Plemena psůŽivotní stylZvířata

Francouzský buldoček. Co musíte vědět před pořízením?

Francouzský buldoček. Co musíte vědět před pořízením?

Francouzský buldoček je jedním ze světově nejpopulárnějších malých psích plemen. Jeho miniaturní rozměry, roztomilý vzhled a hravá povaha dobývají srdce chovatelů již dlouhá desetiletí. Pojďte se s námi podívat, jakou má tento miniaturní společník povahu, jak se o něj starat a na co je třeba dát si při jeho chovu pozor.

Původ plemena

Původ francouzského buldočka není úplně přesně znám. Je však jasné, že vychází z tibetské dogy, která byla využívána jako válečný pes, pomocník při lovu a ochranu svého pána i jeho majetku. Postupně z ní však byly vyšlechtěni menší psi, jež více vyhovovali populárním kratochvílím, jako byly psí zápasy nebo zápasy s býky, od kterých je právě odvozen název buldok (s anglického bulldog – doslova „býčí pes“).

Francouzský buldoček
Zdroj foto: Izergil / Shutterstock.com

Obecně se předpokládá, že se do Francie tito psi dostali s Angličany, jež z domoviny vytlačila průmyslová revoluce, avšak jiná teorie předpokládá, že se vyvinuli křížením přímo na území Francie. Psi dogovitého typu byli totiž na jejím území chování již Kelty.

Vzhled Buldočka

Buldoček je malý pejsek, pro nějž je typická relativně velká hlava s krátkým čenichem a velkýma kulatýma ušima. Uši francouzského buldočka jsou posazené vysoko na hlavě, vzpřímené a vytočené směrem ven. Pro jejich vzhled se jim často přezdívá „netopýří“.

I přes jeho malé rozměry má buldoček poměrně dost osvalené tělo a silné končetiny. Celé tělo je zakončeno krátkým a nízko neseným ocáskem. Srst buldočků je krátká, lesklá a měkká. Buldoček dosahuje výšky okolo 24-35 cm a v dospělosti váží maximálně 14 kg. Štěně francouzského buldočka pak neváží více než 300 gramů.

Francouzský buldoček vs bostonský teriér

Podíváte-li se nezkušeným okem na bostonského teriéra a francouzského buldočka, nejspíše nepoznáte rozdíl. Přesto však existují různé nuance, díky kterým tyto plemena od sebe snadno odlišíte. Podívejte se na naši přehlednou tabulku a zjistěte, který z těchto pejsků bude pro vás tím nejvhodnějším.

Bostonský teriér

  • Průměrná výška: 38-43 cm
  • Váha: Pes – 5-11 kg
    Fenka – 3-9 kg
  • Věk dožití: 13-15 let
  • Srst: krátká, lesklá, velmi hustá
  • Postava: delší nohy, atletická, špičaté uši

Francouzský buldoček

  • Průměrná výška: 24-35 cm
  • Váha: Buldoček pes – 9-14 kg
    Buldoček fenka – 8-13 kg
  • Věk dožití: 10-14 let
  • Srst: krátká, lesklá, měkká
  • Postava: krátké nohy, podsaditá, mohutnější, zakulacené uši

Na první pohled od sebe tyto dvě plemena rozlišíte výškou a vzhledem postavy. Bostonský teriér je atletičtější a také vyšší. Druhým klíčovým znakem jsou uši, které má na rozdíl od buldočka špičaté. Oba psi jsou velmi hraví a společenští. Bostonský teriér však potřebuje o něco více pohybu než francouzský buldoček a je také inteligentnější.

Mops nebo francouzský buldoček?

Hodně lidí také řeší, zda si do bytu pořídit francouzského buldočka nebo mopse. To záleží čistě na tom, zda si chcete více zasportovat a užívat si se psem pobyt na čerstvém vzduchu nebo si vystačíte s občasnou procházkou. Buldočci totiž potřebují mnohem více pohybu než mopsíci a pravidelné sportování je pro ně klíčové. Zároveň však také hodně slintají a úklid slin z nábytku by tak pro vás neměl u buldočka představovat problém. Rozhodnutí je tak čistě na vás.

Barvy

Francouzského buldočka nerozdělujeme do žádných podtypů. Můžete se sice setkat například s pojmem americký buldoček, zde jde však již o plně samostatné plemeno a jedná se již o plně vzrostlého buldoka, jehož váha dosahuje klidně i 50 kg.

V zásadě tak buldočky dělíme pouze podle barev. Jaké barvy plemena jsou oblíbené?

  • šedá
  • hnědá
  • černá
  • béžová
  • modrá

Modrá barva je u francouzských buldočků extrémně vzácná, avšak z hlediska standardů se nejedná o povolenou barvu v PP. Na tento fakt je třeba si dát velký pozor, obvykle se totiž nejedná o čistokrevného psa. Připuštěny naopak jsou různé bílé či černé skvrny a žíhání.

Povaha francouzského buldočka

Francouzský buldoček je extrémně společenské a hravé plemeno, které se rádo mazlí. Právě z tohoto důvodu potřebuje francouzský buldoček kontakt s lidmi a dlouhou dobu o samotě zkrátka nesnese. Je skvělý i pro menší děti, protože je jeho temperament zcela nekonfliktní a všechno bere jako hru. Samozřejmě se ale nic nesmí přehánět a k pejskovi je nutné chovat se s láskou a opatrností, kterou bude opětovat stejnou mincí.

Štěně francouzského buldočka

Štěně buldočka je velmi malé (váží asi jen 200-300 gramů) a zezačátku jej proto rozhodně není radno přetěžovat dlouhým cvičením nebo procházkami. Je tak dobré jej nejdříve naučit zvykat si na své prostředí, ostatní členy rodiny i domácí zvířata. Po zhruba 4 měsících jej pak můžete začít brát na zhruba půlhodinové procházky. Trénink pak může rovněž začít zhruba v tomto období.

