Životní styl

Ferraty je oblíbený způsob dobrodružství. Jak začít a kde jsou v Česku nejlepší ferraty?

Ferraty je oblíbený způsob dobrodružství. Jak začít a kde jsou v Česku nejlepší ferraty?

Milujete přírodu a rádi vyhledáváte dobrodružství? Pak pro vás určitě bude tento způsob skalního lezení to pravé. Procvičte si svaly a užijte si akční den při ferraty. Pro tento stále více oblíbený sport nepotřebujete drahé a speciální vybavení, dokonce nemusíte jezdit za zážitkem za hranice naší země.

Zdroj obrázku: Iva photos / Shutterstock.com

Základem pro ferraty je rozhodně horské území, kde je dostatek skal nebo hor, po nichž budete moci lézt a zkoušet své dovednosti i fyzičku. I když v České republice nemáme zrovna Alpy, kde se ferraty provozují nejčastěji, neznamená to, že nemůžete ani v Čechách tento sport vyzkoušet. Co ale vědět hned od začátku?

Jaký je rozdíl mezi lezením a ferraty?

Železná cesta, jak se tomuto sportu často přezdívá, je také nazývaná milovníky jako via ferrata.

  • Jedná se o lezecké trasy, které jsou schválně umístěné v terénu hor, v některých místech je zapotřebí jištění pomocí ocelových lan.
  • Hlavní rozdíl od klasického lezení s lanem je ten, že při ferraty stezkách se každý lezec jistí sám.
  • Na stezce jsou umístěné jednotlivé body a kotvy, do nichž se lezec může zaháknout, a tím sebe jistit při dalším výstupu o další kus dál.
  • Najdete tak v horském prostředí žebříky, řetězy, kotvy nebo lana, která mají pomáhat každému, kdo se do svého dobrodružství pustí.
  • Jestliže na stezce nejsou tyto pomůcky, jedná se o klasický horolezecký terén, který nemá s ferraty nic společného.

Ferraty jsou stále více oblíbené

To, že se ferraty těší velkému zájmu, zjistíte hned na první dobrou. Ty nejoblíbenější horské trasy jsou totiž často velmi přeplněné. Pokud si chcete jako začátečník užít svou cestu v klidu, pohodě a bez zbytečného nátlaku či stresu, zkuste se vyhnout hlavnímu času a vyrazte co nejdříve. V brzkých ranních hodinách totiž bude na stezkách méně lidí, a tak si v klidu vychutnáte každý dobrodružný krok.

Zdroj foto: Jakub Cejpek / Shutterstock.com

Nejzákladnější výbava

Přestože pro ferraty nepotřebujete žádné drahé a speciální vybavení (jako je tomu například u klasického lezení), přece jen se menšímu vybavení nevyhnete. Tím nejzákladnějším prvkem pro vaši bezpečnost je rozhodně helma. Ta by neměla chybět žádnému lezci, ani takovému, který je vždy perfektně jištěný. Mezi další základní vybavení patří také sedák nebo alespoň speciální úvaz lana, který vás bude dobře jistit.

Mezi základní vybavení, co potřebujete ještě před první cestu na ferraty stezku, patří podle některých lezců také tlumič pádu. Při výstupu se vám mohou hodit také rukavice a co nejvíce funkční a pohodlné oblečení, zvlášť pak boty. Na zádech oceníte spíš menší batoh, jelikož pro výstup potřebujete opravdu jen pár maličkostí.

Základní pravidlo bezpečnosti

Dobrodružství a pocit volnosti na horské trase je určitě nezapomenutelný okamžik, stejně tak je ale důležitá i vaše bezpečnost. Aby byla v bezpečí celá vaše parta či výprava, je nutné dbát na hlavní bezpečnostní pokyny.

  1. Dostatečný rozestup — mezi jednotlivými lezci by měl být rozestup takový, aby každý z jednotlivců mohl snadno a neomezeně manipulovat se záchytnými a jistícími body.
  2. Neustálé jištění — Nikdy se vám nesmí stát, že byste nebyli jištění alespoň jedním ze záchytných bodů. Vždy se nejdříve uchyťte jedno karabinou, poté teprve uvolněte kabinu druhou.
  3. Dvojité jištění — Pokud je to možné, snažte se jistit vždy dvěma karabinami naráz. Je to naprostá záruka bezpečí, nikdy totiž nevíte, zda právě ta jedna karabina nepovolí.

Jak vypadá trasa ferraty?

Většinou najdete v horské oblasti již danou ferraty trasu. I když nemůžete najít různé únikové cesty, díky nimž se mohou lezci sobě vyhnout nebo se nechat předběhnout, nikdy nehledejte jinou nebo svou originální cestu — takovou totiž nenajdete a akorát sejdete z cesty plné jistících kotev.

Zdroj foto: honz.icek / Shutterstock.com

Ty nejkrásnější české ferraty

Zaujal vás tento styl dobrodružství a chcete si vyzkoušet, jak zdatní v tomto sportu budete? Pak není nic jednoduššího než vyrazit na nejbližší stezku. Krásná stezka je například Via Ferrata Hluboká, kterou najdete kousek od Hluboké nad Vltavou. Nachází se na krásném skalním útvaru podél řeky Vltavy.

Unikátní skalní stezkou je také Bioferrata v Bečově nad Teplou. Tato stezka je krásným prolnutím mezi přírodou a dobrodružstvím. Jedná se o botanickou zahradu, s níž je připravená nádherná ferrata spolu s vyhlídkou do krásného okolí.

Pro začátečníky nebo děti je vhodná také cvičná stezka Via Ferrata Vinařská, kterou najdete v Ústí nad Labem. Ta vás skvěle procvičí a ukáže vám, zda bude tento styl dobrodružství ten pravý pro vás.

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)