořákem nebo s přispěním topné spirály. U grilování rozlišujeme dva typy: přímé a nepřímé. Při přímém grilování je pokrm vystaven žáru, zatímco při nepřímém se nachází mezi zdroji tepla.
Elektrický gril
Prvním druhem grilů v našem seznamu jsou grily elektrické. Jejich nespornou výhodou je to, že jsou vhodné i do bytů s balkony a terasami, neboť jejich použití na balkoně je bezpečné a jsou navíc i velmi kompaktní a snadné na zprovoznění. Př jejich používání navíc nedochází ke vzniku kouře. Jelikož jsou založeny na principu elektrické energie, k jejich provozu stačí zapojení do elektrické sítě.
Plynový gril
Druhou velkou skupinou grilů jsou grily plynové. Ty jsou určeny k venkovnímu použití a skvěle se hodí na zahrady. Moderní plynové grily jsou vybaveny knoflíky, kterými regulujete jak samotné zapálení hořáků, tak i teplotu ohně. Plynové grily se tak díky tomu řadí vysoko na žebříček grilů s nejsnazší obsluhou.
Keramický gril
Keramické grily se těší ohromné oblibě zejména v Asii. Jejich hlavní výhoda spočívá v tom, že povrchová glazura je odolná, netoxická a zabraňuje popálení. Pokrmy připravené na keramickém grilu chutnají skvěle a gril si udržuje teplo i po vyhasnutí uhlí.
Peletový gril
K výhřevu peletového grilu se používají dřevěné pelety, které celému procesu grilování dodají příjemnou přírodní vůni a vaše pokrmy díky tomu získají typické kouřové aroma a chuť. Navíc si můžete zvolit z jakého dřeva si pelety pořídíte, na výběr je kupříkladu jabloň, ořech, dub či javor. Peletový gril umí skvěle pracovat s teplem a zajišťuje jeho rovnoměrné rozložení.
Lávový gril
Speciálním typem plynových grilů jsou grily lávové. Nad plynovým hořákem jsou umístěny speciální lávové kameny, které vedou skvěle teplo a vytváří požadovaný žár potřebný ke grilování. Porézní vrstva na povrchu kamenů navíc zadržuje tuk, který při grilování z pokrmu odkapává a okamžitě jej vstřebává, čímž zabraňuje nechtěnému hoření, které je spojeno se vznikem škodlivin.
Kontaktní gril
Speciálním druhem elektrických a plynových grilů jsou grily kontaktní. S pomocí elektrického kontaktního grilu bude váš pokrm připraven neuvěřitelně rychle. Plynové kontaktní grily mají hořáky umístěné pod grilovacími plotnami. Oba druhy disponují speciálními odvody pro odkapávání přebytečného tuku.
Gril na dřevěné uhlí
A závěrem nesmí na našem seznamu grilů chybět ani tradiční gril na dřevěné uhlí. Právě díky své tradici, je v Česku velmi oblíbený. Existuje celá paleta velikostí, tvarů i materiálů, ze kterých může být gril na dřevné uhlí vyroben. K dispozici jsou varianty s víkem i bez víka, přičemž ty s víkem se dají používat po celý rok. A pokud jsou navíc ve víku zabudovány i speciální odvětrávací otvory, bude obsluha grilu velmi jednoduchá.
Jednou z možností, jak doma grilovat, je také grilovací kámen, jehož použití je dnes velmi rozšířené.
Ať už si vyberete libovolný druh grilu, mějte na paměti hlavně kvalitu. Pořiďte si takový gril, který vám vydrží léta. Každý máme jiné chutě a jiné možnosti, kam gril umístit. Skvělé grilované pokrmy připravíte jak na elektrickém, tak i na plynovém či kontaktní grilu.
Zdroje: blog.grilykrby.cz, grily-grilovani.cz, grily.cz