Pokud chcete ozvláštnit svou zahrádku a už nevíte, jakou zeleninku byste zasadili, zkuste třeba fialový květák. Ano, čtete správně. Nejedná se o žádnou hříčku přírody – jedná se jednoduše o odrůdu „klasického“ květáku. Jak jej pěstovat a v čem se liší?
Fialový květák versus bílý květák
Tento druh květáku se označuje také názvem Graffiti. Dobře se mu daří jak na zahradě, tak ve skleníku či v pařeništi. Dostala se k nám již v dřívějších dobách z Dánska, nicméně kvůli jeho vysoké pořizovací ceně se od pěstování u nás upustilo.
Největší rozdíl od bílého květáku je samozřejmě v barvě – za což jsou odpovědny antioxidanty antokyaninu, který se též nachází v červeném víně či červeném zelí. Co se týče chuti, se zavázanýma očima byste nepoznali, který z těchto dvou květáků zrovna konzumujete. Také zdraví prospěšných látek je v obou druzích prakticky stejně. Je skvělý, pokud se snažíte zhubnout, jelikož obsahuje spoustu vápníku, minimální stopy sacharidů i tuků.
TIP: Připravte si zdravé a chutné květákové placičky v troubě.
Jak pěstovat fialový květák?
Vegetační doba květáku je docela dlouhá, může trvat až 140 dnů, proto byste jej měli zasadit nejpozději do konce června. Vysaďte na světlé místo, jelikož pro růst potřebuje hodně slunce. Půda by měla být hlinopísčitá, dobře propustná a obsahující vápník. Pěstování není nikterak složité – po zasazení stačí jen pravidelně zalévat a kypřit zeminu.
Zdravotní výhody fialového květáku
Fialový květák je bohatý na vitamin C, který podporuje zdraví srdce, a sníží tak riziko srdečních onemocnění. Zároveň je bohatým zdrojem vitaminu K. Konzumace fialového květáku může být také prevencí před rakovinou, jelikož enzymy v něm obsaženy podporují sebezničení rakovinných buněk.
TIP: Vyzkoušejte také recept na květákovou polévku z bílého květáku, ten však můžete nahradit fialovým.
Už jste někdy fialový květák viděli? Nebo jste si ho zrovna troufli zasadit?
Doporučujeme: Připravte si květákový mozeček