štěně francouzského buldočka
Zdroj foto: Sbolotova / Shutterstock.com

Výcvik

Francouzští buldočci mají tendenci k předvádění a také tvrdohlavosti, díky čemuž vás prostě nikdy nebude poslouchat na sto procent. Musíte tak být vybaveni velkou dávkou trpělivosti a důslednosti. Přesto je však buldoček relativně poslušný, chytrý a chápavý. Vše však musí probíhat formou hry, protože povinnosti jednoduše odmítá. Pozor pak na zvyšování hlasu nebo dokonce fyzické tresty, ty vám v očích buldočka velmi ublíží a jeho důvěru už si nikdy nemusíte získat zpět.

Díky šlechtění se však naštěstí nejedná o žádné agresivní plemeno, které by se rozběhlo za vším, co uvidí. Jeho trénink tak můžete omezit čistě na základní poslušnost. Klíčovým však je dostatečná socializace a seznámení s okolným prostředím. V opačném případě totiž dokáže být bázlivý a jeho hravost se tak z něj vytrácí.

Péče o francouzského buldočka

Péče o francouzského buldočka není nijak složitá. Je nezbytné mu dodávat dostatek lásky, věnovat mu pozornost a hrát si s ním. Zároveň vyžaduje také jistou míru sportovního vybití, takže jej každý den berte alespoň na hodinku na čerstvý vzduch. Pozor však na extrémně teplé či studené počasí, které jednoduše nesnáší. Buldoček je pak přímo ideálním psem do bytu, kde se dá teplota regulovat, aby odpovídala jeho potřebám.

Co se péče o srst týče, zvýšená pozornost je nezbytná především v období línání francouzského buldočka. Je-li správně živen, srst mu vypadává jen málo a není nezbytné ani pravidelné vyčesávání. Nutné je však při koupelích využití dostatečně kvalitních šamponů a jiných přípravků.

Francouzský buldoček a děti

Francouzský buldoček nemá s dětmi ten nejmenší problém a jejich přítomnost si dokonale užije. Samozřejmě je však dávat pozor na to, aby se děti k pejskovi chovali slušně a nijak mu (byť nechtěně) neubližovali. I pohár buldočí trpělivosti může přetéct, je-li mu ubližováno.

Krmení francouzského buldočka

Stejně jako i ostatní buldoci mají i ti francouzští tendenci se přejídat. Z tohoto důvodu je nezbytné dbát na opravdu pravidelné a přísně sledované krmení. Ideální je pak dávku rozdělit do více částí během dne (2-3) a vždy nasypat novou. Pokud totiž necháte granule v misce celý den, můžete si být jisti, že ji buldoček okamžitě sní.

Samotné složení jídla pak záleží na aktivitě pejska a jeho věku. Používejte však pouze kvalitní granule s vysokým obsahem masa a šetrným zpracováním, protože buldočci jsou náchylní k různým kožním onemocněním a alergie se u nich objeví mnohem snáze než u jiných plemen.

Zdravotní problémy

Jedním z nejčastějších zdravotních problémů u francouzských buldočků jsou alergie. Ty mohou být způsobeny mnoha příčinami, například kontaktem s prádlem vypraným v dráždivém pracím prostředku, nesnášenlivostí k čistícím prostředkům na podlahu nebo i nesprávně zvolenou stravou.

Dalšími problémy jsou u buldočků infekce očí a uší nebo problém s reprodukcí, kdy je často vyžadováno umělé oplodnění a porod císařským řezem. Buldočci mohou také trpět na nadýmání nebo chrápání, které je dáno hutnými dýchacími cestami.

Proč si pořídit francouzského buldočka

  • Je to skvělý rodinný pes milující děti
  • Je hravý, energický a veselý
  • Hodí se do bytu
  • Nevyžaduje složitý výcvik
  • Péče o něj je snadná i pro začátečníky

Proč si francouzského buldočka nepořizovat

  • Dokáže slintat, chrápat a prdět
  • Je tvrdohlavý a není vhodný pro sportovní aktivity
  • Nedokáže být sám

Je perfektním plemenem pro začátečníky

Francouzský buldoček je skvělou volbou pro všechny, kteří mají pouze omezené ubytovací prostory, ale přesto jim nějaký společník chybí. Je nenáročný na výcvik i výchovu a jediné, co od svého páníčka potřebuje, je neutuchající láska a pozornost. Všechno však bere jako hru a pro přísné majitele dbající na pevnou ruku se příliš nehodí.

Co může jíst francouzský buldoček?

Díky své náchylnosti na alergie je nutné buldočkovi podávat pouze krmivo bez obilovin s vysokým obsahem masa. Je také dobré, pokud se v krmivu nachází přírodní příměsi pro posílení kostí či stav srsti.

Co nesmí jíst francouzský buldoček?

Buldoček má sklony k obezitě, proto jej nesmíte nechat jíst vše, co kde najde. Často a rád se například hrabe v odpadcích či zbytcích jídla, čemuž musíte zamezit. Není také vhodné mu podávat nekvalitně zpracované granule s příměsí obilovin.

Jaké granule pro francouzského buldočka?

Francouzský buldoček sní prakticky všechno, co mu dáte, takže značka ani typ granulí nejsou důležité. Klíčové však je, aby měly dostatek kvalitních bílkovin a ideálně byly také obohaceny o vitamíny a minerály z přírodních zdrojů.

Zdroje: pdsa.org.uk, dogtime.com, akc.org, thekennelclub.org.uk


Další oblíbené psí plemena

Share this post

About the author