BydleníPokojové rostlinyRostliny a květiny

Fíkus – Jak na pěstování pokojovky? Druhy a množení

Hledáte-li ideální pokojovou rostlinu, jež nevyžaduje tolik péče, a přitom se jí vede dobře, pak by určitě stálo za to se zajímat o fíkus. Má zajímavý vzhled, je nenáročný, a jako bonus navíc umí čistit vzduch. Jak pěstovat fíkus?

O rostlině fíkus

Fíkusy (lat. Ficus) pocházejí z Indie, kde v přírodě dorůstají až několik metrů, v našich podmínkách ale vyrostou maximálně do dvou metrů. Nepotřebují ke svému růstu přímé sluneční světlo, vyhovuje jim více rozptýlené, a nevadí jim ani teplo v místnosti. K dispozici máme hned několik exemplářů.

Druhy fíkusu

  • Fíkus pryžodárný (lat. Ficus elastica) – při poranění roní mléčnou šťávu. Listy má tmavě zelené, kožovité.
  • Fíkus benjamín (lat. Ficus benjamina) může mít panašované listy, velmi dobře se tvaruje, takže je možné z něho vytvořit také bonzaj. Patří mezi nejoblíbenější druhy fíkusů, který najdeme v mnoha domácnostech a kancelářích.
  • Fíkus lyrovitý (lat. Ficus lyrata) má název podle zajímavých listů ve tvaru lyry.
  • Fíkus plazivý (lat. Ficus pumila) – pokojová rostlina plazivá, jež má drobné listy ve světlezelené barvě.
fíkus
Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Je fíkus jedovatý?

Áno, pozor dávejte, pokud máte děti nebo domácí mazlíčky. Zejména pro ně může být fíkus jedovatý a způsobit dermatitidu a poškození pokožky.

Pěstování fíkusů

Fíkusy jsou oblíbenými pokojovými rostlinami do prostředí kanceláří. Nevadí jim, když si je postavíte dále od okna na svůj pracovní stůl. Dobře porostou i tam, kde není přímé světlo. Díky kožovitým listům, jimiž jsou fíkusy vybavené, snášejí bez problémů i sušší vzduch, jenž se v zimě line od radiátorů. Když je budete pravidelně zalévat odstátou vodu tak, aby v podmisce nebyla voda, odmění se vám fíkusy hezkým vzrůstem. Hlavní podmínkou je nenechat vyschnout zeminu v květináči.

Zdroj foto: Olga Miltsova / Shutterstock.com

Další oblíbené pokojovky


Hnojení fíkusů

Fíkusům bude prospívat pravidelné hnojení tekutým hnojivem. To jim dopřejeme jednou za 14 až 21 dnů. Pokud zvolíme hnojivo s vyšším obsahem dusíku, dočkáme se silnějšího kmene. Pamatujte si, že fíkus nemá rád časté stěhování z místa na místo. Jakmile si někde zvykne, stanoviště si oblíbí a nerad ho mění. Pokud mu prostředí náhle změníte, může i shodit zelené listy. Někdy se z toho šoku, že jste ho přemístili jinam, ani nemusí vzpamatovat a rostlina celá zajde. Na vině bývá většinou jiná teplota vzduchu nebo jiné jeho proudění.

Jak se starat o fíkus?

I když je fíkus nenáročný, tak na přelití si dávejte pozor. To opravdu nemá rád, a jestliže už k tomu dojde, tak většinou opadají zežloutlé listy v důsledku toho, že mu hnijí kořeny. Je-li naopak substrát příliš suchý, listy fíkusu budou hnědnout a zaschnou. Časem určitě odhadnete, kolik vody bude právě ten váš fíkus potřebovat.

fikus pěstování
Zdroj foto: Ilina Yuliia / Shutterstock.com

Přesazování fíkusu

Na jaře můžeme fíkusy přesadit do větší nádoby a nového substrátu, což vede k jejich rychlejšímu růstu. Platí ovšem jedno pravidlo, že k tomuto kroku bychom se měli uchýlit až v době, kdy je květináč pro rostlinu malý a její kořeny vylézají ven. Novou nádobu kupujeme maximálně o dva až tři centimetry větší. Více ne, protože fíkusu by se v příliš velkém květináči nedařilo. Například hodně vzrostlé rostliny ve velké nádobě přesazovat nemusíme. Stačí jim vyměnit vrchní část zeminy za novou, jež jim také prospěje.

Množení fíkusu

Nejčastěji se fíkus množí řízkováním. Zkuste ustřihnout tenkou větvičku a dát ji do vody. Za nějaký čas pustí kořínky. Rostliny je možné i hřížit, kdy větvičku zasadíme do substrátu. Můžete použít i stimulátor, jenž růst kořínků podpoří.

Škůdci a choroby fíkusu

Fíkusy jsou natolik odolné pokojové rostliny, že jim většinou škůdci neškodí. Netrpí také na choroby. Jestliže ho něco napadne, tak je to většinou sviluška nebo červci. Platí na ně postřik insekticidy, které se ve dvoutýdenních intervalech nechají třikrát za sebou nasáknout do půdy, v níž červci v kořenech rostliny přežívají. Proti sviluškám stříkáme insekticid na listy rostliny.


Tipy na další pokojové rostliny

Share this post

About the author

Dobrý den. Mé jméno je Jana Fojtíková. Jsem mámou dvou dětí a velký nadšenec do psaní. Tato záliba mě drží už od doby, co jsem se v první třídě naučila vládnout perem a poznávat písmena. Kromě rodiny k mým koníčkům patří historie, procházky přírodou, kynologie, akvaristika a také četba knih, klidně i v elektronické podobě.