Gerbera patří mezi jedny z nejoblíbenějších květin, často jsou gerbery prodávány řezané na okrasu, pěstovat je však můžete bez problémů i na zahradě. Jak o gerberu správně pečovat?
Tyto květiny mají původ v Jižní Africe, u nás v Evropě se začaly pěstovat v 19. století. Pochází z řádu hvězdnicotvarých a z čeledi hvězdnicovitých. Zajímavostí je, že jejich název není vymyšlený, jsou pojmenovány po významném botanikovi. V této době se vyskytuje velké množství kultivarů, jež vznikaly křížením. Původně se jednalo o křížení mezi Gerbera jamesonii a jiným jihoafrickým druhem Gerbera viridifolia.
Gerbera a její druhy
Gerbery (lat. Gerbera) se liší vzrůstem, barvou i vzhledem květů a díky tomu bez problému najdete tu, co vám padne do oka.
Mohou být:
- bílé,
- žluté,
- červené,
- oranžové,
- růžové, někdy má dokonce stejný květ okvětní lístky různých barev.
Gerbera je okouzlující okrasnou rostlinou, jež můžete využít nejen do okrasných kytic, ale také jako pokojovou rostlinu či ozdobu zahrady.
Pěstování gerber
Jak pěstovat gerbery ve výsledku není žádná věda, je však třeba rostlině věnovat náležitou péči. Pokud chcete sledovat vývoj rostliny úplně od začátku, pak je vhodné pořídit semena gerber. Setí se vůbec nemusíte bát, jedná se o jednoduchý proces jako u jiného klíčení. Další možností je pořídit si takzvanou hrnkovou květinu, která se prodává nakvetlá a do několika týdnů plně rozkvete. S takovou rostlinou nebudete mít tolik péče, stačí ji pouze přesadit a umístit na vhodné místo.
Pěstování gerbery ze semínek
- Semena gerber se vysévají v době od března do října, ideálně v sadbovači.
- Vhodná je teplota kolem 20-25 °C.
- Gerbera si žádá výživnou a dobře propustnou zeminu, ideální je směs rašeliny a písku.
- Semínko vložte do důlku v půdě a jemně přihrňte.
- Poté umístěte takto připravená semena do temna, kde počkají zhruba 2-3 týdny.
- Zeminu pravidelně roste, aby nevysychala.
- Pro zmírnění vysychání půdy můžete sadbovač překrýt fólií, tu je nutné odstranit při objevení prvních klíčků.
- Jakmile rostliny dosáhnou 8-10 centimetrů, je načase přesadit gerbery do vhodného květináče.
Pěstování gerbery v květináči
Pro správné pěstování gerber v květináči je velmi důležité také to, kam je umístíte. Obecně není moc vhodné vysazovat tyto rostliny na zahradu, nejen z důvodu náročnosti, ale také proto, že mráz nepřežijí, a bylo by proto nutné je přesazovat při výkyvech počasí. Proto je o mnoho jednodušší pěstování pokojové gerbery.
Tyto květiny mají rády čerstvý vzduch, naopak ale nesnáší dobře průvan. V létě jim vyhovuje teplota kolem 20 °C a slunné místo. V tomto období můžete gerbery bez problému pěstovat ve vzdušném skleníku, případně na balkoně či terase, říká se tomu letnění a rostlinám to prospěje. Díky pobytu na čerstvém vzduchu získá pevnější listy, a navíc bude o mnoho více odolná vůči škůdcům a nemocím.
Péče o gerbery
Gerbera do zahrady je značně náročnou rostlinou pro pěstování z důvodu, že je náchylná na mnoho různých faktorů.
Nejvíce si potrpí na:
- kvalitu půdy,
- ideální teplotu prostředí,
- čistou vodu,
- vyvážený poměr živin,
- náchylnost k nemocem.
Proto se podívejme na jednotlivé body péče o tyto krásné květiny, aby vám co nejdéle vydržely ve špičkové kondici.
Zalívání gerbery
Gerbera je velmi citlivá na kvalitu vody. Nejlepší je voda dešťová, tu však může být obtížné sehnat. Není vůbec vhodné používat normální vodu, z důvodu zasolení či případné mikrobiologické závadnosti. Jestliže se ptáte, jak často zalévat gerbery, pak se nenabízí konkrétní odpověď, substrát by totiž nikdy neměl úplně vyschnout.
Z toho důvodu květinu pravidelně zalévejte odstátou měkkou převařenou vodou. Pro gerbery je vhodnější zalévání takzvaným podmokem, tedy vždy do podmisky. Ačkoliv by substrát měl být stále vlhký, dejte si pozor na přelívání, což by mohlo ještě zvýšit náchylnost na onemocnění a parazity.
