BydleníPokojové rostlinyRostliny a květiny

Filodendron: Jak na pěstování, množení a kam ho umístit?

Znáte pokojovou rostlinu filodendron? Pokud ne přečtěte si více o téhle zelené rostlince více. Poradíme jak na pěstování a rozmnožování.

O rostlině Filodendron

Filodendron (lat. philodendron) je stálicí mezi pokojovými rostlinami. Poznáte ho zejména tvarem jeho listů a také krásně sytou zelenou barvou, která do interiéru vnáší kus přírody.

Mezi nejznámější druhy filodendronu patří:

  • Filodendron erubescens (lat. philodendron erubescens)
  • Filodendron popísanvý (lat. philodendron scandens)

Určitě si ho v bytě ihned všimnete vzhledem k jeho impozantnímu vzrůstu. Jak filodendron pěstovat, aby se mu u vás dařilo?

Odkud pochází?

Domovinou filodendronů jsou tropické deštné lesy. Až odtamtud putovaly do Evropy, kde si ihned získaly srdce zdejších zahrádkářů a milovníků rostlin, kteří si rozšířili svoji sbírku exotických rostlin. Nám to nyní už tak nepřijde, protože filodendrony v evropských obydlích zdomácněly a staly se běžnou pokojovkou.

list filodendron
Zdroj foto: tuu sitt / Shutterstock.com

Přečtěte si také Monstera: Oblíbená pokojovka

Filodendron vynikne jako solitér v obývacím pokoji, hodí se i do kanceláří, kde vytváří příjemnou atmosféru pro výkon práce. Popínavé druhy můžete mít prakticky v každém interiéru.

Je filodendron jedovatý?

Filodendron je jedovatý – požití listů může způsobit podráždění dutiny ústní a trávicího traktu. Je třeba proto dávat pozor, a hlavně ji chránit před dětmi nebo domácími zvířaty. Otrava se pak projeví jako zvracení, průjem a nevolnost. Pokud by se šťáva z této rostliny dostala do očí, může způsobit i závažný zánět spojivek.

Jak pěstovat filodendron

Výhodou filodendronů je jejich malá náročnost na pěstování. Spokojí se i se stinným stanovištěm, protože většina druhů nemá ráda přímé sluneční paprsky. Ani v pralese na ně slunce přímo nepraží, protože tam rostou ve stínu velkých stromů. Náročné jsou však na vyšší vzdušnou vlhkost, tudíž byste jim měli pravidelně rosit listy.

Půda by měla být vlhká a teplota by neměla klesat pod 13 °C. Na chlad jsou náchylné zejména kořeny, takže na zimu je vhodné květináč obalit izolačním materiálem – například postavit na korek nebo polystyren. Podstatné je vyhnout se při pěstování filodendronů výkyvům teploty. Ta by měla být, pokud možno, stálá.

rostlina filodendron
Zdroj foto: SEE D JAN / Shutterstock.com

Kam umístit filodendron?

Při výběru vhodného místa pro filodendrony respektujte jejich potřebu nepřímého světla bez slunečních paprsků. Tam, kde by na ně stále slunce upíralo své paprsky, se jim moc líbit nebude. Kořenový systém této rostliny vyžaduje substrát, jenž bude stále trochu vlhký. Takže od března do srpna filodendron pravidelně zaléváme a jednou týdně rosíme listy.

V zimě není nutné dbát na pravidelnou zálivku, to můžete trochu omezit. Na druhou stranu však není vhodné, aby substrát v zimě úplně vyschl. Pozor byste si ale měli dát na promáčení substrátu, který rostlině také nesvědčí.

V době vydatné zálivky také rostlině dopřejte klasické tekuté hnojivo pro pokojové rostliny, a to jednou za dva týdny.

Jak na popínavý filodendron?

Filodendrony mají vzdušné kořeny. Když konce kořenů popínavých druhů zapíchnete do zeminy, zlepší se tím přívod životodárné vody k listům. Popínavé filodendrony potřebují mít oporu v podobě hůlky. Jestliže pěstujete převislý druh, zaštipujeme výhony, čímž podpoříte bohaté větvení.

pěstování filodendron
Zdroj foto: Amverlly / Shutterstock.com

Žlutnutí a slzení listů filodendronu

Může se stát, že listy filodendronu na okrajích slzí. Znamená to většinou převlhčený substrát. Pak je tedy nutné omezit zálivku. Příliš vody způsobuje i to, že listy změní barvu do žlutého odstínu. Při zalévání vápenitou vodou nebo když substrát vyschne, špičky listů hnědnou. Podle tohoto snadno poznáte, co rostlině chybí a jak napravit svoje chyby v jejím pěstování.

Přesazování a rozmnožování filodendronu

Mladé rostliny každým rokem přesazujeme do většího květináče, čímž se podpoří jejich růst. Vhodné je použít rašelinový substrát nebo středně těžkou humózní zeminu. Starší filodendrony pak už nepřesazujeme každoročně, jen jim vyměníme horní vrstvu substrátu.

Filodendron patří k vděčným pokojovým rostlinám, do jejichž pěstování se může pustit s klidem i začátečník.


Tipy na další pokojové rostliny

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)