Bezmasá jídlaHlavní jídla a obědRecepty

Fazolový guláš – Klasický recept rychle a jednoduše

Fazolový guláš – Klasický recept rychle a jednoduše

Fazolový guláš je jednoduché, chutné a syté jídlo, které můžete připravit jak na oběd, tak i klidně na večeři. Pojďme se podívat na recept jak připravit fazolový guláš.

Jaké fazole použít do guláše?

Nejčastěji se používají červené nebo bílé fazole, protože mají nejjemnější chuť a texturu. Vašemu guláši dodají aroma, bohatost a konzistenci. je v podstatě jenom na vás, jaké fazole do guláše zvolíte. Vždy se ale musíte při vaření ujistit, že jste fazole připravili opravdu doměkka, jinak by váš guláš nebyl dobrý.

Pokud použijete v receptu sušené fazole, namočte je přes noc ve vodě a poté je uvařte, dokud nejsou měkké. Alternativně můžete použít fazole z konzervy, které stačí opláchnout a scedit.

Recept na fazolový guláš

Obtížnost:BeginnerČas přípravy: 10 minutČas vaření: 30 minutCelkový čas: 40 minutPorce:6 porce

Připravte si chutný fazolový guláš. Hlavní zásadou je, aby byly do guláše použity kvalitní suroviny – jenom tak dosáhnete skvělé chuti.

Ingredience

Postup přípravy

  1. Sušené fazole namočte jpřes noc ve vodě a poté je uvařte, dokud nejsou měkké. (Můžete použít fazole z konzervy, které stačí opláchnout a scedit.)
  2. Na pánvi rozehřejte olivový olej. Přidejte nakrájenou cibuli a smažte dozlatova.
  3. Přidejte nakrájené papriky na proužky, protlačený česnek a smažte je s cibulí asi 2 minuty, nebo dokud nezměknou.
  4. Pak přidejte mletou papriku, kmín, koriandr a kajenský pepř. Míchejte další 1 minutu, dokud koření neuvolní svou vůni.
  5. Přidejte krájená rajčata a smažte na pánvi asi 5 minut, dokud se omáčka zahustí a zredukuje.
  6. Pak přidejte fazole a zeleninový vývar. Pořád míchejte a přiveďte tuhle omáčku k varu.
  7. Poté zmírněte oheň na střední intenzitu a vařte guláš z fazolemi asi 15-20 minut, dokud se omáčka nezahustí a fazole nejsou dobře prohřáté. Pokud se omáčka zdá příliš hustá, můžete přidat trochu více vývaru.
  8. Osolte a opepřete podle chuti. V závislosti na vašem vkusu můžete přidat více koření.
  9. Nakonec posypte fazolový guláš čerstvě nasekanou petrželkou pro ozdobu.
  10. Podávejte fazolový guláš teplý. Můžete ho servírovat samostatně nebo s plátkem chleba nebo rýže.

Doporučujeme: Pokud chcete jinou verzi guláše nabízí se recept na buřtguláš – pochoutka z brambor.

Jak připravit nejlepší fazolový guláš?

Existuje mnoho způsobů, jak vylepšit fazolový guláš a dodat mu více chuti a zajímavosti. Začněte hned u výběru fazolí. Ty nechte namočené přes noc, aby pustily šťávu a chuťově byl guláš sytější. Také použijte čerstvé bylinky, jako je petržel, koriandr nebo lístky bazalky. V případě koření se také nemusíte držet zpátky, klidně se nebojte do guláše přidat koření jako je paprika, kmín, koriandr, česnek a cibule.

Pokud se řadíte mezi vegetariány, připravte si ho se sójovým masem.

Jaké maso použít do fazolového guláše?

Ve fazolovém guláši by maso nemělo být. Je však vhodné tenhle guláš podávat s uzeným masem, klobáskou nebo párkem. Pokud však přesto chcete přidat maso, pak je volba čistě preferenční, protože můžete přidat prakticky jakékoli maso.

  • Hovězí maso – Nejčastější volba masa jakýkoliv guláš. Pokud chcete tento druh masa, použijte plecko, které obsahuje hodně tuku a je vhodné pro pomalé vaření. Nebo kupte již předkrájené hovězí kousky na guláš. (Připravte si také tradiční hovězí guláš – Poctivý recept s knedlíkem)
  • Vepřové maso – V případě vepřového masa na guláš zvolte nejlépe vepřový krk, jelikož se jedná o měkké maso, které skvěle absorbuje chutě a aroma ingrediencí v guláši.

Nezáleží na tom, jaký druh masa si vyberete, je důležité předem maso dobře osmahnout a nechat ho dusit s fazolemi a kořením, aby se vytvořila bohatá a chutná omáčka. Zároveň je důležité maso dostatečně dlouho vařit, aby bylo měkké a šťavnaté.

Mexická verze fazolového guláše

Mexický fazolový guláš se liší od klasického hlavně použitým kořením. Ten mexický se vyznačuje pálivou chutí, pikantností a výrazným kořením. Obsahuje často papriku, jalapeño nebo serrano papričky, kmín, a další mexické koření. Také fazole se používají mexické, takže černé. Ty jsou v mexické kuchyni obvyklé.

Mexický fazolový guláš často obsahuje i další přísady, jako je slanina, cibule, česnek, papriky, rajčata, koriandr a další. K tomuto guláši se podávají mexické placky, tortilly či rýže – a často je ozdoben plátkem citronu, avokádem, koriandrem nebo sýrem.

Share this post

About the author

Jsem Michaela a jsem redaktorkou webu Tipio.cz. Primárně se věnuji článkům v oblasti receptů. Pro čtenáře ráda zpracovávám informace o rostlinách a jiných tématech ze zahrady či z oblasti zdraví, módy a životního stylu. Mým největším koníčkem jsou mí dva synové - rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. Vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí, proto zkouším pořád nové recepty :)