Půda
U zeminy je důležité, aby měla dostatek živin a dobře propouštěla vodu. Před použitím byste měli substrát propařit. Pro ještě větší komfort rostliny umístěte na dno květináče drenáž, což mohou být například kamínky, štěrk či hliněné střepy. Pro správný růst rostliny je vhodná směs kompostové zeminy, rašeliny a perlitu, nejlépe v poměru 4:2:1.
Navíc by měla být obohacena ještě o vápenec, tak aby vzniklo kyselé pH kolem 5 – 6,5. Usnadnit si pěstování pokojové gerbery můžete pomocí koupě speciálního substrátu přímo pro tyto rostliny. Gerbery se dokonce dají pěstovat i hydroponicky, to je však velmi náročné na údržbu, a využívá se to hlavně ve velkovýrobě.
S půdou souvisí také výživa, které dosáhnete díky hnojení. Nejdůležitější je podávání hnojiva v době růstu a květu. Hnojit můžete plnou dávkou jednou za 14 dní v závislosti na vegetačním období rostliny, případně můžete také zkusit pětinovou dávku hnojiva při každém zalévání.
Lidé také čtou: Konvalinka vonná – Vše o rostlině
Zazimování gerberů
V zimním období je potřeba je úspěšně zazimovat, aby mohly založit květy. K tomu je vhodné světlé chladné prostředí, ideálně kolem 10 °C. Následně pak v lednu až únoru byste měli rostlinám ještě na 4 týdny teplotu snížit na 5 °C, poté opět zvýšit na původní teplotu. Chladné klima je důležité pro to, aby rostlina mohla načerpat živiny a sílu pro kvetení. Pokud ji budete udržovat v přílišném teple, bude naopak vyčerpávána, navíc více náchylná na napadení škůdci.
Množení gerbery
Jestliže přemýšlíte, jak množit gerbery, věřte, že se nejedná o nic složitého. Není vhodné rozmnožovat je ze semínek, jestliže máte doma koupené rostliny, a to z toho důvodu, že se jedná o geneticky nestálé druhy a vzhledem ke křížení tak nedosáhnete úspěšného výsledku. Jestliže se gerberám ve vaší péči dobře daří, pak můžete při přesazování se pokusit je rozdělit, a tak založit nové rostliny v oddělených květináčích. Vždy myslete na správnou přípravu květináče, což znamená kvalitní zeminu a dostatek živin.
Choroby a škůdci gerber
Gerbera v květináči může být napadena celou řadou škůdců a chorob, mezi nejčastěji patří:
- houby,
- šedá plíseň,
- padlí,
- malí živočišní škůdci.
Nejvíce jsou gerbery náchylné na houbovitá onemocnění. Mezi nejčastější houby patří Phytophthora cryptogena a Verticillium alboatrum, které způsobují vadnutí a následné hnědnutí a odumírání rostlin. Jakmile si všimnete prvotních příznaků, je nutné zakročit a podat květině fungicidní zálivku.
Mezi další časté choroby patří plíseň šedá. Ta může postihnout všechny části rostliny a projevuje se výrazným bělošedým povlakem na postižených částech.
Další častou chorobou je také padlí. Na to také zabírají pouze fungicidy. Důležitý je včasný zákrok, aby to rostlinu nezlikvidovalo. Nejdůležitější je pro ochranu rostliny prevence, což znamená pěstování na slunném a dobře větraném místě. Dále také nepřelívejte substrát, poškodit rostlinu může také špatné zazimovaní.
Mezi nejčastější živočišné škůdce se řadí molice, což jsou malé bílé mušky, mšice a svilušky. Ty vypadají jako malé kuličky na rostlině. Nejčastěji škůdce odhalíte na spodní straně listu. Na květech se někdy vyskytují také třásněnky, které mohou přenášet virová onemocnění.
Doporučujeme: Rostlina bacopa
Využití gerbery
Gerbery jsou velmi oblíbenými okrasnými rostlinami. Nejčastěji jsou prodávány jako řezané květiny, ať už samostatně či do narozeninových nebo svatebních kytic, gerbery a chryzantémy tvoří krásnou kombinaci, lze je však spojit i s mnoha jinými řezanými květinami, jako jsou například růže či kaly.
Ačkoliv se jedná o poměrně netradiční rostlinu, co byste pravděpodobně zvolili pro pěstování v květináči, věřte, že se veškerá snaha vyplatí. Květy gerber jsou totiž opravdu okouzlující a skvěle doplní každý interiér, právě i díky množství různých barev.
Nejvíce se hodí pěstování nízkých kultivarů, co dosahují zhruba 30 centimetrů, a díky tomu se tak snadno dají pěstovat i v bytě.
Zdroj: vikaspedia.in
Tipy na další rostliny